Limity osi software plus bazowanie materiału.

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#11

Post napisał: ma555rek » 02 mar 2011, 23:58

szkoda pinu na osobny limit+ i -. W obu przypadkach program stanie jednakowo


Pasjonat

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#12

Post napisał: bartuss1 » 03 mar 2011, 07:47

ma555rek pisze:
bartuss1 pisze:można, ale lepiej rozdzielić
więc wcale nie lepiej. Po prostu nie można.
Dość płynne i miękkie stanowisko u "Radcy" od Macha :grin:

[ Dodano: 2011-03-02, 20:56 ]
Ech, kolega Bartuss nie reaguje więc wyprostuję za niego.
Można pod jeden pin podpiąć wszystkie krańcówki baza i nie będzie to przeszkadzać.
Bo mach każdą z osi jedzie osobno - szuka krańcówki, nastepnie z niej schodzi i moment zejścia trakruje jako pozycję bazy - ale krańcówka jest już zwolniona. Więc pin ponownie jest gotowy do przyjecia sygnału o bazie - tym razem z nastepnej osi - wejdzie, zejdzie , nowa baza.
Tak wiec, kol. Bartuss możesz w swoim poradniku o Machu napisać że można wszystkie bazy pod jeden pin.
a wiesz, nie pomyslałem o tym, zawsze dawałem 3 piny, tak ze jedna krancówka była home i limitem w obu kierunkach, tak czy siak i tak i tak jest poprawnie, bo po co nam więcej pinów w prostym ploterze ? załączanie wrzeciona, chłodziwa, e stop, 4 oś, chyba zeby piątą oś, ale mowimy o prostym ploterze, zapytajmy elektroników.
markcomp robił mi 2 porty do 5 osiówki ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#13

Post napisał: FDSA » 03 mar 2011, 09:30

W skrajnym wypadku możesz w ogóle pominąć krańcówki. Softlimity w machu działają w obydwie strony ja pewnie zauwazyłeś i ja mam taką metodę w jednej z prostszych maszynek że ustawiłem na oko wszytkie zera i soft za mnie pamięta. Ja natomiast muszę pamiętać aby.. i tu mam 3 sposby.

-Włączać maszynę razem z machem a nie jeździć machem na sucho
-Wyłączać maszynę zawsze wyzerowaną i zerować przy starcie macha
-Przy włączeniu maszyny wyzerować.

W duzej maszynie to kłopot ale jeśli masz coś małego gdzie dojechanie do końca i od czasu do czasu zablokowanie silnika i zgubienie kroku (bo czasem się zdarzy) nie jest problemem to można to i tak zrobić.

Soft limity mają tą zaletę żę po wyzerowaniu na materiale jak ci program wyjedzie poza obszar stołu to przed uruchiomieniem mach ci to zakomunikuje :)


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#14

Post napisał: dziabi3 » 12 mar 2011, 14:11

w machu można wszystkie krańcówki limitowe z bazami podpiąć do jednego pinu i żadnych zakłóceń nie będzie

a soft limity i tak ustawić aby maszyna nie waliła o mechaniczne i rozjeżdżała bazowanie

dodam ze soft limity w machu działają bardzo dobrze wbrew opinii innych


a co do ustawiania bazy materiałowej nie trzeba przestawiać soft limitów a wo gule poco

jak maszyna się z bazuje to ustawiam np g54 a soft limity zostają już na stałe no chyba ze zmienimy konstrukcje maszyny np inne wrzeciono czy uchwyt czy imak


dodam ze limity elektryczne czy soft limity chronią konstrukcje maszyny a nie narzędzie

bo jakby miało chronić narzędzie to po zmianie na inne krótsze maszyna wpada na soft limit

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”