Sterowanie prędkością obrotową silnika trójfazowego

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
robertgt3
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Sterowanie prędkością obrotową silnika trójfazowego

#1

Post napisał: robertgt3 » 24 lut 2012, 22:38

Witam,
to mój pierwszy post, jednak forum czytam od dobrych 3lat.
Mam problem, który nie do końca wiem jak rozwiązać.
Moim zadaniem jest zaprojektowanie pewnego (nie będę wchodził w szczegóły, bo to w sumie nie jest istotne) mechanizmu. Moje pytanie brzmi, jak w prosty sposób sterować pracą silnika trójfazowego, oczywiście w grę wchodzi falownik. Chodzi o sterowanie jego prędkością obrotową w zależności od położenia czujnika (-ów).

Obrazek

W momencie dojechania do czujnika, silnik zwalnia, układ będzie tak zaprojektowany, że w tym momencie ruch posuwisto-zwrotny nie będzie realizowany (prawdopodobnie za sprawą mech. Krzywkowego), chodzi o manipulację czasem w jakim ma on zostać, żeby za szybko się nie ‘cofnął’.
Za pomocą sterownika PLC bardzo łatwo realizowałoby się wyłączanie i włączanie silnika, ale nie wiem czy idzie połączyć go z falownikiem żeby móc regulować prędkość obrotową. Przy wyłączaniu silnik robi jeszcze kilka obrotów żeby się zatrzymać, więc to wpływa na regulację i będzie mało precyzyjna, analogicznie przy jego włączaniu.

Myślę, że w miarę opisałem o co chodzi, ewentualnie, jeżeli macie jakieś inne pomysły, również chętnie wysłucham.

Słaby ze mnie elektronik, nie znam się za bardzo na możliwościach w tym zakresie.



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 25 lut 2012, 09:19

robertgt3 pisze:sterowanie jego prędkością obrotową w zależności od położenia czujnika (-ów).
Większość falowników ma wejścia cyfrowe, do nich możesz podłączyć czujniki położenia (najprościej będzie chyba użyć indukcyjnych ). Po otrzymaniu sygnału na danym wejściu, falownik zmieni prędkość na zaprogramowaną dla danego zakresu położeń.
Szybkie hamowanie falownikiem zwykle wymaga podłączenia rezystora hamującego.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
robertgt3
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: robertgt3 » 25 lut 2012, 16:49

dzięki za szybką odpowiedź.
tak, w grę wchodzą oczywiście czujniki indukcyjne. Czyli rozumiem, że generalnie nie jet to skomplikowane. Czy programowanie falownika odbywa się poprzez pisanie programu, czy z poziomu menu falownika?
Co rozumiesz poprzez "szybkie hamowanie"? (np. w ciągu jednej sekundy o polowe obrotów silnika - szybkie czy nie? )
Wynika, że układ z falownikiem i czujnikiem, raczej będzie zdawał egzamin.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: clipper7 » 25 lut 2012, 17:28

robertgt3 pisze:Czyli rozumiem, że generalnie nie jet to skomplikowane. Czy programowanie falownika odbywa się poprzez pisanie programu, czy z poziomu menu falownika?
Dla przykładu załączam instrukcję do starszego, ale łatwego w parametryzowaniu falownika. W innych jest podobnie. To powinno wyjaśnić wątpliwości.
Załączniki
6SE92_MM3_Standard_DTR_pl.pdf
(1.59 MiB) Pobrany 1331 razy
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
robertgt3
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: robertgt3 » 26 lut 2012, 10:45

dzieki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”