silniki same zmieniają kierunek obrotów - jak temu zapobiec?

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
chrząszcz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:23
Lokalizacja: Toruń

silniki same zmieniają kierunek obrotów - jak temu zapobiec?

#1

Post napisał: chrząszcz » 12 lis 2010, 20:19

Witam z pracowitego wieczoru,
Pomimo niepracujących krańcówek uruchomiłem maszynę, ale mam nieziemski problem - zapewne trywialnie prosty do rozwiązania przez kolegów: silniki osi x i y (mam tylko 2 osie) co chwilę zmieniają polaryzację i sterując nimi na jog-u raz strzałka ku górze powoduje ruch bramy ku wzrastającym "y" a po chwili gdy chcę bramę ruszyć strzałka ku górze powoduje ruch ku "0". Co mam nie tak ustawione?
Pzdr.
m.



Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#2

Post napisał: KAJOS » 12 lis 2010, 20:23

SPRAWDŹ SOBIE - prawdopodobnie strona nr2
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
chrząszcz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:23
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: chrząszcz » 12 lis 2010, 20:38

dzięki,
zaraz sprawdzę
m.

[ Dodano: 2010-11-12, 20:55 ]
niestety to nie to.
ustawienia akurat tam mam prawidłowe.
tym bardziej, że silniki zmieniają kierunek obrotów co chwilę same - bez mojej ingerencji.
m.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#4

Post napisał: KAJOS » 12 lis 2010, 21:22

A co masz za elektronike ??
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: creative1agh » 12 lis 2010, 22:34

Ja ostatnio miałem takie problemy jak ośmioprzewodowy silnik starałem się podpiąć pod sterownik nie znając "kabelkologii" . Na niektórych ustawieniach kabelków tak się właśnie działo - silniki co chwilę zmieniały kierunek obrotów. Odpowiednie podłączenie kabelków - działa aż miło :)
Może tak nie jest u Ciebie, jednak nic nie piszesz o rodzaju sterowania i silnikach, a zgadywać można długo :)
chrząszcz pisze: tym bardziej, że silniki zmieniają kierunek obrotów co chwilę same - bez mojej ingerencji.
m.
Myślę jednak że na pewno problem tkwi w złym podłączeniu silników - nawet jak palcem złapiesz, będzie się tak działo, dodatkowo mają wtedy bardzo niski moment.


Autor tematu
chrząszcz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:23
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: chrząszcz » 15 lis 2010, 07:08

Silniki i resztę stuffu kupiłem na tej aukcji. Moment jest niezły. Kabelki raczej dobrze podłączone - silniki właśnie 8-mio przewodowe. A jak Ty je podłączyłeś? Kolorami podaj proszę i do których arków?
www.allegro.pl/3-silnik-krokowy-3nm-ste ... 35666.html
I jeszcze jedno:
Mam problem ze skalą: stół przesuwa się dajmy na to o 800mm a na monitorze raptem o niecałe 4 jednostki. Robiąc rysunki DXF muszę przeliczać skalę, co jest dość pracochłonne, ale co gorsza mam wtedy tylko 4 cyfry po przecinku i powstaje niedokładność. Jak temu zaradzić? Czy istnieje jakiś sposób programowy aby wartości w okienku odpowiadały milimetrom? Może to małe okienko SKALA?

Liczę na rychłą pomoc, bo Holendrzy dziś przylatują
Pozdro.


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: creative1agh » 17 lis 2010, 19:24

jeśli nie masz opisanych wyprowadzeń, to kolega Leoo podpowiedział mi kiedyś taki temat, jak miałem sam problem z kabelkami :
https://www.cnc.info.pl/to...m-vt2552,10.htm
Nie ma sensu podawać, jakie ja miałem kolorki, bo co silnik ( w sensie typu, firmy ) jest inaczej.
Co do wartości posuwu - zakładka motor tuning w mach.
tam na dole dla każdej osi ( dokładniej silnika każdej osi ) wpisujesz liczbę kroków na jednostkę ( unit ). Ustalając jednostkę w milimetrach ( bodaj pierwsza karta w ustawieniach programu ( są jeszcze cale ), liczysz sobie, ile kroków potrzeba na mm przesunięcia stołu, znając skok śruby i liczbę kroków na jeden obrót silnika ( jeśli masz przekładnię, również należy ją uwzględnić !!!! , tak samo z podziałem kroków - jeśli masz sterowanie pół krokowe, to trzeba ich dwa razy więcej na pełny obrót silnika )
Obrazowo: skok śruby np 2 mm - czyli jeden obrót osi silnika powoduje przesunięcie nakrętki o 2mm, jeśli silnika - jeśli silnik na 1 krok robi 0,8 stopnia obrotu, to aby zrobić jeden obrót musi wykonać 360/0,8 czyli 450 kroków, a więc przesuniecie nakrętki tej osi o jeden milimetr wykona się przy 450/2 = 225 krokach ( pełnych ) - jeśli sterownik jest w pół kroku, to musi mieć 225 * 2 = 450. Jeśli jest przekładnia - tez uwzględnić o czym już pisałem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”