problem z czestotliwoscia...

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
adrpak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2013, 04:05
Lokalizacja: UK/Accrington

problem z czestotliwoscia...

#1

Post napisał: adrpak » 19 sty 2014, 22:54

witam mam taki problem ze w mach3
odrazu po uruchomieniu w diagnostyce czestotliwosc impulsuów wynosza ok 25tys
Obrazek

lecz po kilku sekundach spadaja tylko do 100 co powoduje ze silniki ustawione na maxa w ''dostrajanie silnikow'' poruszaja bardzo powolutku ze 2cm na minute...
Obrazek

mial ktos taki problem??

laptop Lenovo Thinkpad T42.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: noel20 » 20 sty 2014, 07:16

Włączałeś driver test z katalogu macha?
Prawdopodobnie na tym laptopie mach nie będzie chodził stabilnie. Mam IBM t42 i mach też nie chodził jak trzeba.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#3

Post napisał: k-m-r1 » 20 sty 2014, 14:58

laptop Lenovo Thinkpad T42.
komputer stacjonarny !!
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#4

Post napisał: mike217 » 20 sty 2014, 17:22

Nie poleci na tym laptopie.


Autor tematu
adrpak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2013, 04:05
Lokalizacja: UK/Accrington

#5

Post napisał: adrpak » 20 sty 2014, 23:49

Dzis zamowilem dell latitiude d610. mysle ze na dell pojdzie bo wiele dobrego jesli chodzi o sprawy cnc o nim slyszalem.

generalnie to przez tego laptopa myslalem ze elektronike mam uszkodzona, i zamowilem kolejna i mam teraz 2 zestawy dzialajoce.

ale przyda sie bo robota przemyslowego projektuje i zrobie go sobie na zasadzie cnc i bede nim sterowal wspolrzednymi :))

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: noel20 » 20 sty 2014, 23:55

A jeden kolega tu na forum pisał, że właśnie na dell d610 nie dał rady pogonić maszyny.
Miał właśnie przerwania co jakiś czas. Tylko chyba coś później wymyślił i chodziło.
Aaa wiem, wyciągnął baterię.
Ja miałem d400 i stacje dokującą i nie dało się stabilnego sygnału uzyskać.
Jak przyjdzie już to napisz czy się udało i czy dobrze wszystko chodzi.


Autor tematu
adrpak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2013, 04:05
Lokalizacja: UK/Accrington

#7

Post napisał: adrpak » 24 sty 2014, 15:22

Oczywiscie tez mialem taki sam problem i przerywalo ale operacja opisana na innym forum:
Thanks for this info
I picked up a Dell latitude D610 cheap but it would not pass the driverTest.exe in Mach3
The pulses per second were all over the map and the test failed

After converting the laptop to a standard PC and running the RMclock CPU utility - "Run HLT command when OS is idle"
The Dell 610 now passes the Mach3 Driver test

The hardest part was finding exact instructions on how to convert from ACPI to Standard PC
You have to alter a registry entry and then update a driver in the device manager

I found the instructions here but in reverse
How to switch Windows XP HAL _BACK_ from Standard PC to ACPI (the clean way) | FalconFour's Perpetual Musings

This guy was trying to change from standard pc to ACPI so the instructions on the page above are reversed from what we are trying to do

I'll edit his instruction below
My regedit key path was different on XP and I edited it below

1. Regedit. Browse to: HKLM\System\CurrentControlSet\Enum\Root\ACPI_HAL
2. Right click the 0000 key and choose “Permissions…”.
3. Check the “Full Control” checkbox for “Everyone”. This allows you to edit this next value…
4. Open the “HardwareID” value and change it from “acpipic_up” to “e_isa_up” (followed by one line break, the cursor should be on the line directly under “e_isa_up”).
5. Open Device Manager, open the “Computer” key, right-click “ACPI”, and select “Update Driver”.

Say no to search the web for drivers
Let the system update automatically

Reboot the system
Windows XP will install some new drivers
On my Dell D610 it had to reinstall all the USB drivers and I had to set the video to a higher resolution in the control panel
It reset my display back to 800 x 600
On each new driver install I let the system install automatically

after that I ran the mach3 driver test program in the mach3 folder

here's a screen shot of the D610 running the mach3 driver test
I don't have a before screen shot but the screen was just a jumble of lines, now you can see a nice steady pulse line
zaczelo dzialac :)

czyli krótko mowiac zmiana informacji w oprogramowaniu która mow ze to normalny PC a nie laptop :)

Spróbuje zaraz z Thimkpad T42 w taki sam sposób i ciekawe moze te sposob sprawi ze i Thinkpady T42 rusza :)

Osobiscie preferuje t42 porownujac do tego della...

Pzdr

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#8

Post napisał: noel20 » 24 sty 2014, 15:30

Ja mam T42 i na linuxie chodzi poprawnie. Na xp nie pamiętam czy próbowałem to zmienić o czym cytowałeś. Ale mach mi nie poszedł stabilnie. Poza tym pod xp można to łatwo i szybko zrobić z managera urządzeń, nawet bez grzebania w rejestrze.
Coś kojarzę, że zmieniałem i nie wiele to pomogło. Ale mniejsza o to. Po przesiadce na linuxa nie wrócę do macha, bo maszyna chodzi, że porównania nie ma. I nie ma stresu, że coś się w windzie wyłoży, bo ta kompilacja linuxa jest specjalna właśnie do cnc.
Ale napisz jak tobie poszło z T42.


Autor tematu
adrpak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 63
Rejestracja: 06 mar 2013, 04:05
Lokalizacja: UK/Accrington

#9

Post napisał: adrpak » 24 sty 2014, 16:16

Ja za to nie moglem ugryzc linuxa na T42. Znaczy zainstalowal sie, dzialal itp. ale nie moglem uruchomic programu do maszyn cnc bo z gory bledy wyrzuca a dalej sie nie uruchamia...

Tak wiec po takiej operacji Mach3 na T42 smiga pieknie. I sprawa pogonienia silnikow na d610 jest prawda. Na identycznej konfiguracji uruchamialem ten sam program na obu. Na T42 potrawilem szybkoszc uzyskac conajmniej 2 razy wieksza niz na d610 bez gubienia krokow. A w czasie przyspieszania na D610 gubil kroki...

Kurde gdybym to wiedzial to bym specjalnie nie inwestowal 375zl/75£ :( w dell d610.

Ale generalnie na obu dziala :))

Pzdr

A jednak jest cos nie tak. szybkosc inna wyszla z powodu innych czestotliwosci...

W obu ten sam g-code , system zrobiony ze widzi jak zwykly PC, takie same czestotliwosci, takie same ustawienia silnika w motor turning, oba xp, takie same Mach3 (przekladalem kabel lpt pomiedzy dwoma komputerami).
Kwestia jest taka za na obu laptopach silniki kreca sie w takim samym tepie. lecz...
Na d610 mimo wszytsko wystepuja przerwania lub gubienie kroków i jest glosniejszy silnik, slychac co jakis czas stukniecie jakby zgubionego sygnalu, i kilku milisekundowe zatrzymanie sie wirnika w miejscu.
A na t42 wszystko chodzi plynnie , i silniki sa cichsze...

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#10

Post napisał: noel20 » 24 sty 2014, 21:02

A weź właśnie jak pisałem wcześniej wyciągnij baterię z tego della. Della zasilacze mają jeszcze jedną linię sygnałową i jakimś cyfrowym protokołem zasilacz "gada" z laptopem i słyszałem właśnie że w momencie komunikacji co jakiś czas właśnie przerwanie jest jakieś generowane.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”