Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - 5 pytań

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: waluś » 06 sie 2016, 21:32

Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Wstawiam na szybko zrobiony rysunek jak mam obecnie i jak zamierzam przerobić instalacje.

Obrazek



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#12

Post napisał: mc2kwacz » 07 sie 2016, 00:40

Pamiętaj, że instalacja z uziemieniem ma sens wyłącznie wraz z wyłącznikiem różnicowym. I że "uziemienie" to jest zero, tyle że w innym miejscu wydzielone z przewodu zerowego.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: waluś » 07 sie 2016, 12:12

Dzięki za naświetlenie tematu, o tej różnicówce faktycznie nie wiedziałem. Sądziłem, że wystarczy tak jak to sobie na tym rysunku wyrysowałem podłączyć. Ale jak pisałem, nie biorę się za coś o czym nie wiem póki nie wypytam dokładnie. Chętnie wysłucham wszelkich rad.

Jeśli okaże się to faktycznie za trudne to wykonam tylko nową instalacje 3 żyłową w pokojach i doprowadzę w okolicę tablicy z bezpiecznikami, a elektryka wynajmę aby mi to finalnie podłączył do sieci odpinając jednocześnie od niej starą instalacje.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#14

Post napisał: jasiu... » 07 sie 2016, 13:36

Mimo wszystko te trzy żyły nie są ci potrzebne. Bezpiecznik różnicowy "sprawdza" różnicę pomiędzy prądem wpływającym z fazy, a wypływającym (przez zero), jeśli gdzieś prąd ucieka, to ci wybija. I jeśli masz gdzieś zawilgocone i przez wilgoć ten bilans się nie zgadza, to bezpiecznik będzie wywalał. Z drugiej strony, czasem się opłaci, bo przy różnicowym chwycisz za fazę i niczego nie poczujesz. Po prostu wywali od razu bezpiecznik. Ale - jak mówię - nie zawsze jest to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie.

Popatrz, jeśli masz gdziekolwiek linię napowietrzną. Idą trzy fazy i zero, razem cztery druty na słupie. No to po co dodatkowe "uziemienie"? Ano żeby zastosować te bezpieczniki, tylko czy do żarówek na suficie również? A w łazience pralki nie włączysz, będzie wywalało!


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: waluś » 07 sie 2016, 17:19

jasiu... pisze:Mimo wszystko te trzy żyły nie są ci potrzebne. Bezpiecznik różnicowy "sprawdza" różnicę pomiędzy prądem wpływającym z fazy, a wypływającym (przez zero), jeśli gdzieś prąd ucieka, to ci wybija. I jeśli masz gdzieś zawilgocone i przez wilgoć ten bilans się nie zgadza, to bezpiecznik będzie wywalał. Z drugiej strony, czasem się opłaci, bo przy różnicowym chwycisz za fazę i niczego nie poczujesz. Po prostu wywali od razu bezpiecznik. Ale - jak mówię - nie zawsze jest to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie.

Popatrz, jeśli masz gdziekolwiek linię napowietrzną. Idą trzy fazy i zero, razem cztery druty na słupie. No to po co dodatkowe "uziemienie"? Ano żeby zastosować te bezpieczniki, tylko czy do żarówek na suficie również? A w łazience pralki nie włączysz, będzie wywalało!
Zaraz, zaraz, sugerujesz teraz, że bez sensu jest posiadać w domu nowego typu instalację 3 żyłową? Lepiej zostawić starą aluminiową instalację z zerowaniem w gniazdkach?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#16

Post napisał: jasiu... » 07 sie 2016, 17:54

nie, ja mówię tylko, że zamiast trzech żył i tak wykorzystasz dwie, chyba że chcesz stosować wyłączniki różnicowo prądowe. Obejrzyj sobie:

Ostrzegam, jeśli masz zawilgocony silnik w pralce, to możesz tej pralki nie włączyć, bo będzie upływać.

Ale ciągnąć trzy żyły do telewizora? Po co? Owszem, teoretycznie możesz takie zabezpieczenie stosować np. w lodówce. Tylko czy twoja lodówka kopie, albo będzie kopać? Wątpię. Tym bardziej, że istotny jest niebieski (zero), a uziemienie to ten sam przewód, tylko w innym miejscu podłączony do zera. To po co podłączać go w "skrzynce", jak można w gniazdku takiej?

Bo zmiana aluminium na miedź jest jak najbardziej wskazana.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#17

Post napisał: waluś » 07 sie 2016, 19:55

jasiu... pisze:nie, ja mówię tylko, że zamiast trzech żył i tak wykorzystasz dwie, chyba że chcesz stosować wyłączniki różnicowo prądowe. Obejrzyj sobie:

Ostrzegam, jeśli masz zawilgocony silnik w pralce, to możesz tej pralki nie włączyć, bo będzie upływać.

Ale ciągnąć trzy żyły do telewizora? Po co? Owszem, teoretycznie możesz takie zabezpieczenie stosować np. w lodówce. Tylko czy twoja lodówka kopie, albo będzie kopać? Wątpię. Tym bardziej, że istotny jest niebieski (zero), a uziemienie to ten sam przewód, tylko w innym miejscu podłączony do zera. To po co podłączać go w "skrzynce", jak można w gniazdku takiej?

Bo zmiana aluminium na miedź jest jak najbardziej wskazana.
No ale skoro takie są wymogi, żeby instalację z przewodem PE stosować i skoro w bloku zrobili teraz nową instalację gdzie ten przewód PE jest do mieszkań fizycznie doprowadzony to dlaczego przy okazji zmiany na miedziane kable nie zrobić tego tak jak trzeba?

Nie bardzo docierają do mnie więc twoje argumenty. Wtyczki w prawie każdych nowych urządzeniach są teraz z bolcem, gniazdka również, a gdzie nie czytałem to każdy mówi, że zerowanie to półśrodek, kiepskie zabezpieczenie i w ogóle, że jest be.

A argumet z zawilgoconą pralką? No toż po jakiego grzyba wymogi każą kłaść instalacje 3 żyłową z PE? Jak każdy prawie by miał upływy i by mu różnicówka prąd odcinała to powrócili byśmy do starych instalacji z zerowaniem. A jednak normy wymagają PE. O co tu chodzi?


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#18

Post napisał: ma555rek » 07 sie 2016, 20:29

waluś pisze:gdzie nie czytałem to każdy mówi, że zerowanie to półśrodek, kiepskie zabezpieczenie i w ogóle, że jest be.
PE jest dodatkowym przewodem który zabezpiecza obudowę na wypadek gdyby przewód prądowy po stronie zerowej się upalił.
Bo wtedy zostajesz podłączony do fazy dobrą żyłą a uziemienia już nie ma.
A dodatkowo sieć zabezpiecza się jeszcze różnicówką.
Pasjonat


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: waluś » 07 sie 2016, 20:45

ma555rek pisze:
waluś pisze:gdzie nie czytałem to każdy mówi, że zerowanie to półśrodek, kiepskie zabezpieczenie i w ogóle, że jest be.
PE jest dodatkowym przewodem który zabezpiecza obudowę na wypadek gdyby przewód prądowy po stronie zerowej się upalił.
Bo wtedy zostajesz podłączony do fazy dobrą żyłą a uziemienia już nie ma.
A dodatkowo sieć zabezpiecza się jeszcze różnicówką.
No dobrze, czyli PE to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek przerwania przewodu N. Powiedz mi więc czy konieczne jest w takim wypadku stosowanie różnicówki (o problematycznym działaniu której nadmieniał kolega @jasiu...)? Nie można tego zrobić tak jak na tym moim rysunku (tzn bez różnicówki)?


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#20

Post napisał: ma555rek » 07 sie 2016, 21:03

Jest wskazane bo szkoda tracić kosztów poniesionych na trzecią żyłę
Ale jej brak nie pogorszy ochrony wobec instalacji dwużyłowej z zerowaniem bolca ochronnego w gniazdku na ścianie.
Pasjonat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”