Schaublin 102 VM - cnc

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

Schaublin 102 VM - cnc

#1

Post napisał: Zanixi » 05 sty 2014, 08:54

Jako że poprzedni temat zniknął wraz z tygodniowym niebytem forum, trzeba od początku.


Stan wyjściowy:
Obrazek
Oczywiście tokarka była kompletna, tyle, że po co to wszystko? ;)
Obrazek


Łoże, szlifowane u mechaników cnc w pruszkowie, wysłane kurierem, kurierem wróciło. Leciutkie (50kg) to akurat nie było problemu ^^.
Obrazek
Obrazek


Plan jest taki, że prowadnice osi 'z' szlifowane - zostają. Oś 'x' wylatuje - miała malutką tą jaskółkę to zastąpią ją troszkę większe szyny.
Obrazek
Obrazek

Na razie do zrobienia jest jeszcze suport, muszę go wylać jakimś specyfikiem bo jego stan jest tragiczny.

Problem pojawia się z zmieniarką do narzędzi - jest gdzieś może jakaś do kupienia? Na początku myślałem by zrobić narzędzia w rzędzie, no ale to zajmie dużo czasu to już wolał bym gotową zmieniarkę.

Wrzeciono podniesione będzie o jakieś 90mm co w połączeniu z wyższym suportem daje około 240mm średnicy prześwitu nad wózkiem. No i w tym musiała by się zmieścić zmieniarka do narzędzi.



Wrzeciono zasilane z paska htd 8m, na razie z silnika, potem chciałbym tu wstawić serwo.
Obrazek
Jak będzie za bardzo jęczeć to się zmieni, muszę sprawdzić ^^. Silnik będzie jakieś ~3kw.

Silniki - 6,9Nm krokowce ze sterownikami mdc860, takie kupione takie na razie będzie.



Tagi:

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: GrafRamolo » 05 sty 2014, 11:06

https://www.wabeco-remscheid.de/index.p ... anger.html

Ale polecam też śledzić na ebay aukcje na przykład od Emco turn 55,



Bardzo ładny ten shaublin był ale z opisu wnioskuję że stan raczej złomowy?
W sumie jeśli tak źle z nim było to przeróbka na cnc wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Jedno pytanie, podnosisz moc, zwiększasz średnicę obróbki, to spowoduje że będą dużo większe siły działały niz przewidział to producent, czy nie boisz się że coś nie wytrzyma? Czy może jest to tak solidna konstrukcja że nie ma strachu?

Ciekaw jestem efektu końcowego bardzo. też mi chodziło coś takiego po głowie tylko chciał bym zrobić z mniejszego shaublina tego na tulejki by zrobić mu tez i pneumatyczny uchwyt co by sam sobie materiał przesuwał.

Ps z panów w Pruszkowie chyba też skorzystam, bo to najbliżej mnie.


Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#3

Post napisał: Zanixi » 05 sty 2014, 13:00

Dzięki :)

Na ebayu są w tej chwili jakieś aukcje? Bo udało mi się znaleźć tylko jednego cudaka: http://www.ebay.com/itm/EMCO-425-MAIER- ... 257db76a13

Bardzo ładny ten shaublin był ale z opisu wnioskuję że stan raczej złomowy?
Teraz już nie :D. Jak ją przywiozłem to wyglądała jak czarna kupa brudu, nic się ładu w zasadzie nie trzymało. Łoże było wytarte tak, że na 100mm było 0,2mm stożka (ale to była też zasługa zużytych łożysk wrzeciona), jak się klin ustawiło pod uchwytem by był ok - nie dało się suportu cofnąć o więcej niż 150mm bo się blokował. U mnie służyła przez rok jako coś co robiło ino dziury. Otworami bym tego nawet nie nazwał :D. Konik tak samo - łoża to się trzymał jak go przefrezowałem i zrobiłem nową blokadę.

Tokarka ma z 50lat i przez te lata na pewno nikt jej nie oszczędzał. No ale jakość wykonania sama w sobie bardzo wysoka. Każda powierzchnia, gdzie było coś przykręcane - np listwa zębata do suportu - wszystko skrobane.

Nie tyle zwiększam średnicę obróbki co dostosowywuję ją do nowego suportu. Siły może i będą większe, ale nie ma co w sumie się stać. Nic z tokarki nie zostaje poza suportem, łożem i wrzeciennikiem. A prawda taka, że i tak będzie toczyć w średnicach do fi30 jedynie.

Uchwyt pneumatyczny też z chęcią bym założył, w sumie to z chęcią wymienił bym cały wrzeciennik na taki co by miał przelot fi 30 w środku i wtedy to już mogła by sobie całkiem sama robić. Od czego można by taki zaadaptować? A może ktoś ma na sprzedaż?

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: GrafRamolo » 05 sty 2014, 18:46

Z ebay to jest tak, że jak przegladam to się trafia ale oczywiście jak się chce zakupić to nie ma ;) Cierpliwość.

To faktycznie stan opłakany ale baza dobra, trzymam kciuki. Mam nadzieję że tania była ;)

Co do wielkości średnic przelotowych to wydaje mi się że te mniejsze shaubliny ale na tulejki mają większe dziury. Choć głowy nie dam, trzeba by się powgłębiać na lathe.co.uk

Tak czy siak powodzenia i wklejaj fotki z postępów prac.

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: GrafRamolo » 16 sty 2014, 22:39



Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#6

Post napisał: Zanixi » 16 sty 2014, 23:37

To wydaje się być trochę mikroskopijne :D.

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: GrafRamolo » 23 sty 2014, 09:47


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”