koła zębate - reduktor do SAM-a

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
piorun1234
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 18 mar 2009, 12:26
Lokalizacja: Rzeszów

koła zębate - reduktor do SAM-a

#1

Post napisał: piorun1234 » 20 maja 2011, 12:53

Chcę zrobić reduktor do ciągnika SAM . Silnik c330 ,planowane przełożenie 1:3,88 moduł koła zębatego 4 ,zęby proste ,ze względu na wymiary całości planuje wykonać przełożenie dwustopniowe i związku z tym mam pytanie :
Jaka jest najmniejsza ilość zębów na koło zębate aby nie występował efekt podcinania podstawy zęba
Czy to prawda jest że najlepiej współpracują ze sobą koło zębate o parzystej liczbie zębów i koło zębate o nieparzystej liczbie zębów.



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 20 maja 2011, 18:12

Występuje pojęcie: graniczna liczba zębów – jest to najmniejsza liczba zębów w kole zębatym, przy których nie wykazuje się jeszcze podcięcie zęba i dla kąta przyporu 20 stopni wynosi ona 17. Natomiast praktyczna graniczna liczba zębów – jest to liczba zębów przy której następuje nieznaczne, nieszkodliwe podcięcie zęba u jego stopy i wynosi 14.
Możesz o tym poczytać [URL=http://fazer_club.fm.interia.pl/reduktor/czesc1.htm]tu.[/URL]
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#3

Post napisał: Mariuszczs » 21 maja 2011, 11:26

Mam koła zębate zęby skośne, jedno chyba 71 drugie chyba 18 - przełożenie niecałe 4 ( chyba 1:3,94 ) . Musiałbys do większego dorobic piastę jaka ci pasuje, ponieważ koła są ze skrzyni biegów napewno wytrzymają wiecznie wspólpracę z tym silnikiem.
Zdjęcia itd na PW jeśli jesteś zainteresowany.


Autor tematu
piorun1234
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 18 mar 2009, 12:26
Lokalizacja: Rzeszów

#4

Post napisał: piorun1234 » 21 maja 2011, 19:41

Ale nic mi z tych kół gdyż i tak bym musiał dorobić trzecie koło ,gdyż oba wałki muszą się kręcić w tą samą stronę a dorobienie takiego o zębach skośnych to nieźle zedrą z człowieka.Mam kilka kół zębatych o zębach prostych moduł 4 ,ale brakuje mi tylko jednego do uzyskania wymaganego przełożenia dlatego pytałem jaka jest najmniejsza liczba zębów koła zębatego. Kombinując z tymi kołami co mam takie przełożenie uzyskam dorabiając koło o ilość zębów 17 lub 14 ,ale zdecyduje się na 17 aby nie osłabiać zębów a po drugie wałek wyjdzie taki sam jak w pozostałych kołach zębatych. Możesz wysłać mi te zdjęcia . Jaką średnice mają te koła zębate i jaką szerokość i z jakiej skrzyni pochodzą ,czy to nie przypadkiem są z przekładni głównej ?Może akurat przydadzą mi się do jakiejś następnej konstrukcji

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”