JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
aguss_xoxo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2023, 18:23

JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#1

Post napisał: aguss_xoxo » 23 lis 2023, 19:54

Witam,
Proszę o poradę, pomoc, podpowiedź... Na studiach dostałam do zaprojektowania tarczę hamulcową, do której musze dobrać odpowiednią obrabiarkę, która wykona obróbkę tej tarczy. Myślę, że najlepszą obrabiarką będzie CNC ale nie mam pojęcia jaki dokładnie model mogłabym dobrać, żeby wykonała jak najwięcej operacji. Obrałam sobie kwestię, że tarcza hamulcowa będzie wykonana z gotowego odlewu, do wykonania na obrabiarce będzie obróbka zgrubna, wykańczająca, obróbka rowka, wiercenie otworów. Raczej będą potrzebne dwa zamocowania elementu. Dodam zdjęcia projektu dla lepszego zobrazowania. :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5361
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#2

Post napisał: jasiu... » 24 lis 2023, 15:16

Najprościej tokarko-frezarka, bo zrobisz na niej wszystko.

Może taka:

Chodzi o to, żeby tarczę w uchwyt założył robot, później żeby ona zmieniła wrzeciono, co umożliwi obróbkę tej strony, która przy pierwszym toczeniu była w uchwycie, no i zdjęcie też przez robota.

Pooglądaj sobie podobne filmiki, nie musi to być koniecznie CLX TC


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#3

Post napisał: gozdd » 24 lis 2023, 15:40

Niekoniecznie też aż taki kombajn. Jakakolwiek tokarka z osią C i napędzanymi narzędziami da radę.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2938
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#4

Post napisał: tristar0 » 24 lis 2023, 16:30

Czy wy już na głowy upadliście żeby to tarcz hamulcowych wykorzystać maszynę za grube tysiące nie łaska wrócić do prostych i tanich maszyn no fakt wi-fi nie mają i cada też nie obsługują i z smartfona też się nie da ,https://archiwum.all egro.pl/oferta/tokarka-do-tarcz-i-bebnow-hamulcowych-matra-i8150928807.html

Dodane 5 minuty 52 sekundy:
zrozumiałbym gdybyś robił proces dla kilku tysięcy sztuk
aguss_xoxo pisze: Na studiach dostałam do zaprojektowania tarczę hamulcową, do której musze dobrać odpowiednią obrabiarkę
.

Dodane 1 minuta 42 sekundy:
no to masz prostą bez pisania programu i wydziwiania ,czego to teraz na studiach wymagają a i tak nieuki wychodzą co tylko zielony przycisk potrafi nacisnąć.
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
aguss_xoxo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2023, 18:23

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#5

Post napisał: aguss_xoxo » 24 lis 2023, 16:50

tristar0 pisze:
24 lis 2023, 16:32
Czy wy już na głowy upadliście żeby to tarcz hamulcowych wykorzystać maszynę za grube tysiące nie łaska wrócić do prostych i tanich maszyn no fakt wi-fi nie mają i cada też nie obsługują i z smartfona też się nie da ,https://archiwum.all egro.pl/oferta/tokarka-do-tarcz-i-bebnow-hamulcowych-matra-i8150928807.html

Dodane 5 minuty 52 sekundy:
zrozumiałbym gdybyś robił proces dla kilku tysięcy sztuk
aguss_xoxo pisze: Na studiach dostałam do zaprojektowania tarczę hamulcową, do której musze dobrać odpowiednią obrabiarkę
.

Dodane 1 minuta 42 sekundy:
no to masz prostą bez pisania programu i wydziwiania ,czego to teraz na studiach wymagają a i tak nieuki wychodzą co tylko zielony przycisk potrafi nacisnąć.


Jednak ma być to maszyna stosowana na produkcji seryjnej w dużej ilości, gdzie z programu siemens NX muszę na nią wygenerować kod z tego zamodelowanego projektu ;)


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2938
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#6

Post napisał: tristar0 » 24 lis 2023, 17:30

aguss_xoxo pisze: Myślę, że najlepszą obrabiarką będzie CNC ale nie mam pojęcia
tak napisałeś w swoim poście ,to może jeszcze raz napisz o co ci chodzi i ile płacisz za rozwiązanie twego problemu w temacie giełda bo jak czytam to sam jesteś w czarnej pupie i coś gdzie słyszałeś tyle że pojęcia o tym nie masz. może studia też trzeba zaliczyć za ciebie ? czy wystarczy podać rozwiązanie na złotej tacy .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#7

Post napisał: Adam Domański » 24 lis 2023, 19:51

aguss_xoxo pisze:Na studiach dostałam
tristar0 pisze:tak napisałeś

Czytaj ze zrozumieniem😁

Awatar użytkownika

Krzycho_Wporzo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 317
Rejestracja: 05 wrz 2013, 10:08
Lokalizacja: Częstochowa

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#8

Post napisał: Krzycho_Wporzo » 24 lis 2023, 20:12

Maszyny do produkcji tarcz np: Pittler


A tu produkcja zautomatyzowana rozbita na operacje.
Znane są ty­siące spo­sobów za­bija­nia cza­su, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
Albercik


Bandito
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 81
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:42
Lokalizacja: ;)

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#9

Post napisał: Bandito » 24 lis 2023, 21:31

Nie ma co wyważać otwartych drzwi. Zamiast pytać na forum, łatwiej wpisać w wyszukiwarkę "Brake disc production line": https://youtu.be/aPixThcIjHo

Pamiętaj, aby obrobić zgrubnie z obu stron, a dopiero potem wykańczająco z obu stron.
Jeżeli obrobiłabyś zgrubnie i na gotowo z jednej strony, a potem zgrubnie i na gotowo z drugiej strony, wyszłoby krzywo, bo przy obróbce uwalniają się naprężenia wewnętrzne.

Natomiast koledze tristar0 chyba coś się pomyliło, bo zdaje się że podesłał link do tokarki takiej, jaką używa się w warsztatach samochodowych do przetaczania starych tarcz.

Kolega gozdd napisał, jaka obrabiarka jest odpowiednia.

Dodane 32 minuty 17 sekundy:
Możesz jeszcze zastanowić się, czy jako półfabrykat wybrać odlew czy odkuwkę, skoro masz tarczę hamulcową niewentylowaną.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5361
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: JAKA OBRABIARKA - OBRÓBKA TARCZY HAMULCOWEJ

#10

Post napisał: jasiu... » 25 lis 2023, 10:06

tristar0 pisze:
24 lis 2023, 16:32
żeby to tarcz hamulcowych wykorzystać maszynę za grube tysiące nie łaska wrócić do prostych i tanich maszyn
Ja po prostu wiem, jak w tej chwili planuje się nowe firmy. Zamiast zatrudniać operatora, któremu po 3 latach siądzie od dźwigania kręgosłup, zatrudnia się robota i maszynę, która od początku do końca zrobi wszystko.

Nawet w Polsce robocizna staje się coraz droższa. Poza tym taka maszyna może zostać zamówiona pod produkcję konkretnych elementów. Ma wówczas dostosowane uchwyty, dostosowaną moc napędów i posuwów. I można na tym uruchomić wielkoseryjną produkcję.

Tak, wiem, jak Mikoda zaczynał, to pracowało tam na konwencjonalnych obrabiarkach może z 10 osób. Później pojawiły się odkupione chyba z NRD używane TZC.

A teraz (no może nie u Mikody) robi się tak, jak to pokazuje film, udostępniony przez Krzycho_Wporzo I z tego można bez problemu zrobić cały proces produkcyjny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”