równoczesna praca kilku osi

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 8106
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#101

Post napisał: tuxcnc » 29 lip 2013, 17:06

ma555rek pisze:Największy ubaw ma kol GRZE jak widzi jaki granat wrzucił w bagienko. Każdej małpie z tego cyrku dał żółtego banana co sprawiło że jest to najbardziej energetyzujący temat od początku mojego istnienia na forum :mrgreen:
Takie abstrakcyjne dyskusje zawsze czegoś uczą i rozszerzają horyzonty, czego nie możesz niestety zrozumieć ...

.



Tagi:


Autor tematu
grze
Posty w temacie: 9

#102

Post napisał: grze » 29 lip 2013, 20:04

ezbig pisze::) a bo to pierwszy taki temat? Często ktoś o coś zapyta nieskałdnie, ludzie znajdują coraz wymyślniejsze rozwiązania. Każdy swojego broni, a autor chciał tak, z ciekawości zapytać i boi się teraz odezwać, bo mu to do niczego nie było potrzebne :)
Nieskładnie?
pierwsza i trzecia wypowiedź wydaje mi się że wszystko na temat

Mylisz się, będzie potrzebne, jak się zmobilizuję to wszystko przeanalizuję, choć po ilości wpisów przeraża mnie to trochę :mrgreen:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#103

Post napisał: ezbig » 29 lip 2013, 20:27

grze pisze:pierwsza i trzecia wypowiedź wydaje mi się że wszystko na temat
Wydaje ci się, a zobacz ile było wątpliwości. Wszystko, to opisujesz konkretny ruch osi (prędkości, jakie przesunięcia, czy to się ma powtarzać). Najlepiej w punktach jak byś pisał przepis na ciasto (lub inaczej, napisz algorytm ruchu). Mi się wydaje, że dobrze zrozumiałem o co ci chodzi, ale widać każdy rozumie inaczej pewne niedookreślenia. Sam już teraz mam wątpliwości.

Jakbyś napisał co konkretnie ta maszyna ma robić, to byłoby mniej pisania i gdybania. Np. lepi pierogi, wbija gwoździe czy zaplata warkocze. To jakaś tajemnica handlowa?


Autor tematu
grze
Posty w temacie: 9

#104

Post napisał: grze » 30 lip 2013, 20:27

A więc, czy można ustawić równoczesną pracę 3/5 osi z różnymi prędkościami? :mrgreen:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 8106
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#105

Post napisał: tuxcnc » 30 lip 2013, 20:36

Czym się różni wróbelek ?

.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#106

Post napisał: MlKl » 30 lip 2013, 21:03

Tym, że ma jedną nóżkę od drugiej :P

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 8106
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#107

Post napisał: tuxcnc » 30 lip 2013, 21:19

Jakie pytanie taka odpowiedź.

Cóż, nie wystarczy postawić "czy" na początku i znaku zapytania na końcu, żeby to było pytanie na które można sensownie odpowiedzieć.
Czy pięć osi może pracować równocześnie z różnymi prędkościami ?
Nie tylko może, ale nawet jest tak w większości przypadków że prędkości poszczególnych osi są różne.
Oczywiście na pewno nie o to chodzi autorowi wątku, bo on bez wątpienia by chciał, aby to się działo w określony sposób i dawało określony wynik.
Jest bardzo prawdopodobne, że przy jego założeniach wystąpi logiczna sprzeczność i spełnienie jednego warunku uniemożliwi spełnienie innego.
Można po schodach wchodzić i można po schodach schodzić, ale niech ktoś spróbuje równocześnie ...

.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#108

Post napisał: ezbig » 30 lip 2013, 23:04

grze pisze:A więc, czy można ustawić równoczesną pracę 3/5 osi z różnymi prędkościami? :mrgreen:
Pozostałe są obrotowe, a na tym to już się nie znam (jeszcze nie korzystałem z nich i ne zgłębiałem tematu). Domyślam się tylko, że jak zadam jakiś kąt obrotu, to jest on zsynchronizowany z czasem ruchu w pozostałych osiach. Bo chyba już żadnej interpolacji tu nie ma. Zakładając że tak jest, to wcale nie byłoby takie trudne policzenie dodatkowych osi. W zasadzie to nic nie trzeba liczyć.

Chcesz osiągnąć konkretną prędkość w osi A to musisz podać taki skok wartości, aby na danym odcinku czasu uzyskać wymaganą prędkość. Trochę masło maślane :). Chodzi o to, że jak pozostałe osie jadą przez 60 sek., a chcesz uzyskać prędkość 100 dla tej osi, to skok wartości kąta musi być: 100 x 360 st / skok śruby na tej osi w mm (czyli wyjdzie F100 dla tej osi). Małym utrudnieniem jest to, że ruch dla niej może trwać np. 30 sek. - musimy w takim przypadku dodać nowy przedział czasowy (tak jak to robiłem w poprzednim przykładzie przy zmianach prędkości i kierunków osi) i podzielić 60 sekundowy ruch pozostałych osi na dwa 30 sekundowe odcinki. W pierwszym będzie dopisana oś obrotowa, a w drugim już nie.

Niech mnie ktoś oświeci czy dobrze myślę z tymi osiami obrotowymi - czy są one tylko zsynchronizowane, czy też uczestniczą w jakiejś interpolacji?

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#109

Post napisał: k-m-r1 » 31 lip 2013, 12:29

I dalej wszyscy mącicie w około a nie ma konkretów

jak dla mnie to konkretna odpowiedz będzie:
da sie ustawić różne prędkości dla rożnych osi

ale tutaj trzeba podać zasady i obostrzenia takiej pracy i dla zwykłego G-codu z macha czy pierwszego lepszego programu cnc będzie to uciążliwe dlatego jest możliwość dostosowania linuxa do wymagań i problemu

najlepszym rozwiązaniem jest nowy sposób zapisu oraz nowe przeliczanie trajektorii
dlatego że autor pytania chce poruszać kilkoma osiami co daje nam kilka układów współrzędnych niezależnych od siebie ale sprzężonych ( niech nikt nie robi wywodu bo układy niezależne mogą pracować osobno bez udziału innych a sprzężone dlatego że to jedna maszyna)


Kolejna sprawa przydało by sie zorientować jak inne maszyny z taką konstrukcją są programowane.
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 23
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#110

Post napisał: ezbig » 31 lip 2013, 13:36

k-m-r1 pisze:I dalej wszyscy mącicie w około a nie ma konkretów
Napisałem krok po kroku jak to tworzyć. Napisałem konkretny g-kod do tego, a ty dalej swoje. Jeśli osie dodatkowe ABC działają tak jak napisałem (a tego nie jestem pewien) to napisz jaki chcesz ruch mieć w tych dodatkowych, osiach to ci dopiszę. Skoro rozmawiamy czy "da się" to rozmawiamy o zasadach. Konkrety to już wykorzystanie tych zasad.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”