Kontrola twardości - Lupa

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#11

Post napisał: upadły_mnich » 21 cze 2009, 19:17

ja też nie jestem specjalistą więc prosze kolegów o wybaczenie.
Ale pamietam z pomiarów twardości, że te stacjonarne twardościomierze miały zadawane obciążenie wstepne. Służyło to m.inn. do usuniecia błędu spowodowanego sprężystościa stali. Przy zadawaniu obciążenia głównego (pomiarowego) stosowane są tłumiki - w celu ochrony końcówki trzpienia pomiarowego.
Tak czy inaczej przyrząd się komplikuje.
Na pewno są przenośne, ręczne przyrządy do badania twardości (bo takie widziałem). Nie wiem jak z ich dokładnością ale jak pisałem wyżej proponowałbym przyjrzeć się ich konstrukcji.
Wykonanie twardościomierza w domu, mimo, że metoda pomiaru jest prostacka, wcale nie musi byc proste.


sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

Tagi:


Autor tematu
---ryba---
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:39
Lokalizacja: PNT / Wlkp

#12

Post napisał: ---ryba--- » 21 cze 2009, 22:06

wydaje mi się że to zależy od badanego materiału. Jeśli to będzie płaskownik to nie ma problemu. Jak jakiś profil to faktycznie może być problem ze sprężynowaniem stali.

To może jednak kulka odpowiednio wciśnięta i lupa z allegro?

Awatar użytkownika

bujaka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 76
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:40
Lokalizacja: Kraków

#13

Post napisał: bujaka » 21 cze 2009, 22:14

Z przenośnych twardościomierzy to wykonać domowym sposobem można chyba tylko twardościomierz (skleroskop Shore'a), wahadło Hreberta, albo młotek Poldi miarą twardości jest w nich wysokość odbicia się bijaka od materiału, metody te raczej nie są dokładne, kiedyś mierzyłem twardość skleroskopem Leeba który działa na podobnych zasadach (plus elektronika) miał tą zaletę że był wielkości dezodorantu, jego wadą było to że przedmiot mierzony musiał mieć z kilka kilo wagi, twardości małych i mało sztywnych przedmiotów nie dało się zmierzyć bo wyświetlacz pokazywał błąd (może jakbym zamocował przedmiot w imadle to cośby się zmieniło), w przypadku Vickersa będziesz miał ten problem że diamentowy wgłębnik jest strasznie drogi, no i powierzchnia musi być odpowiednio gładka (prawie jak zgład metalograficzny) ja osobiście bym pokombinował z najstarszą z metod: Brinelem bo w zasadzie potrzebna jest tylko lupka wgłębnik i wymagane obciążenie. jest jeszcze inna metoda pomiaru twardości za pomocą kompletu odpowiednich pilniczków o znanej twardości wycechowanych co 2HRC tzn. jeżeli pilniczek nie zbiera materiału to twardość jest większa od twardości pilniczka, jak zbiera to jest mniejsza.


Autor tematu
---ryba---
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:39
Lokalizacja: PNT / Wlkp

#14

Post napisał: ---ryba--- » 22 cze 2009, 15:58

Obciążyłem kulkę fi3 masą około 20kg i maleńki ślad został na płaskowniku. Teraz pytanie czy ta lupa zda egzamin
http://www.allegro.pl/item669420735_lup ... 03_07.html
dokładność 0,1mm nie wiem czy nie będzie za mało.

Awatar użytkownika

bujaka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 76
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:40
Lokalizacja: Kraków

#15

Post napisał: bujaka » 26 cze 2009, 18:03

0,1 dokładności powinno wystarczyć bo tabelka do przeliczania twardości na podstawie średnicy odcisku jest skalowana co 0,05 mm, co do doboru siły obciążającej oraz średnicy kulki to kolega musi poszukać sobie w literaturze (np. link który wcześniej zamieściłem). Siła obciążająca może nieraz wynosić nawet kilkaset kg, a kulkę dobiera się tak żeby średnica odcisku zawierała się w odpowiednich proporcjach do średnicy kulki, wszystko jest w poradnikach np. w Poradniku Ślusarza

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”