Sterowanie silnikiem krokowym - przyśpieszenie etc.

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4700
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#31

Post napisał: pitsa » 26 paź 2014, 08:35

mc2kwacz pisze:Nie mam dziwnego toku rozumowania, tylko taki którego JESZCZE nie rozumiesz, bo jestem kilkadziesiąt lat po tym etapie na którym Ty jesteś teraz.
Może jesteś kilkadziesiąt lat po tym etapie, ale nie doszedłeś jeszcze do etapu prawdziwego dziadka, który z chęcią daje drobną sugestię i nie wtrąca się za bardzo, aby młody miał jak najwięcej radości z samodzielności. :-)

Odbierany jesteś jak wszechwiedzący maczo. Rola dziadka jest znacznie trudniejsza bo trzeba zrozumieć że to młody mi więcej pomaga niż ja jemu. :mrgreen:


Z tym oscyloskopem pod ręką to nie jest tak, że trzeba go mieć w domu i na wyłączną własność. Wystarczy mieć go do dyspozycji w "swoim" warsztacie.


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Tagi:


automatyka
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 16 lip 2013, 12:23
Lokalizacja: wro

#32

Post napisał: automatyka » 26 paź 2014, 11:17

Biorąc pod uwagę częstotliwości które tutaj wystąpią to wszystarczy wspomniany STM32F4 jako oscyloskop. Można na nim zrobić jeden kanał ~7 MSPS łącząc 3 ADCki, albo mieć trzy kanały ~2 MSPS. Dokładnie szybkości nie pamiętam, ale jakieś takie były.
RAMu dużo więc można sobie samplować duży bufor i potem przesyłać to do kompa jakimś UARTem >= 1 MSPS (FTDI 2232H).
Robiłem projekt na uczelnię, który zawierał w sobie taki oscyloskopik, więc się da i jakoś to działa :) Można plotować w matlabie realtime jak się bardzo chce, albo sobie szybko sklepać program na Visual Studio C#.
To wersja najtańsza, drugą będzie kupienie czegoś oscyloskopo-podobnego na USB (są takie kombajny jak analizator stanów logicznych + oscylo), ale tam chyba wyjdzie mniejsze próbkowanie.

=================================

Co do samego aspektu przyśpieszania - jak dobrze rozumiem to problem jedynie leży w analizie G-kodów następujących od aktualnie wykonywanego, żeby dopasować profil przyśpieszania/hamowania do niego?
Bo samo przyśpieszanie/hamowanie, to rampa będzie, czyli zwiększamy liniowo częstotliwość impulsów STEP do jakieś maksymalnej, odpowiadającej maksymalnej prędkości. Jakie tutaj wzory na przyspieszenie? :)

Tu jest z obrazkami opisane o czym mówię:


http://www.ti.com/lit/an/slyt482/slyt482.pdf



Dodatkowo przy większych prędkościach silnik będzie miał mniejszy moment- więc większa prędkość ma tylko sens przy przejazdach bez frezowania? (to jest pytanie :) )
Bez przyspieszania/hamowania, możemy dopasować prędkość = const optymalną dla danego silnika, więc mamy zawsze ten sam moment - to chyba nie jest złe rozwiązanie?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#33

Post napisał: triera » 26 paź 2014, 14:11

przykład obliczania rampy przyspieszania dla silników krokowych:

hwml.com/LeibRamp.pdf

czy

http://www.embedded.com/design/mcus-pro ... -real-time

w zasadzie żadnych wzorów... ;)


więcej można znaleźć googlując...

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4700
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#34

Post napisał: pitsa » 26 paź 2014, 18:30

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#35

Post napisał: mc2kwacz » 26 paź 2014, 18:33

pitsa pisze:Z tym oscyloskopem pod ręką to nie jest tak, że trzeba go mieć w domu i na wyłączną własność. Wystarczy mieć go do dyspozycji w "swoim" warsztacie.
To jest tak, że trzeba go mieć "w domu", jeśli chce się w przyszłości zostać KIMŚ i mieć COŚ. A jeśli się nie chce (w końcu to właśnie jest norma), to można go "mieć" w miejscu zatrudnienia.
Ja nie będę zakładał, że młody człowiek kończący studia chce skończyć jako NIKT i jeszcze do tego goły. Musiałbym mu źle życzyć.

Automatyka, przepis na zrobienie lutownicy w domy też masz gotowy? :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”