G code dla więcej niż 3 osi

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
l153k
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 07 sty 2011, 10:31
Lokalizacja: Szprotawa

G code dla więcej niż 3 osi

#1

Post napisał: l153k » 03 mar 2012, 22:10

witam,
powiedzcie mi jak to jest z tymi mnogimi osiami.
G0 X Y Z rozumiem jak działa
ale gdy osi jest więcej:
G0 X Y Z A
G0 X Y Z A B...
widywałem plotery w których wrzeciono się ustawiało pod kątem
widziałem też takie gdzie stół się bujał
i pewnie są też inne możliwości, które akurat teraz nie przychodzą mi do głowy

więc jak to jest z tym GCODE, czy on opisuje tylko gdzie trzeba z frezem jechać i jak go pochylić,
czy może opisuje w jakim punkcie i pod jakim kątem względem obrabianego materiału się ustawić-a wtedy to już jest inwencja twórcza programu sterującego, tak wykorzystać ploter żeby ustawić frez w tym miejscu, zamiast bezmyślnie dodać/zabrać tyle kroków ile wynika z tej linijki g-kodu

piszę właśnie sterowniczek na własny użytek ;) na razie tylko G0 i G1, ale ostatecznie na tym nie poprzestanę, a ta kwestia mnie bardzo nurtuje ;)

pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 04 mar 2012, 08:49

przy pieciu osiach wszystkie osie zorientowane są na czoło narzędzia
przykladowo wrzeciono podwieszone w głowicy obrotowej ma odleglość od punktu obrotu do czoła freza 200mm i teraz zeby pochylić frez od pionu do poziomui przesunąć go np o 90 stopni w poziomie musza zagrac na raz wszystkie osie czyli opuszczając zeta i odsuwając glowicę obraca się wrzeciono w osi i jednoczesnie obraca sie głowica i przesuwa os podlużna i poprzeczna
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
l153k
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 07 sty 2011, 10:31
Lokalizacja: Szprotawa

#3

Post napisał: l153k » 04 mar 2012, 10:26

bartuss1 pisze:przy pieciu osiach wszystkie osie zorientowane są na czoło narzędzia
już chyba rozumiem, ale jeszcze się upewnię...
Obrazek
zółta kropka na końcu freza to ten punkt który opisuje gcode.
na rysunkach widać, że położenie zółtego punktu się nie zmieniło w osiach XYZ, jedynie jego kąt w osi A uległ zmianie o 90 stopni.
ale żeby to się mogło stać, musiały zadziałać jeszcze osie XZ, jako że punkt obrotu wrzeciona nie jest punktem obrotu czoła narzędzia.

i jak to jest teraz z tym GCode:
1. czy będzie on zawierał tylko zmianę kąta (zmianę X i Z liczy sobie program sterujący na podstawie tego co wie o ploterze)
2. czy może w gcode już będzie uwzględniona konieczność przesunięcia wrzeciona w osiach X i Z żeby całość zadziałała.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 04 mar 2012, 13:35

program musi znac długośc narzedzia od osi obrotu do czoła - zmienna charakterystyczna
zeby to sie odbywało płynnie to raczej złozona funkcja kołowa , w twoim rysunku g3
jezeli zółta kropka to punkt zero
a odleglosc do osi obrotu to np 100mm
wówczas kod g3 powinien brzmiec dla g91
g3x100z-100r100a90

nie zawsze to chce działać
czasami mozna napisać wartośc liniową
wartośc liniowa dla promienia R obrotu - to cięciwa ćwiartki od startu do zatrzymania
narysowałem se na szybko i wyszła mi cięciwa 141 mm
czyli kod brzmiałby
g1x141z-141a90
z owalem już gorzej bo zmienia się promień
ogolnie najlepiej jakby program potrafił odnaleźć gradient krzywej, kos to juz napisał,
masz postprocki do fanuca czy sinumerika, fanuc nawet zgrywa się z machem, trzeba tylko kilka wierszy wywalić.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
l153k
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 07 sty 2011, 10:31
Lokalizacja: Szprotawa

#5

Post napisał: l153k » 04 mar 2012, 20:17

czyli mam rozumieć, że problem odpowiedniego przesuwania wrzeciona tylko w celu jego obrotu, jest już na etapie gcode rozwiązany, i program sterujący "na ślepo" kręci silnikami tyle kroków ile wynosi "zmiana" danego parametru?

czy może inne pytanie: gdzie uwzględnia się konstrukcję plotera (umiejscowienie osi obrotu itp): w programie generującym gcode, czy w programie który go interpretuje i steruje ploterem?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”