Silnik parowy

Dyskusje dotyczące budowy i działania modeli silników

atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Silnik parowy

#41

Post napisał: atom1477 » 13 paź 2023, 14:26

jasiu... pisze:
13 paź 2023, 13:26
O ile w kotle na drewno to rozproszenie jest niewielkie (stąd sprawność kotła), to już w rozbudowanych instalacjach utrata w ten sposób energii rośnie. Nie zaizolujesz wszystkiego w ten sposób, żeby nic nie tracić.
Jeżeli silnik by stał w miejscu które ma być ogrzewane (oczywiście nie w salonie, ale np. w garażu), to nawet nie trzeba izolować, a ciepło i tak nie ucieknie (w sensie że nie będzie to jakaś dodatkowa ucieczka, względem tego co i tak by uciekło przez ściany ogrzewane kaloryferami).
jasiu... pisze:
13 paź 2023, 13:26
atom1477 pisze:
12 paź 2023, 20:44
Podobno są popularne w Niemczech, w przydomowych kogeneracyjnych systemach ogrzewania.
Chyba bym coś wiedział o tym. Nie zrozum mnie źle, sporo czytam na temat tego, co Niemcy czeka w najbliższych przecież latach, dotyczy to również mnie, ale pierwsze o czymś takim słyszę. Mógłbyś jakieś szczegóły podrzucić skąd te informacje, resztę sobie znajdę i doczytam.
W sumie to mam wrażenie że to właśnie od Ciebie mam taką informację (nie była skierowana konkretnie do mnie, ale po prostu zdaje mi się że gdzieś na forum kiedyś o tym napisałeś, a ja to wtedy potwierdziłem w google).
Ale nie mam pewności. Szczegóły skąd mam te informacje nie są zresztą chyba istotne. Ważna jest treść tych informacji, i to że potwierdziłem prawdziwość ich treści.
Więc na szybko znalazłem znowu:
https://www.haustechnik-lotter.de/heizu ... -bhkw.html
https://www.hanschke-gmbh.de/heizen-kra ... pplung.php
https://www.demmelhuber-bochum.de/?page_id=429
https://www.holz-wasser-waerme.de/live/ ... plung.aspx
To są wyniki z pierwszej strony googla.
Sporo tego, porównując do wyszukiwania po angielsku czy polsku (nie ma praktycznie nic, poza pracami naukowymi).
Dla tych co sami chcą wyszukać: trzeba wpisać: "rozstrzelać!" "mikro Kraft-Wärme-Kopplung Stirling"
jasiu... pisze:
13 paź 2023, 13:26
W tym kontekście jakiekolwiek systemy kogenerujące, są niedozwolone. Za to instalacje produkujące ciepło i prąd oczywiście będą, jak dotąd, stosowane w sieciach ciepłowniczych. Szczególnie tam, gdzie istnieje możliwość budowy takich sieci, a więc np. w miastach.
Nie kogeneracyjne są niedozwolone. Tylko takie które spalają paliwa. Kogeneracyjne korzystające np. z energii słonecznej są dozwolone.
jasiu... pisze:
13 paź 2023, 13:26
Czy w Polsce prawo będzie inne? Ano zobaczymy.
Oczywiście że będzie inne. O wiele gorze :D



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Silnik parowy

#42

Post napisał: jasiu... » 13 paź 2023, 15:30

O widzisz, teraz wiem, o co chodzi. A chodzi o to, że te technologie chyba niedługo do Polski trafią. Dlaczego. Ano po kolei.

1. Projekt holz-wasser-waerme.de składa się z kotła gazowego i silnika stirlinga. Jak widzę sprzedaje się to już w Polsce: http://www.matkowski.viessmann.com.pl/vitotwin-300-w/

A czemu? A bo w Niemczech od sylwestra będzie zakazane :P Nie wolno więcej montować kotłów gazowych, o ile nie masz do nich biogazu, albo możliwości zasilania wodorem!

2. Oferta demmelhuber-bochum.de dotyczy tego samego systemu Vitotwin 300-W, czyli - czytaj wyżej.

3. hanschke-gmbh.de - znów o tym samym produkcie firmy Viessmann. Czyli, czytaj w punkcie 1.

4. haustechnik-lotter.de tu mamy innego producenta, firmę Dachs. No to czytamy u producenta co nam oferuje. A tam jasno stoi, że Nagrzewnica na ogniwa paliwowe Dachs 0.8 zasilana jest gazem ziemnym . Wszystkie pozostałe Dachsy (Badger 2.9, 5.5 i 20.0) mogą działać zarówno na gazie ziemnym, jak i na LPG. Czyli żeby można było to zainstalować od nowego roku musisz mieć albo biogaz, albo jakiś inny sposób grzania tego w dopuszczalny sposób. Może na pelet da się to zmodernizować?

Jedno jest pewne, w tej postaci, w jakiej teraz jest to produkowane, to w Niemczech do końca grudnia można jedynie uruchomić. Zdąży ktokolwiek? Wątpię.

Specjalnie wybrałem pierwszy podany przez ciebie link na końcu, bo jest ciekawy, żeby pokazać, w jaki sposób producent systemu chce w nowej sytuacji sobie poradzić. A tu właśnie czytamy jasno:

"Nasz hybrydowy system wydajności – HyPer Dachs – składa się z jednej lub więcej pomp ciepła o mocy nominalnej 20 lub 30 kW i jednej lub więcej elektrociepłowni Dachs 5.5, dzięki czemu idealnie nadaje się do dużych obiektów o wysokich wymaganiach energetycznych."

I wszystko jasne. Musisz mieć hybrydowy system, który 65 procent energii daje ci w sposób dopuszczalny ustawą (proponują pompy ciepła) a wtedy 35 procent możesz sobie dołączyć z ich systemu, wtedy zasilanego gazem. Np. po to, żeby dogrzać się wtedy, kiedy główny system nie wystarcza.

Co ja o tym myślę? Ano można z Katowic do Krakowa z przesiadką w Białymstoku podróż zaplanować. Ale jeśli UE taką drogę tylko zostawiła.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Silnik parowy

#43

Post napisał: atom1477 » 13 paź 2023, 17:02

Mówiłem tylko że silniki Stirlinga są całkiem powszechnie stosowane, wbrew temu co myślał forestgril.
A że ustawa zakazuje pewnych rodzajów wyrobów z nimi w środku, to co innego. To nie jest powód techniczny ich wycofywania.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Silnik parowy

#44

Post napisał: jasiu... » 14 paź 2023, 10:44

Możę inaczej, nie tyle powszechnie stosowane, co są firmy, choćby ten Viessmann (ogromny i poważny producent), który w modelu Vitotwin 300-W opanował tą technologię. Niestety, "zieloni" zacytowali Kwaśniewskiego, mówiąc "nie idźcie tą drogą". Może w Polsce to, czego naprodukowali da się wcisnąć, jak fotowoltakikę? Kto wie? Ja nie słyszałem, żeby ktokolwiek miał coś takiego.


forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Silnik parowy

#45

Post napisał: forestgril » 17 paź 2023, 14:06

atom1477 pisze:
13 paź 2023, 17:02
Mówiłem tylko że silniki Stirlinga są całkiem powszechnie stosowane, wbrew temu co myślał forestgril.
Widziałeś kiedyś praktyczną realizację Stirlina na włąsne oczy (nie internetowo)? Taką 10kW+? No właśnie. Nie widziałeś. Nie są zbyt powszechne. Nie opłaca się ich produkować (na razie) na masową skalę. O to mi chodziło. NASA (czy NIST?) poległa przy projektowaniu masowo produkowanego Stirlina do auta.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Silnik parowy

#46

Post napisał: atom1477 » 17 paź 2023, 17:12

forestgril pisze:
17 paź 2023, 14:06
Widziałeś kiedyś praktyczną realizację Stirlina na włąsne oczy (nie internetowo)? Taką 10kW+? No właśnie. Nie widziałeś. Nie są zbyt powszechne.
Po pierwsze, nie wiesz co widziałem.
Po drugie, co to ma do rzeczy? Nie widziałem na żywo na przykład też serwera internetowego. Czy to znaczy że ich nie ma albo że są mało popularne?


forestgril
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 124
Rejestracja: 09 paź 2023, 10:20

Re: Silnik parowy

#47

Post napisał: forestgril » 17 paź 2023, 17:26

Są na tyle rzadkie, że mogę zgadnąć z dużym P, że nie widziałeś. Tu w Polsce, żeby zobaczyć serwer, to wiesz przynajmniej, gdzie iść, a nawet kupić. A żeby zobaczyć Stirlinga, to nawet nie wiesz, kogo pytać, żeby Ci powiedział, kogo pytać, u kogo tego szukać.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Silnik parowy

#48

Post napisał: atom1477 » 17 paź 2023, 17:54

Wiem tyle że trzeba pytać Niemców.
Przypomnę też że mówiłem tylko o używaniu silników, a nie o tym że jest to opłacalne (nawet zaznaczyłem że wątpię w tą opłacalność).
Zatem nie neguję tego że te silniki są drogie i przez to nie są powszechne.
Neguje to co napisałeś wcześniej, jakoby nawet się nie udało zrobić takiego silnika. A udało się, tylko że wyszedł drogi i przez to się nie upowszechnił :D


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Silnik parowy

#49

Post napisał: jasiu... » 17 paź 2023, 20:22

atom1477 pisze:
17 paź 2023, 17:54
Zatem nie neguję tego że te silniki są drogie i przez to nie są powszechne.
Nie są powszechne, bo nie wolno ich montować. Poza tym, jak pokazuje niemieckie forum (google fajnie tłumaczy) użytkowników, o satysfakcję było trudno: https://www.bhkw-forum.de/diskussion/th ... t-was-tun/

Komplet z piecem, jak to było jeszcze możliwe do kupienia, kosztował nieco ponad 15 tys euro. Dużo dla Niemca? Moim zdaniem nie, bo to można od podatku odliczyć.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Silnik parowy

#50

Post napisał: atom1477 » 17 paź 2023, 20:34

jasiu... pisze:
17 paź 2023, 20:22
Nie są powszechne, bo nie wolno ich montować.
Mimo że jesteś na miejscu i pewnie znasz niemiecki i niemieckie prawo, to nie wierzę w to co piszesz.
Już pisałem wcześniej: sądzę że zakaz dotyczy źródła ogrzewania (paliwa stałego czy gazu) a nie silnika Stirlinga.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Parowe / Styrlinga / Odrzutowe”