Stół teowy - kierunek rowków

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

Stół teowy - kierunek rowków

#1

Post napisał: ursus_arctos » 20 lip 2014, 23:19

Witam!
Po okresie nieaktywności w zakresie CNC postanowiłem dokończyć mój projekt - i zabieram się za stół. Pytanie jest krótkie: czy rowki ułożone w poprzek maszyny mają jakąś praktyczną przewagę? Czy np. mocowanie imadła będzie utrudnione, gdy rowki będą wzdłuż osi Y (zamiast tradycyjnie X)?



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 21 lip 2014, 12:01

Doświadczenia nie mam, moim zdaniem chodzi chyba tylko o bazowanie przedmiotów/ imadeł na stole, czy wolisz bazować pchając materiał/imadło do boku czy do tyłu. Jak wygodniej i chyba w przypadku stosowania chłodzenia to rowkami się leje na boki, albo przód i tył. No i jeszcze wyciąganie nakrętek z rowków, czy masz miejsce na bokach i co się z nią stanie jak wypadnie ci niefortunnie z rąk, to gdzie wpadnie po bokach a gdzie wpadnie jak spadnie z przodu, albo z tyłu. Moim zdaniem wystarczy te kwestie rozważyć i masz kierunek rowków ustalony
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#3

Post napisał: ursus_arctos » 21 lip 2014, 13:37

A jak się mocuje imadła precyzyjne? Bo zwykłe wiertarskie mają szczeliny montażowe wzdłuż, tak więc zamocowanie ich na stole z rowkami wzdłuż jest możliwe tylko wtedy, gdy rozstaw rowków i szczelin się zgadza. Imadło w poprzek może się nie zmieścić (a nawet, gdyby weszło, to podejście z kluczem do przykręcania detalu będzie karkołomne).

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#4

Post napisał: smouki » 21 lip 2014, 14:19

ja mam rowki wzdłuż osi x i jak mam imadło do zamocowanie poprzecznie do rowków, to używam kątownika ze stopką, wkładam stopkę w rowek i mam kąt prosty, jak zakładam imadło wzdłuż rowków, to mam takie kostki precyzyjne, dokładnie szerokości rowka i po prostu wkładam kostki w rowek i dopycham imadło do tych że kostek i mam imadło wzdłuż osi x, bo imadło czasem lepiej jest tak, a czasem inaczej zamontować
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”