równoczesna praca kilku osi

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 19
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#71

Post napisał: ma555rek » 28 lip 2013, 14:29

Nie ma znaczenia jak będę tłumaczył, jeśli Ty nie spróbujesz zrozumieć.
Ależ ja bardzo chcę zrozumieć. Aż dygoczę z tej chęci.
Ale moim zdaniem nie ma co pieprzyć o systemie, planarach, kernelach i hallach tylko łopatą wytłumaczyć ze skoro robimy coś Gkodem to stosujemu zasady które w nim są stosowane gdy ten ma poprawnie wykonać nasze zamiary.
I guzik do rzeczy ma sprzęt i te inne tylko poprawna gramatyka tego języka.

Prędkości są wyliczane dla układu kartezjańskiego.
Jeżeli uruchamiana jest oś obrotowa to obrót podawany jest odpowiednio albo w stopniach albo radianach jak tam kto ustawił w swojej maszynie.
Natomiast prędkość obrotu wyliczana jest z Gkodu w identyczny sposób jak dla ruchu płaskiego z jedną różnicą:

składowa prędkości przypadająca na obrót odniesiona jest do wirtualnej średnicy jaką jest rozwijana na osi Tak jakby maszyna zawsze myślała że frez znajduje się na określonej wysokości ponad osią stąd jest promień, a stąd przy obrocie prędkość na powierzchni tej domyślnej średnicy.

I programista pisząc program ma psi obowiązek wiedzieć jaka jest to średnica która program przyjmie, albo ją Gkodem ustawić na początku w ustawieniach programu , abo uwzględnić podczas wstawiania odpowiedniej wartości posuwu do programu.

Jeżeli programista wpisuje obrót to jego sprawą jest zadbać aby w tym miejscu pojawił się zapis z posuwem o odpowiedniej wartości.
Inaczej będą błędy.
I ani słowa o jądrach.


Pasjonat

Tagi:


Autor tematu
grze
Posty w temacie: 9

#72

Post napisał: grze » 28 lip 2013, 14:43

Nie przypuszczałem że wywołam aż takie zainteresowanie tematem :mrgreen:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 8107
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#73

Post napisał: tuxcnc » 28 lip 2013, 15:09

ma555rek pisze:Ale moim zdaniem nie ma co pieprzyć o systemie, planarach, kernelach i hallach tylko łopatą wytłumaczyć ze skoro robimy coś Gkodem to stosujemu zasady które w nim są stosowane gdy ten ma poprawnie wykonać nasze zamiary.
I guzik do rzeczy ma sprzęt i te inne tylko poprawna gramatyka tego języka.
G-kod to tylko literki i cyferki, ich interpretacją zajmuje się planer i co ciekawe, pewne komendy wykonają się poprawnie tylko na ściśle określonej maszynie.
Niektórzy nawet twierdzą, że g-kod nie ma żadnego standardu i jest w tym wiele racji.
Ale już więcej pieprzyć Ci nie będę, cieszę się że już wszystko wiesz i życzę powodzenia.

.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 19
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#74

Post napisał: ma555rek » 28 lip 2013, 15:15

tuxcnc pisze: pewne komendy wykonają się poprawnie tylko na ściśle określonej maszynie.
Akurat ruch osiami i posuw działa jednakowo na całym świecie.
A w Linuksie jest inaczej?
Tak tylko pytam, nie wiem.
Pasjonat

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 8107
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#75

Post napisał: tuxcnc » 28 lip 2013, 15:39

ma555rek pisze:
tuxcnc pisze: pewne komendy wykonają się poprawnie tylko na ściśle określonej maszynie.
Akurat ruch osiami i posuw działa jednakowo na całym świecie.
A w Linuksie jest inaczej?
Tak tylko pytam, nie wiem.
Ty to naprawdę grasz w pomidora.
Po pierwsze ten sam g-kod może spowodować różne ruchy napędów, czego przykładem jest linkowana delta.
Po drugie ten sam g-kod można podać do innego planera, który go inaczej przeliczy na ruchy napędów.
Po trzecie możesz stworzyć własny podzbiór g-kodu tylko i wyłącznie dla swojej maszyny.
Zresztą to i tak nieważne, bo można standardowy interpreter nakarmić skryptem, który będzie w locie przeliczał posuwy i prędkości.

Niestety najwyraźniej masz ograniczone horyzonty, poza które nie potrafisz wybiec wyobraźnią.

.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 19
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#76

Post napisał: ma555rek » 28 lip 2013, 16:02

tuxcnc pisze:Po pierwsze ten sam g-kod może spowodować różne ruchy napędów, czego przykładem jest linkowana delta.
Myśałem że podałeś to jako przykład gdzie różne napędy dają w sumie efekt opisany Gkodem.
Gdzie tu właśnie ten sławetny planer pokazuje co potrafi. Zrealizować Gkod.

O możliwościach różnego działania maszyny w oparciu o Gkod czytam z ubawieniem wobec wcześniejszych uwag że winda do niczego się nie nadaje bo nie rzeczywista. No tu chyba jeszcze bardziej coś jest nierzeczywistego.
Nieważne. Gkod to coś świętego
Jak w nim stoi że teraz a piukamy to maszyna stoi i piuka, albo wywala błąd ze nie umie.
I nie dyskutuje że ma inne elektrony w procku.
Oczywiście o ile masz pojecie co piszesz pisząc Gkod.
Tysiąc małp na maszynach za 1000 lat wystuka Szkspira. Trochę maszyn taż zniszczy.
Pasjonat

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 8107
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#77

Post napisał: tuxcnc » 28 lip 2013, 16:33

ma555rek pisze:
tuxcnc pisze:Po pierwsze ten sam g-kod może spowodować różne ruchy napędów, czego przykładem jest linkowana delta.
Myśałem że podałeś to jako przykład gdzie różne napędy dają w sumie efekt opisany Gkodem.
Można też od drugiej strony, to znaczy znaleźć taki g-kod który da pożądane ruchy napędów.
Tylko to jest najwyraźniej poziom abstrakcji na który nie potrafisz się wznieść.

Po za tym to zaczynasz już pieprzyć od rzeczy, mylisz pojęcia i coraz trudniej z Tobą rozmawiać.
Mach z LPT w pewnym zakresie prędkości może działać zadowalająco, co przecież nie jest tajemnicą, natomiast nigdy nie wygeneruje przebiegu takiej jakości jak system czasu rzeczywistego.
Mach jest także zamkniętym oprogramowaniem, w którym nie wolno dłubać bez zgody autora, a najlepszym dowodem co to znaczy jest spolszczenie na które jakoś doczekać się nie można, chociaż autor od polskojęzycznych użytkowników też bierze niemałe pieniądze.
Tylko to akurat nie ma związku z tym do czego g-kodu można użyć.
Wyobraź sobie taki kod wykonywany na niestandardowej maszynie, czyli wiertarce kolumnowej z imadłem, gdzie X to śruba imadła a Y to skok pinoli :

Kod: Zaznacz cały

G00X0Y10
G01X5Y0
Y-20
Y0
X0Y10
Umiesz sobie wyobrazić jak pinola jedzie w dół a imadło się zaciska ?

.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 19
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#78

Post napisał: ma555rek » 28 lip 2013, 16:40

tuxcnc pisze:Można też od drugiej strony, to znaczy znaleźć taki g-kod który da pożądane ruchy napędów.
Tylko to jest najwyraźniej poziom abstrakcji na który nie potrafisz się wznieść.
ma555rek pisze:Kolego, każdy Gkod .... .... Musiałbyś postepować odwrotnie do Cama - czyli z oczekiwanych prędkości i skoków w osiach złożyć ruch punktu któremu wyliczysz jaką będzie miał prędkość - i to wstawisz do Gkodu - posuw ( bo przesunięcia masz gotowe)
Czytałeś na początku??? Toż to samo.
Teraz jak pijacy przekonujemy się o tym samym.
Upał??? :grin:

[ Dodano: 2013-07-28, 16:45 ]
tuxcnc pisze:Mach jest także zamkniętym oprogramowaniem, w którym nie wolno dłubać bez zgody autora
Nie dłubiemy w Machu tylko w Gkodzie
Tuxcnc, zaczynasz przynudzać.
A Gkod z imadłem nadal nie jest problemem. Nie posadzaj innych że są debilami. Wreszciie do każdej oceny odniesieniem jest własne doświadczenie. Skad wiesz że nie jesteś przeciętniakiem otoczonym schizofrenią?
Pasjonat


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#79

Post napisał: ezbig » 28 lip 2013, 18:13

tuxcnc pisze:Po pierwsze ten sam g-kod może spowodować różne ruchy napędów, czego przykładem jest linkowana delta.
Po drugie ten sam g-kod można podać do innego planera, który go inaczej przeliczy na ruchy napędów.
Nie wiem czy was pogodzę, ale obydwaj macie rację. Standardowo mach i linuxcnc steruje maszyną w układzie kartezjańskim. Jeśli patrzymy na maszynę jak na frezarkę 3-osiową to nie ma znaczenia czy to układ kartezjański, delta, scara, hexapod czy cokolwiek tam jeszcze. Wszystkim można sterować za pomocą g-kodu i wynik jest ten sam - ruch narzędzia po trajektorii zaprogramowanej g-kodem. tuxcnc przecież to nie jest istotne z punktu g-kodu, że mamy układ delta. ma555rek przyznasz, że ruch silników w układzie delta będzie zupełne inny od tego z układu kartezjańskiego. Jakby na to nie patrzył to efekt końcowy jest ten sam (ruch końcówki narzędzia).

Teraz wyciągamy silniki z maszyny na stół i odpalamy g-kod. Niech mi teraz ktoś powie, że nie da się napisać takiego g-kodu, żeby te silniki kręciły określone niezależne sekwencje ruchów. Mam wrażenie, że co niektórzy mają problem z oddzieleniem silników od frezarki cnc i tu jest pies pogrzebany. G-kod służy na w tym wypadku do zdefiniowania sekwencji, ale nie możemy już na to patrzeć jak na ruch freza. Nie będzie też można patrząc na zapis odczytać jaką silniki zrobią sekwencję (oczywiście bez obliczeń).

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#80

Post napisał: MlKl » 28 lip 2013, 18:28

ezbig - mylisz się. Silniki, powyciągane z maszyny, nadal będą się kręcić według założeń dla maszyny z jednym narzędziem, poruszającym się w wielu płaszczyznach. Żeby nimi zarządzać g-codem w czasie rzeczywistym i w realnych wymiarach, trzeba z planera wywalić wzory, określające zależności między osiami.

I nadal nie wiem, czy konstrukcja polecenia

Kod: Zaznacz cały

g1 f100 x200 f50 y50 f120 z -200
uruchomi je wszystkie z podanymi szybkościami, czy też zostanie zastosowana pierwsza albo ostatnia dla wszystkich odpalonych osi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”