System Sterowania - jakie PLC

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
Timbroc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa

System Sterowania - jakie PLC

#1

Post napisał: Timbroc » 20 lut 2012, 21:43

Witam

do tego czasu robiłem, dla mojego klienta systemy sterowane mikroprocesorowo i przez PC - teraz jednak pojawił się wymóg zastosowania gotowego systemu sterowania opartego na jakimś PLC.

Niestety ważnym kryterium jest też niestety cena, która jak to niestety zwykle bywa, musi być możliwie mała przy mozliwe dobrej jakości....

1. Kształt systemu:

- wyjścia na 2 serva + 3 krokowce
- wejscie linial magnetyczny 1x
- wejscie włączników krańcowych 7x
- sterowanie dyskretne: 4x (przekaźniki)
- sterowanie falownika
- panel dotykowy (HMI)

- gdyby dostawca oferował również własne serwa i napędy byłoby super (boję się o możliwe problemy z kompatybilnością przy zastosowaniu na przykład serwonapędów chińskich - czy słusznie???)

- ułatwienie polega na tym, iż nie ma zależności dynamicznych pomiędzy silnikami (każdy rusza się w innej chwili) - jedna operacja w jednym czasie

- Rozwiązania np Fanuca, chyba nie wchodzą w grę bo widzę, że ceny są bardzo wysokie.

Moje pytanie więc brzmi:

jaka firma, zaoferuje system, który pozwoli mi łatwo uruchomić zestaw jak na liście, w relatywnie rozsądnych kosztach? (i ma np polskie wsparcie techniczne i serwis)
_______________________________
z góry bardzo dziekuję za odpowiedzi



Tagi:


rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#2

Post napisał: rokare » 20 lut 2012, 23:21

ja bym popytał u kilku producentów:

-siemens
-omron
-beckhoff
-mitsubishi


zdaje się że wszyscy oferują to co potrzebujesz. a żeby ceny były dobre trzeba pytać o współpracę długo terminową i że dużo się będzie brało i tylko od danego producenta;-)

z serwo napędami raczej niema znaczenia czyje z czyim PLC połączone, widziałem jak kupel łączył elementy rożnych producentów i śmigało bez problemów, ale jak się obraca w danej rodzinie to jest sporo ułatwień;-) i warto tu jeśli się myśli robić większe ilości nawiązać współpracę z jednym producentem, wtedy zawsze łatwiej o pomoc
hmm


Autor tematu
Timbroc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Timbroc » 20 lut 2012, 23:44

celowo ominąłeś UNITRONIS :)?

znalazłem fajne PLC zintegrowane z HMI kosztuje około 3500 więc całkiem tanio - zastanawiam się tylko jak ze wsparciem z tej firmy i ogólnie niezawodnością i dopracowaniem produktów

Pozdrowienia
Ostatnio zmieniony 21 lut 2012, 06:51 przez Timbroc, łącznie zmieniany 1 raz.


rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#4

Post napisał: rokare » 21 lut 2012, 00:10

hmm ominąłem bo nie miałem do czynienia z tymi produktami. spojrzałem na ich stronkę i wygląd całkiem obiecująco. to co wymieniłem to znam bo albo sam z niektórymi pracowałem a z innymi koledzy bo firmy w których pracują używają danej rodziny sterowników i zawsze można było liczyć na wsparcie i pomoc.

jeszcze miło wspominam sterowniki firmy Allan-bradley. z UNITRONICS nie miałem żadnego kontaktu to sie nie wypowiadam.
hmm


biker_mtb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2012, 15:54
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: biker_mtb » 21 lut 2012, 16:18

Witam Wszystkich!
To mój pierwszy post.
Jeżeli mogę coś doradzić to raczej odradzam Siemens'a ze względu na duże koszty, słabe wsparcie i duże zagmatwanie sprzętowe (w firmie używamy serwo Simotion). Unitronics z HMI w cenie 3500 zł nie jest żadną rewelacją cenową, poza tym posiada dość ograniczone możliwości sprzętowe i programowe (używałem ich jedynie 2 razy i zrezygnowałem). Od kilku lat używam sprzętu Mitsubishi zarówno do sterowania prostego zał/wył jak również serwo z kontrolerem ruchu. Jeden z prostszych sterowników Mitsubishi np. serii FX3G posiada 3 wyjścia impulsowe o częstotliwości 100kHz do sterowania serwonapędem lub silnikiem krokowym w trybie takt/kierunek z dedykowanymi instrukcjami. Koszt takiego sterownika 14wejść i 10 wyjść to około 250 Euro. Dokładając panel dotykowy GOT lub MAC E1000 (koszt zależny od wielkości) uzyskujemy rozsądny cenowo układ sterowania, dość prosty w programowaniu. Jeżeli chodzi o serwo to polecam serię MR-J3A która jest sterowana ciągiem impulsów. Aby sterować dodatkowymi dwoma osiami należałoby dokupić moduł pozycjonujący 2 osiowy.
Chętnie odpowiem na pytania.

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#6

Post napisał: mitek » 21 lut 2012, 20:53

A sterowniki fatek? w Krakowie i w innych miejscach polski prowadzą szkolenia i dobra pomoc jest :) Nie są drogie a sporo do nich dodatków portów i tak dalej. Polecam.
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”