Piła taśmowa - poliuretanowa okładzina na koła

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

Piła taśmowa - poliuretanowa okładzina na koła

#1

Post napisał: afrykaner » 18 mar 2015, 21:23

Witam
Czy ktoś się orientuje gdzie można kupić pasy na koła do piły taśmowej. "Mam" koła średnicy 430 x 31 (mm). Wg. poniższego adresu pasuje pas o numerze 1766

http://www.allbandsawblades.com/urethane_tires.htm

Badam temat od jakiegoś czasu. Jest kilka opcji ale żadna nie umywa się do tych gotowców z USA. Bo albo coś mi tam skleją ale nie do końca to będzie poliuretan albo muszę koła zdemontować i wysyłać do oklejenia a wolał bym tego uniknąć.

Zastanawiają mnie też plusy posiadania takiej okładziny. Takie rozwiązanie praktykują w USA u nas raczej nie.

1. Cichsza praca
2. Brzeszczot nie ma bezpośredniej styczności z metalowym kołem, mniej się zużywa.
3. Lepsza przyczepność, brzeszczot się nie ślizga ?

Dopiero chcę kupić tego typu maszynę i nie mam doświadczenia a tą co mam na oku ma zdezelowane okładziny ze skóry, rocznik 1978,



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 19 mar 2015, 20:33

Kolego:
1. Cichsza praca ? Na pierwszym miejscu ? Naprawde ma to dla Ciebie az takie znaczenie zeby wydac 35 dolcow + drugie tyle w postaci przesylki I cla ?
2. Jeszcze nie widzialem zeby zuzycie brzeszczota mialo cokolwiek wspolnego z kolami naciagowymi !
3. Brzeszczot sie nie slizga , nie slizgal I nie bedzie slizgal.

Na co warto zwrocic uwage przy pilach tasmowych to:
1. Wlasciwy naciag.
2. Prowadnice i lozyska - jesli zuzyte to powoduja pekniecia.
3. Lozyska kol naciagajacych - jesli zuzyte to wiadomo co sie bedzie dziac.

.... i parametry ciecia, predkosc, chlodzenie, posuw....


Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

#3

Post napisał: afrykaner » 20 mar 2015, 21:49

Wiesz, ja jestem póki co teoretykiem, dlatego zachodzę w głowę po co oni używają takich okładzin. Stąd te laickie pytania. Firmy, które przycinają mi formatki Alu faktycznie czegoś takiego nie mają na swoich maszynach.

Skoro wykluczasz to co pisałem, to pewnie tego typu okładziny mają na celu ochronę powierzchni samych kół przed wycieraniem/powstawaniu wyżłobień. Szczególnie przy obrotach typowych dla cięcia drewna ( piły Żefamu ). W przypadku metali obroty są wielokrotnie niższe. Jest jeszcze kwestia materiału z którego są zrobione same koła. Jeśli z aluminium to taki pas rzeczywiście ma racjonalne uzasadnienie. Alu vs żeliwo.

Inz dzięki za komentarz. Sadzę, że skierował mój tok myślenia na właściwy tor.


einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#4

Post napisał: einstein » 22 mar 2015, 09:07

Naprawiałem koła w swojej pile przy użyciu maty korkowej o grubości 3mm (takie były zastosowane oryginalnie.
Mata była pocięta w paski i przyklejona za pomocą silikonu. Użytkuję piłę od roku po remoncie i nie ma problemu. Mata korkowa była kupiona w Technoserwisie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”