Chłodnica wrzeciona po raz kolejny

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Marcin Stachera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 186
Rejestracja: 22 lut 2005, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Chłodnica wrzeciona po raz kolejny

#1

Post napisał: Marcin Stachera » 23 mar 2014, 14:11

Witam

Mam zamiar zbudować chłodnicę wrzeciona mojej maszynki.
Będzie to zarazem układ stabilizujący temperaturę. Obecnie po
dłuższej pracy na maksymalnych obrotach układ narzędzie - wrzeciono
potrafi się "wydłużyć" o 4 - 6 setek co przy niektórych detalach jest kłopotliwe.

Szukam pompy obiegowej do tej konstrukcji. Temat ten był
już wielokrotnie poruszany na forum ale w przeglądanych tematach
nie znalazłem rozwiązania dla siebie.

Problem jest taki , że zalecanym czynnikiem chłodzącym jest olej
( std. VG32).

Jakie rozwiązanie polecacie ?



Tagi:


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#2

Post napisał: gregor1975 » 25 mar 2014, 22:09

Producent tej maszyny zapewne wiedział co projektuje, ale zasadą, od której są zapewne wyjątki jest to, że jak chcemy odebrać ciepło, to stosujemy media o małej pojemności cieplnej (woda, alkohole jedno i wielowodorotlenowe i tym podobne) a jak chcemy dostarczyć ciepło, to stosujemy media o dużej pojemności cieplnej (oleje, polimery - najczęściej wodorozcieńczalne).

Jak problemem jest olej, to może zatem warto zastanowić się, dlaczego on tam musi być? Może się okazać, że nie wiadomo dlaczego i wtedy ten problem znika.
Uprzedzając pewne istotne pytanie dodam, że rynek inhibitorów korozji jest obecnie dosyć dobrze rozwinięty.


Autor tematu
Marcin Stachera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 186
Rejestracja: 22 lut 2005, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Marcin Stachera » 25 mar 2014, 23:11

Zalecany olej chce zastosować jak najbardziej. Za:

1.Do końca nie wiem jak przepływa on poprzez wrzeciono (teoretycznie , na podstawie zdobytych rysunków ,
tylko na zewnątrz obudowy spiralnym kanałkiem) , więc nie będę ryzykował innych środków.
Dostępne na zewnątrz są tylko dwa węże (in , out) , bez wyjmowania wrzeciona
(a na to się w najbliższych latach , odpukać ,nie zanosi) nic więcej się nie dowiem.

2.Dostępne w handlu dedykowane chłodnice ( np f-my Habor) też pracują na tym czynniku.
(btw - wie ktoś może czy w Polsce jest jakiś dystrybutor takich lub podobnych ?)

Może w pytaniu źle określiłem problem - jest nim dobór pompy , która ten olej sprawnie
przepompuje. Wydajność i ciśnienie moim zdaniem nie muszą być duże.


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#4

Post napisał: gregor1975 » 25 mar 2014, 23:41

Marcin Stachera pisze:Zalecany olej chce zastosować jak najbardziej. Za:
1.Do końca nie wiem jak przepływa on poprzez wrzeciono (teoretycznie , na podstawie zdobytych rysunków , tylko na zewnątrz obudowy spiralnym kanałkiem) , więc nie będę ryzykował innych środków.
Olej przepływa tak, jak zaprojektował producent drogę chłodzenia. Tą samą drogą będzie płynęło cokolwiek, ale jak musi być olej, to musi być olej, dyskusji nie ma.
Marcin Stachera pisze:Dostępne na zewnątrz są tylko dwa węże (in , out) , bez wyjmowania wrzeciona (a na to się w najbliższych latach , odpukać ,nie zanosi) nic więcej się nie dowiem.
Nie rozbieraj wrzeciona, bo to nic nie da w rozważanym tutaj zagadnieniu.
Marcin Stachera pisze:2.Dostępne w handlu dedykowane chłodnice ( np f-my Habor) też pracują na tym czynniku. Może w pytaniu źle określiłem problem - jest nim dobór pompy , która ten olej sprawnie przepompuje.
Jak mówisz, że są dostępne w handlu dedykowane chłodnice, to i pewnie dedykowane pompy też są. Trzeba szukać. Chyba, że chcesz uprawiać semidruciarstwo - czynnik chłodzący zgodny z katalogiem, chłodnica też, ale pompa to już niekoniecznie. Bardzo znane podejście.
Ale jak już musi być: kiedyś była mi potrzebna na szybko zmontowana instalacja do przepompowywania oleju i wziąłem pompę zębatą (pompa oleju z traktora Ursus) podłączoną do wiertarki. :mrgreen: Strasznie hałasowało a o żywotności to się nie wypowiem bo było mi to potrzebne na stosunkowo krótko.
A innym razem to w pewnym laboratorium pompowaliśmy glikol etylenowy o temperaturze minus 30 st C pompą z ...Żuka. Też hałasowało.

[ Dodano: 2014-03-26, 00:04 ]
Marcin Stachera pisze:Może w pytaniu źle określiłem problem - jest nim dobór pompy , która ten olej sprawnie przepompuje.
Przy doborze pompy określasz:

1. Zasada działania - wyporowa, wirowa.

2. Typ - np. tłokowa, zębata, wirnikowa (z jakim wirnikiem), śrubowa itd.

3. Parametry - wysokość podnoszenia, wydajność.

4. Tłoczone medium - jaka lepkość, kwestie zapłonu i wybuchowości (Ex?), kwestie zanieczyszczeń, kwestie korozyjności.

5. Rozwiązania konstrukcyjne - element roboczy z tworzywa sztucznego, brązu, stali; typ uszczelnienia - mechaniczne , dławicowe; z jakich materiałów.

Jak już to wiesz, to kreślisz charakterystykę rurociągu i charakterystykę pompy a punkt przecięcia tych krzywych to punkt pracy pompy.

Nic na ten temat dotychczas nie napisałeś więc to wróżenie z fusów. Kup oryginał, albo zadzwoń do serwisu po poradę o zamiennik. Albo działaj metoda prób i błędów i podłączaj cokolwiek skoro Twoim zdaniem
Marcin Stachera pisze:Wydajność i ciśnienie moim zdaniem nie muszą być duże.


Autor tematu
Marcin Stachera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 186
Rejestracja: 22 lut 2005, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Marcin Stachera » 26 mar 2014, 01:26

Oczywiście mogę kupić u dystrybutora ale nie lubię dorabiać chińczyków skoro można coś samemu zrobić.
Nie chodzi tu też o oszczędności i stosowanie druciarstwologii. Nie mam ani czasu ani potrzebnej wiedzy
aby taką pompę samemu zaprojektować od a do z. Wykonać jak najbardziej. Z resztą mechaniki też sobie poradzę .
Obudowa , napęd , wymiennik ciepła - już wymyślone i gotowe do wykonania.
Próbować metodą "a może się uda" też nie praktykuję.
Dlatego zadałem takie pytanie , licząc na konkretne odpowiedzi (właśnie o te dedykowane rozwiązania).
Kolega zaproponował pompy zębate od Żuka czy poczciwego Cxxx marki Ursus - w tą stronę nie widzę rozwiązania tego zagadnienia.
Z danych , o które Kolega zapytał , potrzebnych do doboru pompy zakładam :
1. wirowa
2. wirnikowa (z odpowiednim wirnikiem :lol: )
3. 2m , max 10 l / min (strzelam - zakładam pojemość układu ok 30 l)
4. olej - typ vg32 (nie będę przytaczał całej charakterystyki)
5. może być brąz , nierdzewka , alu , uszczelnienie mechaniczne


Czekam na dalsze propozycje ( typu zadzwoń i kup już było)


zdzicho
Posty w temacie: 1

#6

Post napisał: zdzicho » 06 kwie 2014, 17:11

gregor1975 pisze:... media o małej pojemności cieplnej (woda, alkohole jedno i wielowodorotlenowe i tym podobne) a jak chcemy dostarczyć ciepło, to stosujemy media o dużej pojemności cieplnej (oleje, polimery - najczęściej wodorozcieńczalne).
.
Hmm.... Woda ma małą pojemność cieplną? Chyba ,że zamarznięta :grin: Olej ma dużą ,ale względem wody ,to ponad 2x mniejszą.
Albo się fizyka pozmieniała i nie nadążam,albo kolega musi uzupełnić wiedzę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”