Mach 3 zmiana sterowania osiami x i y

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

Mach 3 zmiana sterowania osiami x i y

#1

Post napisał: pszemek7 » 10 cze 2014, 08:57

Witam jak zamienić by strzałki boczne obsługiwały oś y a góra dół oś x?
Może to dziwny zabieg ale przy obecnym ułożeniu maszyny ułatwi mi to sprawę.

Druga sprawa czy można zrobić w machu tak aby maszyna w pewnej pozycji maszynowej po prostu się zatrzymała? Obecnie gdy jestem na skraju pola roboczego to maszyna dalej chce iść tylko nie ma już gdzie :P

I jeszcze takie proste pytanie w jaki sposób programuje się punkt bazowy przedmiotu? Np. chciałbym nadać g54 i później po wyłączeniu maszyna i komputera odpalniu programu z linią g54 tak by ona już wiedziała o jaką pozycję chodzi.

I jedno pytanie spoza macha. Obrabiałem jeden przedmiot kilkoma frezami. Przy czym źle ustawiałem długość frezu raz niżej raz nieco wyżej. Ustawiałem to na detalu przy pomocy metody z kartką. Efekt był taki że przejścia po frezie nie były na tej samej wysokości. Czy w jakiś sposób spobie z tym radzicie czy to tylko kwestia wprawy? Może jakiś czujnik zegarowy czy coś polecacie?

Z góry dziękuje za odpowiedzi i polecą thanksy za odpowiedzi.



Tagi:


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#2

Post napisał: tomcat65 » 10 cze 2014, 11:01

Ad1. Mach-config-system hotkeys. Dojdziesz jak klawisze ustawić.
Ad2. Krańcówki. Może i można programowo, nie wiem.
Ad3. Mach-offsety - g54 i wpisujesz wartość przesunięcia od zera maszyny.
Ad4. Wprawa też, ale czujnik lepszy. Są różne, dotykowe ( na zwarcie prądu ), z czujnikiem.


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 10 cze 2014, 18:28

2. Soft Limit można ustawić i włączyć, żeby nie wyjeżdżała poza pole robocze, ale to ponoć działa tylko jak strzałkami się jeździ. Podczas frezowania z programu nie działa. Nie miałem okazji wypróbować.

3. Trzeba mieć dokładne kontakty bazujące żeby dokładnie w to samo miejsce jeszcze raz trafić. Można też wyłączyć maszynke w punkcie zerowym osi X i Y do następnego dnia i po włączeniu wyzerować, wyzerować Zetkę, chyba że sama pamięta. Ale jak się wyłącza i włącza elektronikę to silnik potrafi przeskoczyć o parę kroków.

4. Jak nie chcesz w Machu się bawić makrami, to czujnik można zrobić podłączając kawałek płytki pcb szeregowo z baterią, żarówką i krokodylkiem. Płytkę kładziesz na materiale pod frezem, do frezu przyczepiasz krokodylka i bardzo powoli jedziesz frezem w dół, aż dotknie płytki pcb i lampka się zaświeci. Potem w DRO osi Z wpisujesz grubość płytki pcb,wciskasz enter i oś Z wie że stoi o grubość płytki nad materiałem - a Zero jest na materiale.

Podłączenie płytki PCB do Macha nie jest takie trudne a gotowe makra już gdzieś kilka osób na forum wstawiło.


Autor tematu
pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

#4

Post napisał: pszemek7 » 13 cze 2014, 11:12

Panowie gdzie szukać tego soft limit? mógłby ktoś wrzucić screena gdzie konkretnie wpisuje się wartość przesunięcia i jak zrobić by pamiętało ją (punkt g54) po wyłączeniu i włączeniu oprogramowania?


A co do czujnika interesuje mnie kwestia podłączenia, sprawdzenia czujnika pomiaru narzędzia. Sprawa dotyczy frezarki Megaplotu XMD. Jak mam sprawdzić czy dany czujnik działa? Czy jest wpięty do sterownika lub jak to ustawić w machu? ponieważ z boku dany czujnik jest ale nie wiem jak to obsługiwać jakie makro mam szukać itp?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”