sterownik serva elm-chan

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.
Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#131

Post napisał: AOLEK » 29 gru 2011, 16:53

Jak jest wszystko dobrze zostaje tylko końcówke mocy dać np: z UHU albo:
Obrazek


SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !

Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#132

Post napisał: Leoo » 29 gru 2011, 19:14

Kilka uwag odnośnie aplikacji:
IR2184 nie montujemy w podstawkach. Ze względu na duże prądy płynące w chwili załączania tranzystora (dochodzący do 2A) diriver należy lutować. Podstawka działa doskonale dziś, za miesiąc też a za pół roku, kiedy spali się elektronika, nikt nie będzie znał przyczyny awarii. Dioda 1N4148 wytrzymuje najwyżej 300mA, tak więc stosowanie jej w obwodzie, gdzie prąd dochodzi do 2A nie jest zbyt przemyślane. Znacznie lepiej sprawdzi się dowolna dioda Schottky'ego 1A/30V.
Dioda BZX55C15, pracująca jako zabezpieczenie bramek, może wytracić najwyżej 500mW. Przy napięciu 15V otrzymujemy tylko 33,3mA i jest to prawie nic w porównaniu z transilem 0,5kW, które polecam w tym miejscu.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#133

Post napisał: acetylenek » 30 gru 2011, 22:40

Przecież te diody pracują impulsowo a nie ciągle.

Moc "zwykłej diody" i transila w tej samej obudowie jest chyba podobna (średnia)?
Jaki element takiej wielkości wytrzyma 0,5kW pracy ciągłej?

Czy nie jest tak że jak dioda może ciągle przepuścić przez siebie np. 300mA to w mikrosekundach może przetrwać 3 A? i takie udary mogą się powtarzać byle średni prąd nie przekraczał 300mA. Czy diody nie są najbardziej przeciążalnymi elementami półprzewodnikowymi?

ok. patrząc na notę katalogową to maksymalny impulsowy (powtarzający) prąd dla 1N4148 to 450mA a maksymalny pojedynczy 4A. Rzeczywiście jeśli prąd bramki wyjdzie ok 2A w impulsie to pasowałoby coś mocniejszego, tyle że ten prąd wcale nie musi wyjść taki duży.


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#134

Post napisał: bogus105 » 23 sty 2012, 23:24

Koledzy, jako dodatkowe zabezpieczenie tranzystorów mocy przed przepięciami z silnika serwo oprócz gasika RC polecane jest zastosowanie transila z serii 1.5KExxCE. Jakie napięcie tego transila dobrać? Czy ma ono być nieco większe od napięcia zasilania silnika czy nieco mniejsze od napięcia maks tranzystorów? W moimi 'elm chanie' mam silniki 48V i nie wiem jaki transil dobrać. W innym serwo driverze - UHU jak podłączyłem silnik na 60V to podczas wymuszania ręką zmiany położenia wału silnika gdy serwo pilnuje położenia napięcie na zaciskach silnika wg. multimetru to nawet 180V. Wiem, że multimetr mi pokauje głupoty w takich warunkach - jak to dokładnie wygląda sprawdzę niebawem oscyloskopem.
Czy transil równolegle z zaciskami silnika, w momencie jak zwiera przy przebiciu nie spowoduje uszkodzenia tranzystorów, które będą w danym momencie włączone? W końcu transil na chwilę zwiera...

Transil w obwodzie zasilacza TL783C w połączeniu z bezpiecznikiem rozumiem - jak się przyłoży większe napięcie niż TL może udźwignąć to transil je zewrze natychmiast i da to możliwość przepalenia się bezpiecznika.

Jak to jest jednak z transilem na silniku?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#135

Post napisał: Leoo » 24 sty 2012, 22:35

bogus105 pisze:W innym serwo driverze - UHU jak podłączyłem silnik na 60V to podczas wymuszania ręką zmiany położenia wału silnika gdy serwo pilnuje położenia napięcie na zaciskach silnika wg. multimetru to nawet 180V.
Proszę mierzyć napięcie na kondensatorach zasilacza. Na zaciskach silnika pojawiają się przepięcia od komutatora, więc szpilki napięcia mogą być znaczące.
bogus105 pisze:Jak to jest jednak z transilem na silniku?
Odradzam. Energia powracająca z silnika jest potrzebna do ruchu w drugą stronę. Najlepiej jeśli całą uda się zmagazynować w kondensatorach. Tylko nadmiar zagrażający kondensatorom lub tranzystorom należy "unicestwiać" w postaci ciepła.
Zamiast transila można użyć ogranicznika, który łatwiej regulować i jest w stanie odprowadzić więcej mocy. Schemat w moim albumie.

[ Dodano: 2012-01-24, 22:45 ]
AOLEK pisze:Jak jest wszystko dobrze zostaje tylko końcówke mocy dać np: z UHU albo:
Komparator jest połączony z wejściem mostka asynchronicznie. Impulsy wejściowe mogą osiągać czasy trwania porównywalne z czasem propagacji IR2184, co może powodować uszkodzenia IR lub przegrzewanie tranzystorów.
Proszę popatrzeć "głębiej" w UHU.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#136

Post napisał: acetylenek » 26 sty 2012, 11:31

Dioda 1N4148 wytrzymuje najwyżej 300mA, tak więc stosowanie jej w obwodzie, gdzie prąd dochodzi do 2A nie jest zbyt przemyślane

Tak popatrzyłem na ten układ i ...

Maksymalny prąd jaki pojawi się w obwodzie bramki przy wyłączaniu będzie i=u/R = 12/22=545 mA yyy gdzie tu do 2 A (w praktyce ten prąd maksymalny jest ciut mniejszy a czas jego przepływu mały a raczej wypełnienie jest małe go głównie większość czasu to prąd tam nie płynie i dioda może stygnąć)

Czy transil równolegle z zaciskami silnika, w momencie jak zwiera przy przebiciu nie spowoduje uszkodzenia tranzystorów


Chcesz chronić silnik czy tranzystory bo jak tranzystory to element zabezpieczający musi bać jak najbliżej i mieć jak najkrótsze nóżki (układ ścieżek może być istotny) chyba najlepiej przylutować bezpośrednio do tranzystora np. do spodu płytki.

Nie jest odkrywcze że napięcie transila powinno być większe od napięcia zasilania i mniejsze od maksymalnego napięcia dopuszczalnego na tranzystorze. Bliżej napięcia zasilania zbiera więcej i się grzeje, bliżej napięcia maksymalnego może nie zadziałać (w sensie napięcie i tak przekroczy dozwoloną wartość).


Kuniarz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 28 sty 2009, 11:18
Lokalizacja: Śrem, Wlkp

#137

Post napisał: Kuniarz » 09 lut 2012, 10:04

Witam !

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Zmontowałem sterownik w wersji na Atmega88, miałem trochę problemów z uruchomieniem, ale suma sumarum działa - steruje silnikiem, łączy się z Servo Tuning - tu mam jednak problem z obsługą - jak zmieniać parametry PID na podstawie analizy wykresów ? Jakiś poradnik od tego oprogramowania ?

Jeszcze przy okazji spytam o jedną kwestię - mam zmontowany sterownik ELM CHAN - ten oryginalnie na Attiny2313 - zdarza się, niezbyt często, że po włączeniu silnik zakręci się kilka razy.

EDIT:

Dorzucam przykładowy zrzut z ekranu - zastanawia mnie, dlaczego mam przesunięte w fazie sygnały zadany i odpowiedź ?Obrazek


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#138

Post napisał: Leoo » 13 lut 2012, 18:56

Kuniarz pisze:zastanawia mnie, dlaczego mam przesunięte w fazie sygnały zadany i odpowiedź
"Fazy" na wykresie nie są przesunięte. Zwyczajnie punkt 0 dla zielonego wykresu znajduje się na wysokości -2 czerwonego.


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#139

Post napisał: bogus105 » 10 mar 2012, 02:48

Czy jest w stanie któryś z Szanownych Kolegów skompilować mi program dla atmega88PA? Kupiłem atmegi i okazały się modelem 88PA-PU.
Próba zaprogramowania proca tym wsadem:
Servo_AtMega88_CompInt_Modif.hex

z użyciem avrdude i programatora usbasp nie powiodła się. W avrdude mam dostępny na liście tylko procek m88, nie mam m88P. Jak ustawiłem m88 to podczas sprawdzania sygnatury wywala błąd, że niezgodna (odczytuje sygnaturę 1e930f zamiast 1e930a). Jak ominę sprawdzanie sygnatury w avrdude (-F) i kliknę, żeby zaprogramować wyskakuje taki message:
-------------------------------------------------------------------

avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e930f

avrdude.exe done. Thank you.
-------------------------------------------------------------------
no i nic nie zapisuje...
jakieś pomysły?

jestem na wyjeździe i nie mam opcji kupić atmega88.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#140

Post napisał: AOLEK » 10 mar 2012, 07:47

Jaką masz wersje programu ?
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”