wyginające się frezy

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
tommi1989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 29 gru 2008, 12:06
Lokalizacja: Jaworzno

wyginające się frezy

#1

Post napisał: tommi1989 » 29 gru 2008, 12:15

Kupiłem komplet tych żółtych 35 frezów z allegro za 100 zł.. powiecie pewnie że szmelc, ale ciekawi mnie jedna rzecz w nich.. uzywałem ich ponad rok i tylko się stępiły, ale wszystkie zachowały swoją oś obrotu.. wszystkie oprócz tych z dolnym łożyskiem.. każdy frez z dolnym łożyskiem z tego kompletu po jednym frezowaniu już nie nadaje się do dalszego używania, bo sie wygina. Dlaczego tak sie dzieje? przecież wykonane są z tego samego materiału.. moze ktoś miał z nimi do czynienia..



Tagi:

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#2

Post napisał: maz » 29 gru 2008, 15:45

Po cenie widac, ze sa to frezy HSS, jesli frezujesz na CNC to gwarantuje, ze kazdy sie wygnie. HSS nie lubia zmiany kierunkow skrawania - tak jak na cnc sie uzywa. Druga sprawa HSS sa zrobione ze stali SW, byc moze zrobione z jakiejs gorszej odmiany, ktora sie bardzie wygina. Byc moze wczesniej uzywales wiekszych srednic - stabilniejszych, a teraz mniejszymi frezami robisz i wiadomo bardziej sie poddaja.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


Łuki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2008, 13:58
Lokalizacja: kraków

Re: wyginające się frezy

#3

Post napisał: Łuki » 31 gru 2008, 18:50

Twarda stal lubi pękać a nie wyginać się więc morze w zestawie trafiły się jakieś z lipnej stali tak żeby był jako sztuka a pożytku wcale


Mechan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 77
Rejestracja: 01 sie 2007, 17:40
Lokalizacja: śląsk

#4

Post napisał: Mechan » 01 sty 2009, 13:04

tommi1989 pisze:Kupiłem komplet tych żółtych 35 frezów z allegro za 100 zł.. powiecie pewnie że szmelc, ale ciekawi mnie jedna rzecz w nich.. uzywałem ich ponad rok i tylko się stępiły, ale wszystkie zachowały swoją oś obrotu..
jakoś nie umiem zrozumieć co znaczy: "zachowały swoją oś obrotu" :?:

wszystkie oprócz tych z dolnym łożyskiem.. każdy frez z dolnym łożyskiem z tego kompletu po jednym frezowaniu już nie nadaje się do dalszego używania, bo sie wygina.
mam prośbę czy możesz podesłać zdjęcie tych frezów, bo jakoś nie kojarzę tego rodzaju nazewnictwa co do narzędzi skrawających :shock:

Dlaczego tak sie dzieje? przecież wykonane są z tego samego materiału.. moze ktoś miał z nimi do czynienia..
aby móc pomóc Ci w tym najpierw trzeba wiedzieć co tymi frezami obrabiasz, na jakiej maszynie, i może najważniejsze jakie są średnice tych frezów??? a i jeszcze jakbyś podrzucił parametry na jakich skrawasz
pytam o średnice frezów dlatego gdyż jestem w stanie sobie wyobrazić że frez np. fi 4 może się nieco wygiąć natomiast powyżej średnicy fi 5 to raczej jest niemożliwe no chyba że frezy wykonane są z jakiejś zwykłej stali a na pewno nie z HSS i tutaj popieram opinię:

Łuki pisze:Twarda stal lubi pękać a nie wyginać się więc morze w zestawie trafiły się jakieś z lipnej stali tak żeby był jako sztuka a pożytku wcale
Pozdrawiam
Mechan


gaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 315
Rejestracja: 30 paź 2007, 16:25
Lokalizacja: łódzkie

#5

Post napisał: gaski » 01 sty 2009, 14:28

tommi1989 pisze:Dlaczego tak sie dzieje? przecież wykonane są z tego samego materiału.. moze ktoś miał z nimi do czynienia..

Chyba ze względów oszczędnościowych frezy wykonuje się z dwóch rożnych materiałów: ostrze ze stali szybkotnącej i część chwytową z innej, tańszej stali. Wszystko ładnie zgrzane że nie ma śladu, i tu jest przyczyna wyginania się frezów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”