obliczenie przekładni pasowej z pasem zębatym

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
a2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: Po

obliczenie przekładni pasowej z pasem zębatym

#1

Post napisał: a2 » 20 paź 2007, 21:22

witam, muszę zaprojektować przekładnię pasową z pasem zębatym. I teraz mam problem. Wszędzie gdzie patrze na obliczenia to już niby dana jest liczba zębów i wymiary średnic np tu

http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pasy_z ... rmacje.htm

i teraz pytanie : czy liczbę zębów kola małego i duzego obliczam czy po prostu sobie dobieram i jakie wzory ? Chodzi mi konkretnie pasówka z pasem zębatym

z góry dzięki za pomoc



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 20 paź 2007, 22:30

witam !! trochę nie rozumiem pytania - jeżeli masz dwa koła
1 - 10 zębów
2- 20 zębów
to uzyskujesz przekładnię 1 do 2 , lub 2 do 1 , w zależności które koło jest napędzane a które
napędzającym . chyba że nie o to Ci chodzi . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
a2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: Po

#3

Post napisał: a2 » 20 paź 2007, 22:32

chodzi mi o to czy ilość zębów sie dobiera czy liczy ? Jak tak to jakie wzory :( ?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 20 paź 2007, 22:38

witam !! jeżeli liczysz to również dobierasz . czy chodzi Ci o kwestię wytrzymałości , czy trwałości , czy o co innego ? . napisz co to znaczy dobiera a co znaczy liczy . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
a2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: Po

#5

Post napisał: a2 » 20 paź 2007, 22:41

kiedys projektowałem motoreduktor i mialem przekładnię walcową - dobierałem materiał, różne wskaźniki i liczylem liczbę zębów i wymiary kół - z pasówką nie miałem do czynienia i teraz muszę policzyć ją. Jak patrze na obliczenia to nie widze przy pasówce toku obliczeń ilości zębów albo mam złe materiały


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 20 paź 2007, 22:45

witam !! czy chodzi Ci o obliczenie odlegóści osi ? , czy może masz określoną odległość i chcesz dobrać liczbę zębów ? . . prawdę powiedziawszy nadal nie wiem co masz zamiar obliczać - podaj przykład - jeśli można . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
a2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: Po

#7

Post napisał: a2 » 20 paź 2007, 22:53

projektuje urządzenie do przewijania taśmy z jednej szpuli na drugą - jako mechanizm muszę brać przekładnię pasową z pasem zębatym - nie mam żadnych danych oprócz tego że szerokość taśmy 1m - długość sam sobie dobrałem - ok 102m - jadę od podstaw i nie wiem za co sie zabrać ? Patrzę na obliczenia przekładni pasowej w linku co podałem w 1 poscie i widzę że w danych podana jest liczba zębów z1 i z2 - czy to się dobiera czy tak samo oblicza jak liczyłem w przypadku przekładni walcowej ? Muszę policzyć również wytrzymałość


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 20 paź 2007, 23:06

witam ! liczba zębów determinuje przełożenie - oczywiście że tak jak w przekładni walcowej ( zębatej - koła zębate ) . co do wytrzymałości to przy takiej masie a trochę tego będzie na osi to już inna sprawa . z kolei w sprawie trwałości to kierował bym się regułą jak największa szerokość pasa i jak największa liczba zębów ( w rozsądnych granicach oczywiście :lol: ) . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”