Odlewy z żywic z wypełniaczami

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
DERMAK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 25 lut 2008, 20:47
Lokalizacja: śląsk

Odlewy z żywic z wypełniaczami

#1

Post napisał: DERMAK » 06 mar 2008, 20:57

Witam, próbuję odlać zlewozmywak granitowy, zrobiłem ładną formę ale nie wiem czy składniki mam ok. bo coś mi to niewychodzi. Mieszanka to 80% Polimalu 109 i 20% kruszywa kwarcowego, problem tkwi w tym że podczas zalewania na stole wibracyjnym ściera mi się rozdzielacz i odlew w paru miejscach przywiera do formy, drugi problem to niemogę pozbyć się pęcherzyków powietrza. Może ktoś ma większe doświadczenie w tej dziedzinie i mógłby mi pomuc.



Tagi:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: ALZ » 06 mar 2008, 21:23

proporcje powinny być odwrotne-80% wypełniacza i 20% żywicy. Akurat wybrałeś sobie najbardziej podłą żywicę zwłaszcza do kuchni, zdecydowanie zmień żywicę na epoksydową lub akrylową. Przejrzyj temat-maszyna z syntetycznego granitu.
https://www.cnc.info.pl/topics60/maszyn ... vt6391.htm


Autor tematu
DERMAK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 25 lut 2008, 20:47
Lokalizacja: śląsk

#3

Post napisał: DERMAK » 06 mar 2008, 22:04

Sorki- pomyłka proporcja odwrotna , ale czemu epoksydowa? a akrylową niemogę nigdzie kupić moż ktoś wie gdzie mają żywice akrylowe?

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#4

Post napisał: kostner » 06 mar 2008, 23:18

Bylem w firmie ktora robi dokladnie to co mowisz ale uzywali zywic polimerowych - moze trzeba isc w tym kierunku.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 07 mar 2008, 14:58

Kol. Kostner - wszystkie żywice są polimerowe (poli-mery = łączenie mono-merów w długie łańcuchy). O jakich żywicach mówisz?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


mariohs
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 218
Rejestracja: 02 sty 2007, 20:12
Lokalizacja: Małopolska

Pęcherze

#6

Post napisał: mariohs » 07 mar 2008, 18:51

Jeśli chodzi o te pęcherze to standardowa sprawa w tego typu zabawach. Naklepszym sposobem jest mieszanie w jakimś naczyniu gdzie można wytworzyć podciśnienie. Jeśli go nie masz to trzeba bardzo powoli i płynnymi ruchami mieszać, jak zastosujesz mieszanie mechaniczne np. wiertarką to na bank beda pęcherze. Również ważne jest też wlewanie rozrobionej masy do formy jak zle wlejesz to pecherze tez pewne.
mariohs

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#7

Post napisał: Jaszuk88 » 09 mar 2008, 02:41

w tylu tematach zrobiłeś zapytanie , że się gubię. Zadałem pytanie w temacie maszyny z syntetycznego granitu proszę odpisz już w swoim temacie aby nie zaśmiecać całego forum. Wiem, że dla Ciebie to jest najważniejsze ale niema potrzeby pisania tego samego w kilku tematach.

[ Dodano: 2008-03-21, 20:05 ]
Forma bardzo solidna można rzec, że aż za bardzo :smile: (jak jest trochę elastyczna to łatwiej wyjąć wyrób)
Myślę że użyłeś żelkotu narzędziowego.
Wszystko robisz poprawnie. Ja opiszę co według mnie powinieneś zrobić aby tę formę rozruszać - jednak nie biorę za to odpowiedzialności. Przetwórstwo żywic to wiele niuansów i do wielu trzeba dojść metodą prób i błędów.
1. Wygrzej formę przez kilka dni w jakiejś dużej kotłowni na miał czy węgiel tak aby była tam stała temperatura 30-40 stopni.
2. Nałóż wosk ja zawsze używałem Honey Waxu
3. Nałóż polialkochol ( na trzy pierwsze odlewy)
4. Pomaluj formę dwoma warstwami żelkotu białego ( oczywiście warstwy muszą być suche)
5.Zrób próby z masą , dodaj tyle przyspieszacza ( można przekroczyć dawkę podawaną w instrukcji) aby po około godzinie utwardzania masa była bardzo gorąca.
6. Tak dobraną masę wlej do formy i wibrój tak jak to robiłeś wcześniej.
7. Jak tylko masa się utwardzi ( będzie jeszcze gorąca) rozkręć formę i gumowym młotkiem z wyczuciem uderzaj w ranty formy. To trzeba robić na tyle delikatnie aby nie uszkodzić formy ( na formie nie mogą powstać pajączki)
8 Umywalka powinna wręcz sama wyskoczyć.

Poliester ma skurcze i w Twoim wypadku to dobrze. Jeżeli kąt nachylenia ścianek umywalki jest łagodny to nie powinno być problemów. Po wylaniu trzech białych umywalek spróbuj wylać granitową ale zastosój dwie warstwy żelkotu bezbarwnego. Jeżeli żelkot będziesz nakładał pistoletem (co docelowo jest wskazane) to nakładaj jedną warstwę żelkotu.

Granulacja wypełniacza najbardziej optymalna to 0,2 do 3 mm. Rób próby z żywicami poliestrowymi jak osiągnież zadawalające rezultaty możesz próbować z innymi żywicami.
Poliestry są najtańsze, najbardziej śmierdzące i całkiem łatwe w przerobie :lol:
To co napisałem może jest Ci znane ale diabeł siedzi w szczegółach i na odległość to jak wróżenie z fusów. Powodzenia. Daj znać jak poszło.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”