Uniwersalne mocowanie na obrabiarkę CNC

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
suxone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 18 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Repadlin

Uniwersalne mocowanie na obrabiarkę CNC

#1

Post napisał: suxone » 19 mar 2012, 23:25

Witam,
Przygnało mnie tutaj, na to forum przez pewne zadanie ciążące na moim barkach. Otóż mam zaprojektować uniwersalne mocowanie stanowiska na obrabiarce CNC. Jako, że temat dla mnie dosyć odległy, gdyż niewiele miałem wspólnego z obrabiarkami CNC, zgłaszam się o pomoc do ludzi wiedzy znaczenie obszerniejszej w tym temacie ode mnie.

Po pierwsze, muszę zapoznać się z tym co oferuje nasz rynek, aby mieć jakieś pojęcie o produkcie. Z racji, że wiele firm produkuje takie cudeńka trudno się we wszystkim połapać. Czy moglibyście zwrócić mi uwagę na najpopularniejsze firmy produkujące tego typu obrabiarki i na których najlepiej się wzorować?

O typach mocowań do stołu także ma wiedza niewielka, jakieś namiary na literaturę? Czy stoły takie są normowane czy każdy producent robi pod siebie?

Z racji młodego stażu proszę o wyrozumiałość, gdyby moje pytania były zbyt prostackie w swojej formie. Każda wskazówka będzie dla mnie na wagę złota.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11625
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 20 mar 2012, 00:02

suxone pisze:czy każdy producent robi pod siebie?

:grin: :grin:
pozdrawiam,
Roman


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 20 mar 2012, 00:19

witam.
tak - każdy robi pod siebie .
pozdrawiam .
Ostatnio zmieniony 20 mar 2012, 09:05 przez pukury, łącznie zmieniany 1 raz.
Mane Tekel Fares


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 20 mar 2012, 06:48

W systemach do szybkiego mocowania detalu w obrabiarkach CNC specjalizuje się trochę firm, np Erowa, czy 3R. Dawniej stosowało się je przy produkcji masowej, ew. seryjnej, i projektowało i produkowało we własnym zakresie. Dzisiaj można kupić gotowe rozwiązania i stosować nawet przy jednostkowych detalach. W obrabiarkach przemysłowych znormalizowane są rowki teowe w stole do mocowania detalu lub oprzyrządowania, reszta to rozwiązania poszczególnych producentów.


Autor tematu
suxone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 18 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Repadlin

#5

Post napisał: suxone » 01 kwie 2012, 01:35

Przepraszam, że gdzieś przepadłem i nie mogłem odpowiedzieć.

A więc, znalazłem, trochę tych mocowań (załącznik). Większość z tego to łapy dociskowe, no i śruby z nakrętkami teowymi. Oprócz tego imadła, ale to chyba przy mniejszych elementach. Ciekawe rozwiązanie, przedostatni rysunek, to blok mocujący próżniowy, nie wiem czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem i jak ono się sprawdza. Oprócz tego zaciski szczękowe do tokarek, ale to chyba jedyny standard.

Jeżeli chodzi o frezarki, to głownie spotykam się z rozwiązaniami stołów teowych, ale oprócz tego zauważyłem stoły z otworami pod śruby, czy takie rozwiązanie jest często stosowane? Czy oprócz tego, stosuje się jeszcze jakieś powierzchnie bazowe?
Załączniki
mocowania ow.pdf
(745.64 KiB) Pobrany 372 razy


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#6

Post napisał: mdg » 04 kwie 2012, 09:26

suxone pisze:ale oprócz tego zauważyłem stoły z otworami pod śruby
Takie stoły (stalowe lub granitowe) bardzo często stosuje się w elektrodrążarkach . Wejdź na stronę firmy Schunk. Na targach branżowych byłem na ich stoisku, mają dużo fajnych nietypowych rozwiązań mocowań.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


jatu
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 30 gru 2011, 11:17
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: jatu » 04 kwie 2012, 09:46

erowa i paletyzacja :) , do jakich materiałów potrzebujesz te mocowania? ja ostatnio dostałem na maszyne stół magnetyczny (600mm x 600mm) i praktycznie przy obróbce stali nie uzywam juz zadnych imadel uchwytów docisków łap, na poczatku byłem sceptycznie nastawiony do tego wynalazku, ale po 2 miesiacach pracy nie wyobrażam sobie pracy bez niego... odrazu zaznacze ze stół kosztował 13tyś euro, wiec koszt nie mały.

pozdrawiam


Autor tematu
suxone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 18 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Repadlin

#8

Post napisał: suxone » 09 kwie 2012, 21:25

mdg pisze: Takie stoły (stalowe lub granitowe) bardzo często stosuje się w elektrodrążarkach . Wejdź na stronę firmy Schunk. Na targach branżowych byłem na ich stoisku, mają dużo fajnych nietypowych rozwiązań mocowań.
:/ szkoda, że im strona nie śmiga, znajdę u nich coś jakieś uniwersalne mocowanie (do wielu typów stołów)?
jatu pisze:erowa i paletyzacja :) , do jakich materiałów potrzebujesz te mocowania? ja ostatnio dostałem na maszyne stół magnetyczny (600mm x 600mm) i praktycznie przy obróbce stali nie uzywam juz zadnych imadel uchwytów docisków łap, na poczatku byłem sceptycznie nastawiony do tego wynalazku, ale po 2 miesiacach pracy nie wyobrażam sobie pracy bez niego... odrazu zaznacze ze stół kosztował 13tyś euro, wiec koszt nie mały.

pozdrawiam
Jest to niewielki element, 100x100[mm] więc stół magnetyczny to przerost treści nad formą ;] ogólnie to potrzebuję takiego mocowania, które mogę zastosować przy każdej obrabiarce CNC. Jeżeli nie znajdę, muszę wykonać to sam.


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#9

Post napisał: mdg » 10 kwie 2012, 11:51

suxone pisze:Jest to niewielki element, 100x100[mm]
No to erowa. Ale musisz skalkulować, czy się będzie opłacać, bo musisz kupić bazy mocujące na każdą obrabiarkę i przynajmniej kilka (kilkanaście) palet mocujących przedmioty.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


Autor tematu
suxone
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 18 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Repadlin

#10

Post napisał: suxone » 11 kwie 2012, 00:15

mdg pisze:
suxone pisze:Jest to niewielki element, 100x100[mm]
No to erowa. Ale musisz skalkulować, czy się będzie opłacać, bo musisz kupić bazy mocujące na każdą obrabiarkę i przynajmniej kilka (kilkanaście) palet mocujących przedmioty.
nie da się zrobić czego "uniwersal"? :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”