Kratownice

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Trabus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2013, 13:22
Lokalizacja: Śląskie

Kratownice

#1

Post napisał: Trabus » 20 sty 2013, 13:30

Witam,
Czy ktoś mógłby pomóc w rozwiązaniu kratownicy której rysunek załączę? Chodzi mi jedynie o naprowadzenie mnie na właściwe tory, ewentualne sprawdzenie. Próbowałem już samodzielnie rozwiązać to zadanie, ale mam problem z węzłem B. Jak wrysować reakcje? I gdzie? Za każdą pomoc będę wdzięczny.

Obrazek

Pozdrawiam i dziękuję
zdesperowany student



Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#2

Post napisał: pabloid » 20 sty 2013, 14:41

Do podpory B żadne poziome siły nie mogą się przedostać z kratownicy, która jest powieszona na pręcie, a z lewej strony ma zablokowany przesuw zatem reakcja w podporze B będzie tylko pionowa.


Autor tematu
Trabus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2013, 13:22
Lokalizacja: Śląskie

n.g

#3

Post napisał: Trabus » 20 sty 2013, 15:41

niezmienność geometryczna ng = liczba prętów - 2 liczba węzłów + liczba sił reakcji

Więc wstawiając 3 siły reakcji (skoro 1 nie ma) mamy
ng=14-2*9+3 co daje wynik = -1
Dla kratownicy wyznaczalnej ng=0. Więc coś się nie zgadza. Gdzie jest błąd? Chyba, żeby wrysować RBx i przyjąć do liczenia ng jako niewiadomą. Wtedy z równać dla węzła B wyjdzie nam, że Rbx = 0. Czy można to zrobić w ten sposób?


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#4

Post napisał: pabloid » 20 sty 2013, 16:32

Kolego wzory to jeszcze trzeba umieć stosować. Odpowiedz masz w moim poście powyżej i jest ona dobra. Wzorów do tego nie trzeba bo to widać.
Może napiszę to samo inaczej: Podporę B można zastąpić równoważną podporą na poziomie podpory A- przegubowo przesuwną w poziomie. Może zobacz sobie jak się podpory oznacza używając prętów zakończonych przegubami : http://www.statyka.com.pl/index.php?opt ... &Itemid=81 to zrozumiesz jak w rzeczywistości działa to podwieszenie twojej kratownicy.
Ta kratownica jest i statycznie wyznaczalna i geometrycznie niezmienna, co widać bez żadnych wzorów.


Autor tematu
Trabus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2013, 13:22
Lokalizacja: Śląskie

#5

Post napisał: Trabus » 20 sty 2013, 19:00

Dziękuję! Teraz już wiem o co chodzi i chyba poradzę sobie. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”