Problem z Machem

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
VonPiter
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 01 lut 2006, 23:46
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Problem z Machem

#1

Post napisał: VonPiter » 06 lut 2007, 22:38

Witam

Zrobilem sterowniki do silnikow na scalaku TA8435. Przetestowalem generatorem i wszystkie silniki dzialaja prawidlowo. Niestety po podlaczeniu do kompa przez LPT1 i odpaleniu Macha2 silniki nie dzialaja. Poustawialem wszystko zgodnie z instrukcja na stronie http://www.akcesoria.cnc.info.pl/mach2_konfig.htm i nic z tego. Podczas gdy probuje sterowac silnikami recznie, wykonuja jeden krok ale tylko w momecie zmiany kierunku / lewo-prawo(krok), lewo-prawo(krok) /

Jak w ustawieniach Port&Pins zaznacze MAX CL Mode enabled dzialaja mi dwa silniki ( os Y i Z), z tym ze os Y dziala prawidlowo(w Machu i sterowniku ta sama os) , natomiast os Z jest zamieniona (w Machu jest os X a w sterowniku os Z). Os Z w Machu oraz X sterownika nie dzialaja, mimo zmiany ustawien w Output Pin.

Kombinuje juz trzeci dzien i nic nie moge wymyslic. Bardzo prosze o pomoc , moze ktos ruwniez mial podobny problem.

Pozdrawiam
Piotr

P.S. Jak MAX CL Mode enabled nie jest zaznaczone to osie w Machu i na sterowniku/kach sa takie same.



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 07 lut 2007, 11:34

VonPiter pisze:Podczas gdy probuje sterowac silnikami recznie, wykonuja jeden krok ale tylko w momecie zmiany kierunku / lewo-prawo(krok), lewo-prawo(krok) /
Najprawdpodobniej masz zamienienone piny STEP i DIR i sprawdz czy masz rezystory podciagajace do +5V na sygnalach bo inaczej nie bedzie dzialac
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
VonPiter
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 01 lut 2006, 23:46
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#3

Post napisał: VonPiter » 07 lut 2007, 22:51

webserver pisze: Najprawdpodobniej masz zamienienone piny STEP i DIR i sprawdz czy masz rezystory podciagajace do +5V na sygnalach bo inaczej nie bedzie dzialac
Nie sa zamienione piny STEP i DIR sprawdzalem to kilka razy, podciagniecia do + 5V mam. Zastanawia mnie to , ze po wlaczeniu w opcjach "Step&Dir" - Max CL Mode Enabled , Mach potrafi wystawic odpowiednie sygnaly na piny i silniki sie kreca, niestety nie te co powinny i niestety nie da rady tego pozmieniac w opcjach programu :-(

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#4

Post napisał: webserver » 08 lut 2007, 12:35

VonPiter pisze:Nie sa zamienione piny STEP i DIR sprawdzalem to kilka razy, podciagniecia do + 5V mam. Zastanawia mnie to , ze po wlaczeniu w opcjach "Step&Dir" - Max CL Mode Enabled , Mach potrafi wystawic odpowiednie sygnaly na piny i silniki sie kreca, niestety nie te co powinny i niestety nie da rady tego pozmieniac w opcjach programu :-(
Proponuje ci zrobic tak sprawdz czy sygnaly masz podlaczone odpowiednio to znaczy
step X port 2 dir X port3
step Y port 4 dir Y port 5
step Z port 6 dir Z port 7
i ENTABLE wszystkich czylu X Y Z do piny 17 i podciagniete 10K do +

w ustawieniach w mach masz miec tak samo wylacz to
wylacz to Max CL Mode Enabled ( bo nawet nie wiem co to jest :???: )
a w zakladce port&pins ustaw sobie Entable line port 1 pin 17 i musi dzialac :wink:
Pozdrawiam PlotComplex.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”