ŚRUBY KULOWE DO TOKARKI

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

ŚRUBY KULOWE DO TOKARKI

#1

Post napisał: viper » 12 kwie 2015, 11:37

Witam Panowie. Chciałbym zaczerpnąć od Was trochę wiedzy na temat ZAKUPU NOWEJ ŚRUBY KULOWEJ DO TOKARKI CNC UŻYWANEJ.

To co widzę na Allegro to chyba jakaś tandeta w klasie C7. Sama cena kilku set złotych aż mnie dziwi. Nastawiam się raczej na 5-10tys zł z jedna śrubę. (dla osi Z ruch 500mm średnica 40mm)


Pracuje na maszynach Japońskich typu OKUMA, TSUGAMI i Koreańczykach HYUNDAI. Są to maszyny używane.

W Okumie mam luz w osi X około 0,02 podczas nawracania (mierzone czujnikiem zegarowym) i chciałbym się nastawić w przyszłości na wymianę śruby kulowej.


Czy możecie mi wytłumaczyć jaka śruba kulowa od nowości NIE MA LUZU OSIOWEGO? Czy są to właśnie śruby z nakrętką podwójną? Bo pojedyncze nakrętki mają luz większy od mojej używanej :) a w podwójnej producenci nie podają luzu osiowego.
Jaki producent jest najlepszy itp.

Będę wdzięczny za wykład osoby która jest w takim temacie biegła.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 12 kwie 2015, 12:51

Najprościej napisać do przedstawicieli Hiwin THK itd. - przedstawić że potrzebna jest Tobie śruba o wspomnianych wymogach i zapytać co mogą zaproponować i w jakiej cenie.

0,02 - można chyba wykasować programowo (nie wiem tylko jakie parametry za to odpowiadają) w sumie to chyba liniał powinien nadganiać taki uchyb hmmm. no chyba że maszyny liniałów nie mają.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Autor tematu
viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: viper » 12 kwie 2015, 17:21

wiem że maszyna może kompensować sobie luz na śrubie jezeli się to odpowiednio ustawi... ale nie o to mi chodziło.. tak na chłopski rozum: suport X pracuje w poziomie, czyli jeżeli mamy luz na śrubie to może on się ustawić raz tak a innym razem inaczej. Zgadza się?? Co innego jak głowica w X pracuje na skośnym łożu i jakby własnym ciężarem ustawia się w jednym położeniu.

Może się mylę:)

Czekam dalej odpowiedzi na moje pytania:)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 12 kwie 2015, 20:11

jeżeli program ma opcje kasowania luzu już on o to dba żeby luz był kasowany w odpowiednim kierunku, nadrabia podczas nawrotów czyli kasuje tak zwany "martwy punkt" w Twoim przypadku luz 0.02.
Skąd pewność że luz na śrubie czy też nakrętce?
Np hiwin produkuje kilkanaście rodzai śrub, u źródła pytać najlepiej.
http://www.hiwin.com/html/ball%20screws/index.html
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”