co będzie najlepiej zdawało egzamin przy frezarce??

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
pk96
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 19 wrz 2011, 19:56
Lokalizacja: czw

co będzie najlepiej zdawało egzamin przy frezarce??

#1

Post napisał: pk96 » 30 lis 2011, 23:45

Witam
Chcę zrobić kopiarko frezarkę do trzonków (siekiery)
teraz mam pytanie , nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi i w moim temacie wypowiadało się wielu fachowców ale gdy zadałem pytanie wszyscy umilkli.

Chodzi o to że nie wiem co najlepiej dać do obrabiania. frez tarczowy czy jakieś kolo z borazonu żeby obrabiało element prostokatny na trzon do siekiery??
czekam na odpowiedzi



Tagi:

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#2

Post napisał: wood carver » 01 gru 2011, 08:13

Witam
Używa się do tego kopiarko-frezarek . które posiadają kilka wrzecion.Można się rozglądać za czymś takim pod hasłem kopiarko-frezarka lub tokarka do nóg ludwikowskich- tu zagadnienie jest podobne- toczenie/frezowanie nieregularnych kształtów.
Co do narzędzia skrawającego to używa się głowic frezerskich z wymiennymi płytkami skrawającymi- płytki są okrągłe- jak się tępią, to porostu obracasz płytkę w głowicy i pracujesz dalej- jeśli zastosować zwykły frez nie nadążyłbyś z ostrzeniem przy dużej produkcji. Dlaczego frez tarczowy- z prostej przyczyny- im większy promień krzywizny tym szybciej- można przybierać materiał z większym "wierszem" - mniej przejść . Dodatkowa sprawa to fakt , że wystarczy ci coś na kształt wrzeciona frezerskiego ( jak we frezerce dolnowrzecionowej) a co za tym idzie obroty nie przekraczają 9 000 . Chcąc obrabiać to frezem palcowym dla dobrego efektu przejścia muszą być dosyć gęste- a przy takiej robocie nie ma czasu na taką zabawę.Druga rzecz to fakt, że przy frezeie palcowym wymagane są dużo większe obroty- koszt samych wrzecion jest dużo wyższy nie mówiąc o ostrzeniu narzędzi - mało kto zajmuje się ostrzeniem frezów palcowych. Płytki skrawające zaostrzy/wykona ci pierwszy lepszy szlifierz. Używa się kopiału mechanicznego- najczęściej metalowego wzornika.
Istnieje jedynak możliwość ( przy naprawdę niewiele większych kosztach ) wykonania takiej kopiarki sterowanej numerycznie....jak wymyślisz inny kształt siekierki :) to modelujesz go ( nawet sam- bo to nie jest trudne przy takich nieskomplikowanych kształtach) i wdrażasz...
Czy jesteś zainteresowanych zakupem urządzenia, czy po prostu pytasz bo się tym interesujesz? pisz na priv. Jeśli jesteś zainteresowany mógłbym ci zrobić w wolnej chwili ( w okolicach weekendu) kosztorys takiego urządzenia.
Załączniki
głowice  skrawające.jpg
dyski skrawające
głowice skrawające.jpg (39.21 KiB) Przejrzano 1725 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”