Pierwsza frezarka 3 osiowa - jakiej mocy silniki itp

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
lgorek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 17 kwie 2010, 08:14
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

Pierwsza frezarka 3 osiowa - jakiej mocy silniki itp

#1

Post napisał: lgorek » 06 wrz 2012, 23:07

Witam

Planuje w najbliższym czasie zrobić swoją maszyne cnc na 3 osie.
Obszar na maksymalny to 50x50cm, jednak na początek było by to 40x30cm, frezowane byłyby w zasadzie miękkie materiały mdf, sklejka, plexi oraz płytki pcb.

Jednak mam kilka pytań.

1. Jakiej mocy szukać elektronike pod ten wymiar 1A, 2A, 3A czy może coś większego.
2. Są sterwoniki z 1/16 krokiem ale również 1/256. Czy od tego zależy dokładność wykonywanych elementów bo zależy mi na jak największej dokładności. Co wg was jest godne polecenia.
3. Wszystkie sterowniki jak patrzyłem mają tylko LPT czy przy zastosowaniu przejściówki LPT->USB nie ma problemów z funkcjonowaniem ? Czy musi być komp z LPT ?
4. Która konstrukcja jest bardziej precyzyjna tam gdzie stół się porusza czy w tej co się głowica przemieszcza nad stołem, a materiał leży w jednym miejscu.


Na początku chce kupic osprzęt a później zrobić całą konstrukcję. Zapewne pierwsza była by to sklejka lub mdf, jak wszystko sie sprawdzi zrobie kopie z aluminium.


Pozdrawiam



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Raven » 07 wrz 2012, 09:05

Poczytaj forum... po odpowiedniej lekturze znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Niestety na praktycznie żadne z twoich pytań nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi.

Ad 1. Dobór silników zależny od konstrukcji maszyny, jakości wykonania i oczekiwanych parametrów pracy;
Ad 2. Tutaj akurat można udzielić odpowiedzi - dokładność zależy od konstrukcji maszyny (sztywność i luzy);
Ad 3. Nie robił bym sobie nadziei na pracę przez przejściówkę;
Ad 4. Rozwiązanie ruchomy stół/ruchoma brama jest właściwie zależne tylko od wagi obrabianych elementów. Ruchome robisz to co jest lżejsze... na dokładność ani jedno ani drugie nie ma żadnego wpływu - na to wpływa projekt maszyny.

Na początek zacznij od zdobywania wiedzy (przez czytanie a nie zadawanie pytań zwane zawracaniem d...), następnie przejdź przez kilka kolejnych projektów maszyn (przedyskutowanych na forum), aż w końcu dojdziesz do etapu, że coś zacznie powstawać i wtedy będzie można kupić "osprzęt".


ElSor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 29 gru 2008, 01:17
Lokalizacja: Ozimek

#3

Post napisał: ElSor » 07 wrz 2012, 12:36

Jako poczatkujacy konstruktor dodam:
Ad 1 Zalezy od silnikow ale do prostej frezarki/plotera starcza 3-4,2A z silnikami 1,9Nm
Ad 2 Podzial krokow nie poprawi dokladnosci obrobki, tutaj wplyw na to ma sztywnosc konstrukcji, sam uklad napedowy (sruba, nakretka) - zauwaz ze dla sruby o skoku 5mm i silnika 1.8° 1 mikrokrok (bez podzialu) to przesuniecie 0,025mm
Ad 3 Nie wszystkie sa na LPT, sa tez na USB i LAN. Z dobrych i polecanych na LPT bylby sterownik od Zelpr (ma juz drivery 3A do krokowek), na USB jest PikoCNC, LAN do amatorskich pierwszych jest raczej nieoplacalny >1000zl
Ad 4 precyzyjniejsza przy tym rozmiarze bedzie ze stala brama (stol sie rusza)

Zacznij nie od zakupow ale od czytania, ogladania innych konstrukcji na forum. Pozniej przemysl wszystko, naszkicuj sobie i zacznij zakupy. Sam zrobilem szkice kalkulacje i wyszlo mi 5-5,5k zl za wszystko (+ materialy juz wczesniej posiadane), aktualnie budzet przekroczyl 6k zl a to jeszcze nie koniec :wink:


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#4

Post napisał: poorchava » 10 wrz 2012, 16:58

Silniki kolo 1Nm spokojnie starczą do amatorskiego działania. Sterownik do tego mozesz kupić chiński za $50 na ebayu, mozesz też zagadac do mnie i jakoś sie dogadamy, bo jestem w fazie testowania nowej konstrukcji drivera. Całą elektronikę (silniki, drivery, zasilacz i opcjonalnie optoizolację) można słożyć za 400zł bez problemu.

Natomiast koledzy mają rację, że precyzja ma niewiele wspólnego z podziałem kroków. Co z tego, że rozdzielczość będziesz miał na poziomie 0.0001mm, jak od popchnięcia palcem maszyna wygnie sie o 0.5mm?

Zależy wszystko tez od materiałów. Im cieższe żelastwo tym mocniejsze silniki sa potrzebne. Im wieksza prędkość tym mocniejsze silniki. Duża prędkość + duża rozdzielczość = LPT odpada.-

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”