Obciążenie łożyska dwurzędowego

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
codename_47
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2010, 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Obciążenie łożyska dwurzędowego

#1

Post napisał: codename_47 » 20 maja 2012, 23:16

Witam

Chciałbym w pewnym urządzeniu zastosować łożyskowanie głowicy obrotowej o masie ok 2 kg na wale pionowym. W teorii zagadnienie jest proste - dwa łożyska kulkowe proste, jedno unieruchomione, drugie pływające, schemat obciążeń belka statycznie wyznaczalna.

Zastanawiam się jednak czy nie uprościć sobie zadania i nie zastosować jednego łożyska dwurzędowego, mogło by ono po za obciążeniem osiowym i promieniowym przenosić jakiś niewielki moment ? Moment ten wynikał by z naciągu paska zębatego, rzędu 30 N na ramieniu kilkunastu mm, przy łożysku o średnicy d 15 mm przy prędkości rzędu 60 obr/min.
Teoretycznie wydaje się to sensowne - niestety nie mam pojęcia jak oszacować obciążenie zastępcze tak obciążonego łożyska.

Poniżej znajduje się szkic podejścia z łożyskiem dwurzędowym:
Obrazek

A tutaj w sposób taki jaki zostałem nauczony na PKUP
Obrazek

Przyznam że rozważam jeszcze jedną alternatywę - nauczono mnie bym raczej kupował niż projektował i zastanawiam się nad zintegrowaniem w tej konstrukcji kompletnego bloku łożyskującego FK15. Rozumiem, że blok ten posiada dwa łożyska skośne w układzie otwartym - wnioskuję to z rysunków na stronie sklepu (żadnych innych informacji o nich nie znalazłem po za wymiarowymi)

Pozdrawiam.



Tagi:

Wróć do „Mechanika”