Przeróbka plotera

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
tomo6
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 09 lis 2006, 14:50
Lokalizacja: dom

Przeróbka plotera

#1

Post napisał: tomo6 » 09 lis 2006, 14:56

Witam !

Posiadam dość leciwy ploter rysujący Houston Instruments DMP-61 DL
Chciałbym przerobić go na ploter tnący bez utraty możliwości używania go jako rysujący.

W sumie z nożem i oprawką nie będzie problemu, bo odwiedzę tokarza i dorobi mi odpowiedni uchwyt, ale problem będzie ze zwiększeniem docisku, czy ktoś przerabiał może już taki temat i wie w jaki sposób można zwiększyć siłę nacisku przy wycinaniu ?

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam Tomasz



Tagi:


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#2

Post napisał: anoda » 09 lis 2006, 17:13

na Allegro są oferowane gotowe oprawki do noży - ich kształt nie różni się od kształtu pisaków w cząści mocującej. Tylko czy tak jest dla tego przypadku.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: pltmaxnc » 09 lis 2006, 17:44

Używalem do cięcia ploter tablicowy Roland A1 i rolkowy Mutoh 550.
W obu tych urządzeniach mialem możliwość regulacji nacisku w setupie.
Mimo że oba przeznaczone byly do rysowania , calkiem nieżle radzily sobie z nożem.
Wadą obu bylo zle docinanie narożników ponieważ nie mialy regulacji offsetu co przeszkadzlo to przy malych detalach. Brakowalo również w Mutohu większego pola pracy bo mimo że rolkowy wycinal na dlugość niewiele ponad metr.
Cala przeróbka polegala na wymianie pisaka na oprawnę do noża, byla to oprawka do Rolanda. Oprawkę wkladalem do magazynka i ploter sam pobieral ją do pracy.


Autor tematu
tomo6
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 09 lis 2006, 14:50
Lokalizacja: dom

#4

Post napisał: tomo6 » 09 lis 2006, 22:30

Regulacja docisku jest ale śmieszna jak dla mnie, zakres od 3 do 4 g więc bez przeróbki nie da rady nic wyciąć...ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ?

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#5

Post napisał: gaspar » 09 lis 2006, 23:13

tomo6 pisze:zakres od 3 do 4 g
Faktycznie mała. Na nowym nożu potrzeba ok 70g, przy takim co już z 5 miesięcy tnie to i 120g lub więcej. Nic nie mówiąc o cięciu flocka lub folii odblaskowych których nacisk to już grubo ponad 200g.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
tomo6
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 09 lis 2006, 14:50
Lokalizacja: dom

#6

Post napisał: tomo6 » 09 lis 2006, 23:21

Zdjąłem niedawno listwę maskującą prowadnice wózka i paska.

Tam właśnie znajduje się regulacja ale sprężyna jest dość miękka,
w najbliższym czasie będę musiał spróbować dołożyć dodatkową
sprężynę albo po prostu będę próbował tą pociaśnić :)

Tylko teraz jakiś nożyk trzeba do tego dopasować :cool:

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#7

Post napisał: triera » 10 lis 2006, 01:34

może warto pokusić się o wymianę elektromagnesu
i założenie prostego sterowania typu PWM.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 10 lis 2006, 23:34

tomo6 ,mam ploter DMP 60. Przypuszczam że ma podobną konstrukcję do Twojego DMP 61. Obejrzałem sobie więc ten swój ploter i myślę że samo wzmocnienie lub silniejsze naprężenie sprężyny dociskającej wózek w którym montuje się piórko kreślące to dopiero początek problemów. Ramię tego wózka jest cały czas dociskane z góry sprężyną a piórko opada na papier wtedy gdy obróci się spłaszczony z jednej strony mimośrodowy wałek podpierający od spodu ruchome ramię wózka. Tak przynajmniej jest w moim ploterze. Jeżeli zwiększy się docisk ramienia z piórkiem to z kolei może być problem z powrotnym uniesieniem tego ramienia na czas przesuwów jałowych. Żeby ten powrotny ruch umożliwić należałoby także wzmocnić sprężynę współpracującą z tym mimośrodowym wałkiem a do tego wymienić na mocniejszy elektromagnes (lub silnik- takie rozwiązanie mam z kolei w DMP 52) który powoduje obracanie mimośrodowego wałka. W sumie dużo komplikacji a poza tym tak wzmocnione mechanizmy opuszczania ramienia z nożykiem na pewno uszkodzą lub szybko zużyją piórko piszące jeżeli zechcesz normalnie kreślić na papierze. Dlatego myślę że powinieneś zaniechać takich prostych półśrodków i popracować nad wykonaniem kompletnej głowicy w której zawrzesz całą mądrość mechanizmu opuszczania piórka (nożyka) z regulowaną w szerokim zakresie siłą . Najlepiej jeżeli rzeczywiście zastosujesz PWM a jako sygnał do samego opuszczenia narzędzia wykorzystasz napięcie zasilające elektromagnes napędzający ten obecnie używany spłaszczony mimośrodowo wałek.Ten wałek nie będzie już potrzebny. Taką głowicę zamontujesz zamiast oryginalnego delikatnego wózka. Może oczywiście pojawić się jeszcze jeden problem ze zbyt cienkimi (prawdopodobnie) wałkami prowadnic po których przesuwa się wózek. Wtedy demolka i przeróbka przybierze większy rozmach. Mimo to myślę że takie przebudowanie plotera ma sens. Życzę powodzenia i czekam na wieści z pola bitwy łącznie z fotkami. Może i ja wtedy dobiorę się swojemu staruszkowi do skóry.


Autor tematu
tomo6
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 09 lis 2006, 14:50
Lokalizacja: dom

#9

Post napisał: tomo6 » 11 lis 2006, 00:02

Posiada ktoś może jakiś adres stronki ze schematem albo schemat sterowania elektromagnesu przez PWM.

Gdzie mógłbym dostać odpowiedni elektromagnes w rozsądnej cenie do użycia go w przeróbce. Myślę że nacisk 5-6 N bezproblemowy wystarczy.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: diodas1 » 11 lis 2006, 00:17

Konkretne rozwiązanie układowe będzie zależało od wymagań samego elektromagnesu. W sieci jest dużo na temat... ale dla uproszczenia można skorzystać z popularnego układu 555 i do prób zrobić coś w tym stylu http://www.nomad.ee/micros/pwm555.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”