Morbidelli Contr Tria7500V

Dyskusje o maszynach Morbidelli

Autor tematu
kolpi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:09
Lokalizacja: Wrocław

Morbidelli Contr Tria7500V

#1

Post napisał: kolpi » 16 paź 2017, 20:01

Witam serdecznie,

Jest to mój pierwszy post więc jeśli coś zrobiłem źle to z góry przepraszam.

Dostałem do naprawy/uruchomienia sterownie Contr Tria7500V. Sterowanie nie uruchamia się. Po podaniu zasilania na monitorze pojawia się komunikat "No Signal". Z tyłu świecą się wszystkie diody od napięć (24V, 12Ve ,12V, 15V, -15V, 5V). Świecą się również wszystkie diody przy REMOTE i na karcie ANALOG N. Dodatkowo świeci się tylko jedna dioda przy karcie z pamięcią (dioda "0"). Z tego co wiem powinny się świecie wszystkie czyli od "0" do "5".

Po wyciągnięciu karty z pamięcią sterownie w jakimś stopniu startuje. Mianowice dalej świecą się wszystkie diody ( od napięć, REMOTE, ANALOG N). Zapalają się diody przy wejściu karty z pamięcią, dokładnie diody: 0,1,3,5. Po chwili gaśnie dioda 0, a zapala się dioda 2. Na monitorze pojawia się migający kursor. Przy monitorze są przyciski, ale brak jakiekolwiek reakcji.

Czy ktoś z Państwa miał podobny problem? Czy uszkodzona jest płyta główna czy jest to raczej usterka softowa?

Dodam jeszcze, że cała maszyna została zakupiona w Niemczech. Tam ponoć wszystko działało. Posiadam 3 dyskietki do sterowania. Na dwóch powinien być program PLC.

Z góry dziękuję za pomoc.


Obrazek

Obrazek



Tagi:


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#2

Post napisał: jarosław pawlik » 17 paź 2017, 20:29

Proszę odłączyć twardy dysk od masterki i załączyć sterowanie - może to być usterka dysku. Jeśli nadal na masterce nie będą świecić się wszystkie diody - to mamy uszkodzoną masterkę a w niej najczęściej uszkadza się karta pamięci. Problem polega na tym, że maszyna może działać nawet tydzień lub dwa a później znów wyłączyć się i nie działać następne tygodnie. Chodzi o to że pamięci mają określoną ilość zapisów i odczytów. W Niemczech mogła śmigać - szczególnie, jak ktoś wyczyścił pamięć, obłożył kartę memory papierem aluminiowym i później na nowo wgrał plc. Pozdrawiam

Bez karty pamięci masterka (a raczej procesor) nie ma z czym się komunikować ,więc po próbach komunikacji znów zapala się dioda zero.


Autor tematu
kolpi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:09
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: kolpi » 18 paź 2017, 12:46

Witam,

Odłączyłem dysk twardy, ale bez zmian. Czyli najprawdopodobniej jest uszkodzona karta pamięci lub sama masterka. Bez karty pamięci sterowanie tak jak pisałem wcześniej częściowo startuje. Świcą 4 diody i na monitorze pojawia się kursor.

Na karcie pamięci znajdują się 4 EPROM-y (AM27C040-150DC) oraz pamięć RAM, M5M51008AFP-70L 6 sztuk oraz 8 sztuk SRM20100LTM.

Jak włożyłem 4 puste EPROM-y sterowanie ruszyło tak jak bez karty pamięci.

Mam więc pytanie. Jeśli na monitorze pojawia się kursor to oznacza, że sterowanie jest gotowe do wgrania PLC? Jeśli tak, to jak to zrobić? Klawiatura na sterowaniu nie reaguje. Dyskietki z PLC mam.


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#4

Post napisał: jarosław pawlik » 18 paź 2017, 14:57

Nie, nie. Muszą pojawić się tabelki i u góry napis ( 0 PLC in BLOCCO)- wtedy można wgrac plc. Tabelki są na ROMACH - i one w pierwszej kolejności są uruchamiane. Pozdrawiam


Autor tematu
kolpi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:09
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: kolpi » 18 paź 2017, 17:28

Czyli z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że uszkodzona jest sama masterka. Tam też są pamięci EPROM. Choć nie tylko. Możliwe, że jeszcze jest uszkodzona karta z pamięcią.

Spróbuje jurto jeszcze szczytać programatorem wszystkie EPROM-y i wsad wgrać na nowe. Może uda się zrobić krok do przodu.


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#6

Post napisał: jarosław pawlik » 18 paź 2017, 18:26

W trzech przypadkach miałem uszkodzoną kartę pamięci. W jednym przypadku kartę wizyjną.
Proszę napisać - czy coś dało się zrobić i czy wstawienie nowych epromów i ich zaprogramowanie daje efekty. Jakim programatorem będzie pan działał? Może Vilab?


Autor tematu
kolpi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:09
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: kolpi » 19 paź 2017, 16:03

Jeśli chodzi o programator to używam Elnec BeeProg+.

Niestety zabieg nic nie zmienił. Sczytałem 4 EPROM-y z karty pamięci i wgrałem na nowe. Usterka została. Na samej Masterce są jeszcze dwa EPROM-y, ale je tylko sczytałem. Bez nich sterownie w ogóle jest martwe więc póki co uważam, że są sprawne. Oczywiście na masterce są jeszcze układy programowalne typu PAL i to całkiem sporo.

Jak Pan miał uszkodzone karty pamięci to jak Pan sobie poradził? Karty były naprawiane? Na karcie są jeszcze pamięci RAM. Wymieniła Pan je?


Obrazek


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#8

Post napisał: jarosław pawlik » 19 paź 2017, 16:42

Miałem o wiele prostsze zadanie - użyłem starych kart, które miałem na magazynie. Wgrałem plc i poszło. Kiedyś koleżka męczył się z masterką, której nikt nie mógł reanimować i zaczął ją przelutowywać. O dziwo pomogło, ale to był jednostkowy przypadek.
Wiem, że takie karty są - tak mi to powiedzieli w SCM - są odtwarzane ze starych kart we Włoszech i dostaje się nową masterkę . Koszt tego jest spory - ale warto zapytać - z tym ,że nie w SCM Polska tylko bezpośrednio u Włochów. Pozdrawiam


Autor tematu
kolpi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:09
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: kolpi » 19 paź 2017, 19:10

Dziś już zacząłem akcje z przelutowaniem masterki. Na razie tylko kilka układów. Dodatkowo biorę się za wymianę układów logicznych. Będzie trochę pracy...:)

Sterowanie było w transporcie więc może gdzieś luty puściły więc przelutownie całej masterki ma sens.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jak Pan miał uszkodzone karty pamięci to sterowanie też się tak uruchamiało, że na monitorze pojawiał się tylko kursor? Pozdrawiam


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#10

Post napisał: jarosław pawlik » 19 paź 2017, 21:20

Przy ubitej karcie pamięci kursor się pojawiał i migał u góry ekranu po lewej stronie. Przy ubitej karcie sygnału wizyjnego, kursor pojawił się na dole ekranu nie migał i po czasie znikł.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Morbidelli”