jak zrobić narożnik aluminiowy

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
andrzejd68
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 15 wrz 2013, 09:57
Lokalizacja: z wysp

jak zrobić narożnik aluminiowy

#1

Post napisał: andrzejd68 » 23 sie 2021, 09:32

Wtam wszystkich
Mam problemy z wykonaniem narożników 90° do kasetonów, profil aluminiowy o szerokości 139 i 100 mm. Kupiliśmy giętarkę trójrolową z napędem ale przy tak krótkich odcinkach bo promień 100 mm deformuję ścianki, trwa to dosyć długo i nie ma powtarzalności, a najbardziej zależy na niej i na ilości. Na zdjęciu widać profil 139 mm, ten drugi akurat mnie nie interesuje ale sądzę, że firma z Trzcianki wykonuję je na prasie bo jakość ich jest bez zarzutów niestety są dosyć drodzy. Mam prasę krawędziową NC 135 T i zastanawiam się czy nie dorobić matrycy i stempla ale kto mógłby się podjąć wykonać narzędzie i ile może to kosztować, a może inne sugestie?

z góry dzięki za podpowiedzi Obrazek




minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Re: jak zrobić narożnik aluminiowy

#2

Post napisał: minipc » 23 sie 2021, 19:20

andrzejd68 pisze:
23 sie 2021, 09:32
Mam prasę krawędziową NC 135 T i zastanawiam się czy nie dorobić matrycy i stempla ale kto mógłby się podjąć wykonać narzędzie i ile może to kosztować, a może inne sugestie?
UKB robi specjalne narzędzia do pras, polecam, kilka razy korzystałem. Nie będzie to tanie, ale zawsze można się skontaktować i wysłać gotowy detal na wzór - sprawdzą czy będzie to technologicznie możliwe. Dzięki temu, że mam od nich przyrząd do Z-tki pozbyłem się starej prasy balansowej, która tylko zawalała. :)

https://www.ukb-gmbh.de/pl/produkty/ukb ... specjalne/


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: jak zrobić narożnik aluminiowy

#3

Post napisał: jasiu... » 23 sie 2021, 19:50

A nie lepiej zrobić formę, jeśli tego dużo i lać ciśnieniowo?


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: jak zrobić narożnik aluminiowy

#4

Post napisał: qqaz » 23 sie 2021, 20:07

andrzejd68 pisze:
23 sie 2021, 09:32
a może inne sugestie?
zdecydowanie inne sugestie.
W żadnym wypadku nie wyjdzie to na krawędziarkach nawet z dorabianymi stemplami.
Po prostu nie można wpychać w pryzmę takiego profilu. Jakieś zgnioty, deformację ścianek wewnętrznych. No kaszana.
Możesz próbować owinąć rolką wokół kształtowego stempla ale jest ryzyko śladów na pow zewnętrznej. Ale jakaś przekładka i czasem coś może wyjdzie.
Albo zdecyduj się na pewne koszty i owijaj na stemplu razem z rozciąganiem. Tyle że po zagięciu trzeba odciąć nadmiary za które profil był trzymany - tam zawsze wystąpią ślady szczęk.

Dodane 57 sekundy:
jasiu... pisze:
23 sie 2021, 19:50
A nie lepiej zrobić formę, jeśli tego dużo i lać ciśnieniowo?
zlituj się nad czytelnikami.


Autor tematu
andrzejd68
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 15 wrz 2013, 09:57
Lokalizacja: z wysp

Re: jak zrobić narożnik aluminiowy

#5

Post napisał: andrzejd68 » 24 sie 2021, 00:15

Z tego co się dzisiaj dowiedziałem to metoda oginania będzie najlepszym rozwiązaniem, już podjąłem działania żeby wykonać ręczne urządzenie, rzeczywiście na prasie będą deformacje, dziękuję za podpowiedzi. Jak próby się powiodą z przyjemnością wrzucę fotki.
Obrazek


A o to giętarka, którą zakupiłem ale jest problem powtarzalności takich łuków o promieniu 100 mm, ciężko jest dokładnie zapanować nad punktem początkowym jak również końcowym, problem też z siłą docisku bo za pomocą ręcznego siłownika hydraulicznego nie jestem w stanie zrobić tego dokładnie, a chodzi tu o np. 30-40 takich samych elementów. Rolki są napędzane są za pomocą silnika, przekładni, łańcucha i kół zębatych co prawda przełożenie jest zbyt szybkie ale zamówiłem falownik i to powinno rozwiązać problem. Przydałoby się kontrolować numerycznie przejazd rolek w tą i z powrotem oraz siłę docisku dla rolki prowadzącej to mogła by konkurować z tą na filmiku :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”