Program do zamiany bitmap na g-code

Proste programy do obsługi maszyn CNC, vivery, itp. Programy darmowe, napisane przez użytkowników forum

grzybu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 09 maja 2008, 09:37
Lokalizacja: Chorzów

Re: Efekt konwersji

#21

Post napisał: grzybu » 12 maja 2008, 10:20

Inf-el pisze: A odnośnie tych 4GB (minimum) do rzeźbienia w Blenderze to jestem załamany.
Myślałem, że mam wypasiony sprzęt.
Pamięć jest jak na razie bardzo tania więc nie ma problemu. Ja na jednym kompie mam też tylko 4GB i da się na tym pracować, ale przy 8GB jest jednak swobodniej. Spróbuj sobie postawić jakiegoś linuxa, zainstaluj drivery do karty graficznej i wtedy odpal blendera. Ja robię własne buildy blendera, dopasowane do mojej konfiguracji sprzętowej, przez co zyskuję 15-30% na wydajności.


Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy

Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#22

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 sty 2009, 08:14

Ja także poszedłem w ślady kol. inf-el i dorobiłem taką konwersję do STEP2CNC. Właśnie wczoraj zamieściłem o tym info. Mój działa jeszcze szybciej, niż kol. inf-el. Ma mniej opcji generowania g-kodu, za to wbudowałem wstępną obróbkę bitmap: rozjaśnianie, kontrast, invert kolorów, rozmycie.

Więcej informacji w wątku: https://www.cnc.info.pl/topics81/nowa-w ... t11644.htm
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#23

Post napisał: Inf-el » 27 sty 2011, 22:24

Potrzeba matką wynalazków.

Do mojego programiku dorobiłem:
- odwracanie odcieni szarości (czarny zmienia na biały i odwrotnie), mimo, że prawie każdy program graficzny to robi - ale co tam;
- eksport do tekstowego formatu 3D Stanford PLY , Blender go wczytuje poprawnie, nie wiem jak inne i czy to popularny format.
Obrazek
Zapisywane są współrzędne wszystkich punktów a potem numery punktów tworzące czworokąty (nie trójkąty).

Właśnie sprawdziłem na Rhino trialu - ładnie importuje.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#24

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 sty 2011, 01:36

Kolego Inf-el - a po co zapisujesz do tego formatu? Chcesz dalej to obrabiać? Czy Blender ma postprocesor CAM (konwersji do g-kodów)?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#25

Post napisał: Inf-el » 29 sty 2011, 09:45

Niebawem dodam jeszcze eksport do binarnego STL i podgląd 3D.
A zapisuję do takich formatów właśnie w celu dalszej obróbki, takiej jak wygładzanie, wyciąganie, skalowanie, dodawanie napisów, łączenie z innymi obiektami, poprawki źle zinterpretowanych fragmentów itp.

Nie wszystko będzie frezowane, niektóre rzeczy będę chciał drukować na drukarce 3D, inne wykorzystywać w tworzeniu scen np. do gier.

Generowanie g-kodów to oddzielny problem.
Jeszcze nie wiem jak miałbym to programowo poprawnie robić uwzględniając choćby średnicę freza kulowego i chyba kupię jakiś tańszy program CAM, ale nie zdecydowałem jaki.

Blender może mieć postprocesor do generowania g-kodów w postaci skryptu w Pythonie, ale nie rozwijałem tego tematu. Opis i tu

Sprawdziłem, nawet działa.
Tylko plik gkodów jest jakiś dziwny. Współrzędne są w nawiasach.
Załączniki
malpa.jpg
malpa.jpg (21.16 KiB) Przejrzano 5226 razy
malpa_gcode.zip
(104.3 KiB) Pobrany 370 razy

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#26

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 sty 2011, 17:05

Dlaczego więc nie zrobisz tego wszystkiego w jakimś porządnym programie komercyjnym. Ja wszystko robię w Rhino 3D - nie wyobrażam sobie bez niego mojej pracy. Tani nie jest, ale ilość narzędzi oraz dostępnych pluginów (także CAM-owskich) jest imponująca.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#27

Post napisał: Inf-el » 29 sty 2011, 17:24

Bo żyję z pisania programów głównie biurowych i bazodanowych, a cnc traktuję amatorsko.
Porządne programy typu CAD i CAM są za drogie abym kupował je dla zabawy.
Jednak chętnie kupię 1/10 możliwości programu za 1/10 ceny, bo często tylko tyle potrzebuję.
Niestety trzeba brać wszystko albo nic.

No i nie chcę robić Koledze konkurencji ;)

PS. Przerobiłem trochę ten pythonowski skrypt i g-cod jest już ok.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#28

Post napisał: Piotr Rakowski » 30 sty 2011, 08:45

Kolego - nie robisz mi konkurencji - Twoje działania są dla mnie mocno inspirujące :lol: Podejrzewam, że gdybyśmy współpracowali - "szarpnęlibyśmy" niejedno niezłe oprogramowanie!

Ja moje programy traktuję wyłącznie komplementarnie do moich maszyn, a to że sprzedaję je także "innym", należy taktować jako ich reklama.

Ad rem - a znasz programy firmy Vectric? Są bardzo dobrze robione (sam chcę iść w takim kierunku), i naprawdę tanie. Jeśli nie to polecam: http://www.vectric.com/WebSite/Vectric/ ... _index.htm

Ten program kosztuje tylko 240 Euro, co jak na jego możliwości jest naprawdę ceną super!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#29

Post napisał: Inf-el » 30 sty 2011, 17:06

Dzięki za namiar na dość tani i intuicyjny program CAM.
Ma frezowanie zgrubne, można ręcznie dodać elementy podtrzymujące itp.
Wszystkie możliwości widać na filmikach instruktażowych.
Deskproto Light kosztuje € 145.00
Któryś z nich kupię.

PS. Właśnie dorobiłem w b2g eksport do STL.
Następna wersja (z podglądem i pewnymi narzędziami do edycji) chyba powstanie już w Delphi XE.

Pisałem wcześniej:
Jednak chętnie kupię 1/10 możliwości programu za 1/10 ceny, bo często tylko tyle potrzebuję.
I ostatnio znalazłem ZWCAD , który kosztuje 1/10 ceny AutoCAD'a a możliwości ma pełne.
Jestem pod wrażeniem.


mateuszrjzr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:19
Lokalizacja: Bochnia

#30

Post napisał: mateuszrjzr » 26 kwie 2012, 21:36

witam
Mam parę pytań co do tego programu:
1.Jeżeli ustawię funkcję biały->z min, czarny->Z max, to czy wtedy będę generował obrazy 2D, bo chce zrobić na początek coś takiego http://hackaday.com/2010/11/08/cnc-mach ... -pc-parts/ , a z tego co tu widzę, to same projekty 3d...
2.jak mogę sprawdzić, czy powierzchnia na której będę drukował będzie miała 36mmx36mm, bo takie są możliwości silniczków, i w jakim programie mogę narysować kwadracik, który np. będzie idealnie 5mm od krawędzi drugiego?? W programach graficznych mierzy się to w pixelach, widziałem tutaj na dole w programie, że jest coś takiego jak mm/1pxl, ale to chyba bardzo uciążliwe, aby mnożyć 1pxl razy 0,2 za każdym razem...
3. Format wyjściowy plików to .ply, a mach3 mi przyjmuje tylko pliki. tap. Może jakoś źle próbuje to wczytać do macha?

[ Dodano: 2012-04-27, 17:50 ]
ojejku, przepraszam, dopiero teraz zauważyłam, jaki odkop zrobiłem :P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Software”