Jaki ploter frezujący cnc wybrać

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
Adam_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2023, 13:07

Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#1

Post napisał: Adam_cnc » 11 lis 2023, 13:29

Witam w naszej firmie zapadła w końcu decyzja o zakupie plotera frezującego. Będziemy szukać maszyny jak najbardziej uniwersalnej. Pole robocze 3100x2100 z 300-400. obrabiane materiały od tworzyw sztucznych po aluminium. Dużo będziemy robić precyzyjnych detali z aluminium tak więc maszyna musi być sztywna i precyzyjna. Fajnie by było gdyby ploter umożliwił w przyszłości ewentualną rozbudowę o nóż oscylacyjny. W Polsce jest cała masa firm produkujących tego typu maszyny. Dlatego też pytanie do was na co zwrócić uwagę, ewentualnie co wybrać aby nie wtopić.




bonek87
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 09 lis 2017, 10:42
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#2

Post napisał: bonek87 » 14 lis 2023, 08:14

Wszystko zależy od funduszy jaki posiadacie. Bo można kupić taką maszynę za 200 tys zł albo i za 400 tyś zł. Najlepiej jest przygotować sobie jakiś detal do wycięcia i wysłać do producentów aby wycieli to podczas prezentacji, w ten sposób porównasz sobie jakoś frezowania jak i czas. Z głównych producentów to masz Kimle, serona, i infoteca, z mniejszych jest infraform, i Polska grupa cnc.


Autor tematu
Adam_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2023, 13:07

Re: Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#3

Post napisał: Adam_cnc » 15 lis 2023, 21:15

Budżet to ok 300 tys. zł, aktualnie jesteśmy na etapie zbierania ofert od wymienionych firmy. Faktycznie nie głupi pomysł aby wyfrezować detal podczas prezentacji tak aby faktycznie porównać jakoś obróbki jak i czas, i przy okazji zobaczyć jak wygląda obsługa, bo ta musi być względnie prosta bo z pracownikami to bywa teraz różnie. Szukać maszyny z stołem aluminiowym czy z HPL ?


bonek87
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 09 lis 2017, 10:42
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#4

Post napisał: bonek87 » 16 lis 2023, 14:28

My posiadamy 2 maszyny firmy infraform i na nich jest stół aluminiowy w opcji hybrydowej czyli mamy stół próżniowy oraz rowie teowe. Tak wiec możemy materiał łapać próżniowo albo mechanicznie. Podczas wyboru maszyny zależało nam aby stół był właśnie z aluminium bo jakoś tym wykonanym z HPLU nie ufam. Z tego co pamiętam nie ma z tym problemu aby producent (kimla czy seron) wykonał maszynę z stołem aluminiowym tylko wiąże to się zawsze z jakaś dopłatą. Podczas wyboru zwróć uwagę jaki jest program CAD,CAM bo różnice w programach mogą być kolosalne, o ile przy 2d to wielkiej różnicy nie ma to przy obróbce 3d dobrej klasy program dopiero pokazuje swoje możliwości. Dobrze też aby potrafił czytać różnego rodzaju pliki bo to sie też przydaje jak się chce robić usługowo.


Autor tematu
Adam_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2023, 13:07

Re: Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#5

Post napisał: Adam_cnc » 17 gru 2023, 12:22

Witam dawno mnie nie było bo choroba trochę mi plany zmieniła. Wybraliśmy maszynę z stołem aluminiowym. Mam już ofertę od kilku producentów, cenowo są one zbliżone. Sposób wykonania maszyny jest porównywalny u głównych producentów, główna różnica jest w sterowaniu maszyna oraz w programie cam/cad. Byliśmy w 3 firmach na prezentacji Kilma, Seron, Infraform. W każdej firmie wiadomo prezentacja przygotowana żeby było wow. W kimli i seronie trochę nie fajne podejście do konkurencji bo zamiast mówić na temat swojej maszyny to głównie mówiono jak to konkurencja jest kiepska. Podejście w kimli trochę typu "bierze pan czy nie" trochę kiepsko się tam czułem jak bym był niemile widziany może dlatego ze miałem dużo pytań, w infraformie bardzo fajne podejście z duża cierpliwością odpowiadali na każde pytanie. Według mnie pod względem sterowania najlepiej wypada Infraform bo biorą graty z mitsubishi i je wykorzystują co daje mi święty spokój z jakością jak i z ewentualną dostępnością części. Na 2 miejscu Seron oni używają sterowania Osai tak więc też nie jest źle . Kimla ma własne sterowanie którego się trochę obawiam. Po dłuższych przemyśleniach skreśliłem kimla z powodu podejścia do klienta, ceny oraz sterowania które do mnie nie przemawiało. Czy na forum jest jakiś użytkownik maszyn serona aby mógł się wypowiedzieć na temat maszyny ?
bonek87 jak sprawdzają sie maszyny firmy infraform? były z nimi jakieś problemy ? jak obsługa posprzedażowa pomagają z problemami.


bonek87
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 09 lis 2017, 10:42
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#6

Post napisał: bonek87 » 03 sty 2024, 14:44

Aktualnie posiadamy 2 maszyny, jedna ma 6 lat ok 14 000h przepracowane a 2 ma 2 lata i 11 000h przepracowane. Jak do tej pory wszystko jest ok, w razie jakiś problemów pomoc jest natychmiastowa. Obsługa jak sam widziałeś jest prosta tak więc nie ma problemu aby każdego nauczyć tego, a to jest ważne bo wiadomo z ludźmi bywa teraz różnie. Najważniejsze to dobrze poznać program cad,cam. Sama maszyna w sobie jest pozabezpieczana przed ewentualnymi błędami operatora. Bardzo duży atut to gwarancja na 2 lata bez limitu godzin z tego co wiem w innych firmach bywa z tym różnie, jak planujecie dużo frezować zwróć na to uwagę. Na forum kilku operatorów serona już widziałem może niech się tez wypowiedzą na temat swoich maszyn. Tak abyś miał jakieś porównanie.


Autor tematu
Adam_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2023, 13:07

Re: Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#7

Post napisał: Adam_cnc » 11 lut 2024, 17:07

Dzięki wielkie za informacje i pomoc po długich namysłach zdecydowaliśmy się na maszynę firmy Infraform cenowo faktycznie była trochę droższa niż seron ale mamy gwarancje 2 letnia bez limity godzin, obsługa wydaje nam się dużo łatwiejsza, oprogramowanie mitsubishi banalnie proste w obsłudze, wszystko po Polsku co tez jest dużym atutem. Przy zakupie maszyny dostaliśmy trzy dni szkoleń, 2 dni szkolenia cad,cam 1 dzień szkolenia z obsługi maszyny. Póki co kontakt z producentem bardzo dobry, mam nadzieje ze po instalacji maszyny będzie tak dalej. Za 4 tyg maszyna powinna być u nas w firmie i wtedy mam nadzieje że zacznie się zabawa :). Po instalacji i szkoleniu dam znać czy dobrze wybraliśmy :)


bonek87
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 09 lis 2017, 10:42
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#8

Post napisał: bonek87 » 14 lut 2024, 10:24

My mamy te maszyny już kilka lat i kontakt jest cały czas bardzo dobry, odbierają telefony nawet w weekend. Gratulacje wyboru 8)


Autor tematu
Adam_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2023, 13:07

Re: Jaki ploter frezujący cnc wybrać

#9

Post napisał: Adam_cnc » 11 kwie 2024, 10:21

Witam maszynę mamy już od 4 tyg. I póki co jest wszystko ok, bardzo fajne podejście firmy infraform do nowych klientów, wszystkie napotkane problemy z obsługą są natychmiast rozwiązywane. Obsługa maszyny jak i programu cad cam bardzo łatwe. Bez problemu dało się nauczyć tego ludzi którzy wcześniej nie mieli wogole styczności z cnc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”