Dobór sprężyny naciskowej do nakrętki bezluzowej

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
Tomek.S
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2016, 00:34
Lokalizacja: Strzyżów

Dobór sprężyny naciskowej do nakrętki bezluzowej

#1

Post napisał: Tomek.S » 31 lip 2016, 16:26

Cześć :)

Potrzebuję naprowadzenia mnie na odpowiednie myślenie - jestem laikiem w tej materii, mimo to biorę się za zbudowanie sobie do modelarni kilku zabawek.

A więc:
Co powinienem wziąć pod uwagę, jak dobrać parametry sprężyny pod nakrętkę bezluzową?
Posiadam nakrętki poliamidowe samosmarowne 12x3 i w tym planuje popracować.





Ze sprężyną wewnątrz nakrętki.
Nie wiem jak dobrać siłę nacisku sprężyny i jej skok by było to odpowiednie dla napędu śrubowego, trapezowego.
Ktoś coś? :P

Pozdrawiam, Tomek

Edit Czy raczej zastosować stałą regulację na śrubach, gdzie sprężyna pracuje jedynie podczas ustawiania?



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2798
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#2

Post napisał: atom1477 » 31 lip 2016, 21:46

Siła nacisku sprężyny powinna być większa od maksymalnej przewidywanej siły przenoszonej przez śrubę/nakrętkę. Oczywiście jeszcze z jakimś zapasem.
Ale tak w ogóle to mnie zawsze dziwiło że ludzie takie rzeczy robią na sprężynach. To kasuje luzy ale powoduje ciągłe ocieranie obu nakrętek o śrubę, a więc szybsze zużywanie całości. Nie lepiej dać regulację położenia nakrętek względem siebie ustawianą na sztywno?


Autor tematu
Tomek.S
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2016, 00:34
Lokalizacja: Strzyżów

#3

Post napisał: Tomek.S » 31 lip 2016, 22:46

Racja..

Gdybym zastosował śruby przez obydwie nakrętki (podobnie jak na drugim foto) i samym ich skręcaniem ustawiał luz to byłoby okay? Bez sprężyny.

Zastanawiam się nad obudową dla takiej nakrętki.

Wystarczy spokojnie zastosowanie czegoś w stylu kątownika i skręcanie tego razem na śrubach do regulacji czy może osobna oprawka? Zależy mi na prostocie, ale nie przesadzając - rozwiązanie ma być pewne bo inaczej zabawa nie będzie miała sensu. Siły nie będą duże - ploter styro


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2798
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#4

Post napisał: atom1477 » 01 sie 2016, 09:56

Jeszcze można zrobić tak żeby dać sprężynę o nacisku dużo większym niż wcześniej. I śrubami po prostu ustawić nakrętki. Wtedy sprężyna była by ściskana śrubami a nie siłami z obróbki. A więc nie powodowała by ciągłego ścierania się nakrętek.
Zresztą chyba taki był Twój pierwotny pomysł tylko niedokładnie spojrzałem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”