Maszyna Labolatoryjna na CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Baracude
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 09:32
Lokalizacja: Norwegia

Maszyna Labolatoryjna na CNC

#1

Post napisał: Baracude » 11 lut 2016, 09:58

Witam wszystkich, ostatnio wpadła mi w ręce stara maszyna laboratoryjna. W związku z tym iż cale ramie, łożyska itp. są sprawne i nie mają jakiś wielkich luzów, chciałbym przymierzyć sie, aby zrobić z tego CnC, może nie jakieś super dokladne, ale aby złapać, o co w tym chodzi. Ale muszę się poradzić kolegów czy wszystko dobrze zrozumiałem i zaplanowałem.

Obrazek
1. Planuje zakup 3x TB6660 z chin i do tego 5 osiowa płytę sterująca ( 5 axis Usb CNC Breakout Board with optical coupler for Stepper Motor Driver MACH3). Tu nachodzi pytanie, czy to jest dobra opcja na początek? Czy wie ktoś, czy są z tym problemy później z konfiguracja z mach 3 ? Mieszkam za granica i sam koszt wysyłki SSK-mb1 przekracza cenę wszystkiego z chin.

2. Posiadam silniki krokowe firmy Sonceboz (były już w ramieniu). Na żadnym z nich nie ma napisanego napiecia, ale jest rezystancja, induktancja, moc, rpm. Czy te silniki są sterowane prądowo ? Temat silników krokowych jest dla mnie dosyć nowy. Jak to wygląda z zasilaniem ? Prowadzimy zasilanie do TB6600 czy może tylko do płyty głównej ? Ile Volt powinienem dać na układ skoro mam silnik 1.8A, 1A, 0,68A ? Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś by mi to wyjaśnił.



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 11 lut 2016, 11:17

Do prób używam fragmentu pozycjonera laboratoryjnego (silnik krokowy, napęd na pasku, enkoder) i używam EstlCam'a. Zainspirował mnie ten wątek:
https://www.cnc.info.pl/topics56/bieda- ... t72505.htm
Nie chciałem się od razu ładować w MACH'a itp.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
Baracude
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 09:32
Lokalizacja: Norwegia

#3

Post napisał: Baracude » 11 lut 2016, 17:19

Ogólnie widziałem EstlCam, ale jakoś on do mnie nie przemawia. Byłbym wdzięczy jakby ktoś mi odpowiedział na moje pytania wcześniejsze. Bo potrzebuje poukładać informacje.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#4

Post napisał: steff.k » 11 lut 2016, 18:04

Baracude pisze:Ogólnie widziałem EstlCam, ale jakoś on do mnie nie przemawia. Byłbym wdzięczy jakby ktoś mi odpowiedział na moje pytania wcześniejsze. Bo potrzebuje poukładać informacje.
A na pewno tam są silniki krokowe? Bo to co leży na pierwszym planie bardziej na servo DC wygląda :wink:

Co do płyty sterującej to mam taką i bardzo dobrze z machem jaki i linuxem CNC współpracuje.


Autor tematu
Baracude
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 09:32
Lokalizacja: Norwegia

#5

Post napisał: Baracude » 11 lut 2016, 18:28

Uważasz że jest to serwo DC ? Z tym silnikiem na stole to długa historia. Panowie z Sonceboz po numerach nie mogli znaleźć noty katalogowej mówiąc że to przemysłowe wersje i wysłali mi noty katalogowe podobnych silników "cywilnych" bo tych znaleźć nie mogli i zapewniali mnie ze to krokowiec. Często firmy takie jak Roche itp daja enkoder aby znać pozycje ramienia. Jak sprawdzić czy to serwo ?


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#6

Post napisał: steff.k » 11 lut 2016, 18:48

Baracude pisze:Uważasz że jest to serwo DC ? Z tym silnikiem na stole to długa historia. Panowie z Sonceboz po numerach nie mogli znaleźć noty katalogowej mówiąc że to przemysłowe wersje i wysłali mi noty katalogowe podobnych silników "cywilnych" bo tych znaleźć nie mogli i zapewniali mnie ze to krokowiec. Często firmy takie jak Roche itp daja enkoder aby znać pozycje ramienia. Jak sprawdzić czy to serwo ?
Zdjęcie jest na tyle małe, że nie widać co to dokładnie, ale kształtem przypomina silnik prądu stałego.
Zrób kilka zbliżeń to ocenimy. Fotka kabelków dużo da. W servo Dc masz z reguły dwa grubsze przewody do zasilania i co najmniej 4 cieńsze do enkodera.


Autor tematu
Baracude
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 09:32
Lokalizacja: Norwegia

#7

Post napisał: Baracude » 12 lut 2016, 08:55

Podsyłam zdj. będę wdzięczny za opinie coś to je zamienie, mam na magazynie jeszcze jakieś inne
Obrazek

Obrazek

Moje kolejne pytanie jak to zasilić ? Jeden ma 0.68A drugi 1.8A . Sterowniki przeważnie maja 2A albo 1A lub 0.6A. Możesz mi pomoc dobrać sterownik krokowca ? Zastanawiam się nad tymi dwoma, który jest lepszy ?

Opcja 1

Opcja 2


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#8

Post napisał: steff.k » 12 lut 2016, 09:48

Baracude pisze:Podsyłam zdj. będę wdzięczny za opinie coś to je zamienie, mam na magazynie jeszcze jakieś inne
[url=http://s18.postimg.org/3x6rnonw5/WP_20160212_001.jpg]Obrazek[/url]

[url=http://s18.postimg.org/hfdnzz01h/WP_20160212_002.jpg]Obrazek[/url]

Moje kolejne pytanie jak to zasilić ? Jeden ma 0.68A drugi 1.8A . Sterowniki przeważnie maja 2A albo 1A lub 0.6A. Możesz mi pomoc dobrać sterownik krokowca ? Zastanawiam się nad tymi dwoma, który jest lepszy ?

Opcja 1

Opcja 2
Faktycznie krokowiec, obudowa mnie zmyliła :razz: .
Co do sterowników silników krokowych to nie się wypowiem bo to nie moja działka. Ale na moje oko to to samo, tylko jedno w obudowie a drugie bez.


Autor tematu
Baracude
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2016, 09:32
Lokalizacja: Norwegia

#9

Post napisał: Baracude » 12 lut 2016, 10:04

Dzięki wielkie, bo się już przestraszyłem ze coś nie halo :), To w taki wypadku czy może mi ktoś odpowiedzieć jak to jest z tym zasilaniem ? Ile się zaleca, co z tymi voltami, czemu niektóre maja napisane np 5V 1A ? A niektóre nie ?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: clipper7 » 12 lut 2016, 11:42

Baracude pisze:jak to zasilić ? Jeden ma 0.68A drugi 1.8A . Sterowniki przeważnie maja 2A albo 1A lub 0.6A
Większość sterowników umożliwia ustawienie prądu max. np. potencjometrem. Nie trzeba nawet mierzyć prądu, ustawia się napięcie w punkcie pomiarowym i już. Szczegóły w dokumentacji konkretnego sterownika.

[ Dodano: 2016-02-12, 11:48 ]
Baracude pisze:co z tymi voltami, czemu niektóre maja napisane np 5V 1A ? A niektóre nie ?
Napięcie tylko wymusza określony prąd w cewkach silnika, Ciebie głównie interesuje prąd. Oczywiście, nie możesz przekroczyć max. napięcia dopuszczalnego dla sterownika. Do prób wystarczy, jak dasz takie napięcie, jakie Ci wygodnie (znaczy, masz po ręką), nie warto dawać za wysokiego, bo to zwiększy straty cieplne na sterowniku (będzie się więcej grzał). Typowe wartości to 5V i 12V.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”