Tani sterownik frezarki 3 osiowej

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Rlels12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2015, 08:42
Lokalizacja: Warszawa

Tani sterownik frezarki 3 osiowej

#1

Post napisał: Rlels12 » 22 sty 2015, 08:58

Dzień dobry, stoję przed wyborem sterowania modelem frezarki 3 osiowej. Na wstępie podam, że jest zbudowana z części z odzysku tylko do nauki, była bardzo tania i też chciałbym taki sterownik.
Wymagania = cena, jeśli będzie rysował na kartce to będzie dobrze.

Silniki to 1,8A na faze, 1,5V, 180 dag, mam też zasilacz 28V. Chciałbym sterować za pomocą portu LPT i programu Mach3. Oto co znalazłem w sieci:

1. Płyta główna ssk-mb01

2.Sterownik silnika krokowego

- czy to ze sobą będzie współpracować ?
- domyślam się, że nie ma podziału kroków, prawda ?
- płytę główną zasilam napięciem do 12V, natomiast sterownik do 46V, jeśli podam 28V do tego sterownika to silnik będzie działał poprawnie ?
- co sądzicie o tym
sterowniku ? ten już ma podział kroków, tylko nie widzę zworek i nie wiem jak się go ustawia. Nadałby się ?

Całość wychodzi mi 105 zł + koszt przesyłek, znalazłem tańszą opcje

1.płyta główna 5 axis

2. sterownik silnika

Cena 55 zł, tylko jeden duży minus musiałbym długo czekać ale może warto, ta płyta wygląda ciekawie ?

Liczę na to, że coś doradzicie :wink: Musi spełniać dwa warunki, działać i mało kosztować :razz: Pozdrawiam



Tagi:


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#2

Post napisał: bateryjka » 22 sty 2015, 10:01

Witam
Muszę Cię zmartwić bo "sterowniki silników " z Twoich linków nie będą współpracowały z płytami głównymi. Są to tylko elementy wykonawcze mocy, brakuje "logiki" sterowania silnikiem krokowym czyli układu L297 układ ten jest również odpowiedzialny o sterowanie półkrokiem i pełnym krokiem.(zamiana sygnałów STEP DIR na kroki silnika)
Jako sterownik silnika nadałby się z układem A4988 lecz z tym maleństwem nie miałem styczności.


Autor tematu
Rlels12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2015, 08:42
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Rlels12 » 22 sty 2015, 10:58

Czyli muszę kupić płytę główną, L298 i L 297 i wszystko razem połączyć ? A jeśli chodzi o ten A4988 to do niego trzeba też coś podłączyć czy wystarczy o sam podłączony do płyty głównej ?


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 22 sty 2015, 11:32

A4988 to kompletny sterownik. Można go ożenić z płytą główną a dalej z komputerem i z Machem. Do tego zasilacz i nic więcej nie potrzeba, oprócz samej konstrukcji z silnikami oczywiście. Ma podział kroków, regulację prądu silnika, zabezpieczenie termiczne, wyprowadzone sygnały STEP, DIR i ENABLE do standardowego sterowania. Używają go w drukarkach 3D to i z rysowaniem ołówkiem poradzi sobie. Jest tani więc spełnia Twoje kryteria :mrgreen: Możesz spokojnie zainwestować. Do nauki jak znalazł. Oprócz tego zasilacza który masz, potrzebne jest zasilanie 12VDC dla płyty głównej. Wybierz sterowniczki z radiatorem bo ten układ scalony na płytce jednak trochę się nagrzewa
Ostatnio zmieniony 22 sty 2015, 12:00 przez diodas1, łącznie zmieniany 1 raz.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: pltmaxnc » 22 sty 2015, 11:57

Można kupić za niedużą kasę płytkę ze sterownikami na a4988

http://www.aliexpress.com/store/product ... 45427.html

lub cały gotowy kontroler USB
http://www.aliexpress.com/store/product ... 77905.html

oprogramowanie jest freewarowe i można pobrać:
http://zapmaker.org/projects/grbl-controller-3-0/
Załączniki
111.JPG
111.JPG (14.51 KiB) Przejrzano 2240 razy
112.JPG
112.JPG (17.05 KiB) Przejrzano 2240 razy


Autor tematu
Rlels12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2015, 08:42
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Rlels12 » 22 sty 2015, 12:15

Czyli już wszystko prawie wiem, pytanie jeszcze w jaki sposób się reguluje prąd silnika, wyprowadzenia ms1, ms2, ms3 są do podziału kroków, a prąd za pomocą czego ?

diodas1 leci pomógł.

Jeszcze pytanko, bo mam możliwość dostania za free niebieskiego sterownika tb6560 tylko w nim nie działa oś Z, ( podobno cały czas się pali ten układ) reszta XY działa i czy można by było jakoś podłączyć jeden układ a4988 zamiast ten tb6560 odpowiedzialnego za os Z ? Czyli wnioskuję potrzebowałbym połączyć te 4 sygnały step, dir vdd i gnd :wink: W teorii wygląda fajnie, pytanie na ile uda się to tak zrobić :D

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#7

Post napisał: corano » 22 sty 2015, 12:48

Kolega ma racje.. sporo tych małych i tanich sterowniczkow wspieranych na darmowym sofcie ..

Obrazek


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 22 sty 2015, 12:58

Na płytce sterownika jest taki mały potencjometr do obracania wkrętakiem którym reguluje się prąd.
Teoretycznie taka kombinacja z protezą w postaci A4988 do niebieskiego chińczyka jest możliwa ale...
Po pierwsze trzeba by mieć odrobinę biegłości w elektronice żeby potrafić połapać się w schemacie sterownika i połączyć co należy a odciąć ewentualnie to co już zbędne. Po drugie jeżeli posiada się taką wiedzę to bardziej sensowne byłoby naprawienie tego niebieskiego a przede wszystkim odkrycie co jest powodem uporczywego psucia akurat wciąż tego samego toru. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Coś gdzieś przywiera i tylko czeka żeby znowu zrobić "kuku" W moim "czerwonym chińczyku" podczas potrzebnej w moim wypadku modyfikacji odkryłem że wspólny radiator dla układów scalonych jest do nich dociśnięty za pośrednictwem cienkiej warstwy gumowatego silikonu.Niby izoluje ale wystarczy mocniej docisnąć...Tak się składa że struktura wewnętrzna tych układów scalonych nie jest odizolowana od metalowej płytki oddającej ciepło więc mogłoby bardzo łatwo dojść do niepożądanych przepływów prądu między niezależnie pracującymi układami. Dołożyłem podkładki z miki i jestem spokojniejszy. W tym Twoim zdobycznym sterowniku może sobie siedzieć podobna mina z opóźnionym zapłonem. Gdzieś opierają się o siebie jakieś rezystory, jakiś wąs cyny między padami itp. Chińczycy produkują tanio i szybko a to rzutuje na jakość. Jest też taka możliwość że poprzedni użytkownik po prostu eksploatował sterownik na granicy bezpieczeństwa i dlatego zdarzały mu się awarie. Kiedy zaczniesz już eksperymenty to nie żyłuj zbyt dużego prądu do silników a będziesz dłużej cieszył się zdrowiem urządzenia. To że silniki według danych oczekują 1.8 A na fazę nie oznacza że nie będą się kręcić przy połowie tej wartości. Wyciskanie ostatniej kropli potu z elektroniki jest uzasadnione dla większych i ciężej pracujących maszyn. Do nauki obsługi i rysowania ołówkiem nie jest to niezbędne. Szczególnie gdy więcej uwagi poświęcisz dopieszczeniu mechaniki, żeby części ruchome chodziły lekko i bez zacięć.

Awatar użytkownika

Artu66
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 60
Rejestracja: 21 gru 2010, 16:46
Lokalizacja: Winnica

#9

Post napisał: Artu66 » 22 sty 2015, 13:29

Na początek nauki CNC Arduino jest całkiem dobrym, i przede wszystkim tanim rozwiązaniem. Tak przy okazji "poradnik" ustawienia prądu na stepstick-ach:
krzysztof pisze:Aby silniki prawidłowo pracowały należy ustawić prąd wyjściowy z driverów. Prąd ustawia się małym potencjometrem obrotowym umieszczonym na płytce. Można to robić bez podłączonego zasilania 12V (tylko USB) i bez podłączonych silników. Na foto sterownik Stepstick

Obrazek

Prąd ustawia się mierząc napięcie pomiędzy GND a Vref. Punkt Vref znajduje się na potencjometrze, a GND (-) można wykorzystać z zielonego gniazda zasilającego na płytce - foto poniżej. Prąd należy obliczyć z poniższego wzoru

I=Vref/8xRS RS dla stepstick = 0.2 dla Pololu = 0,05
I x 8 x RS = Vref


Stepstick na czarnej płytce taki jak na foto - RS = 0.05

Podstawiając przykładowe dane dla silnika który pobiera 1.2A pomiar w punkcie Vref powinien wynosić 1.92V
1.2x8x0.2=1.92V

A tu zrobiłem przykładowe ustawienie Vref na sterownikach Pololu (RS=0,05). Dla silnika 1.2A powinno być ustawione 0,48V. Obliczyłem to w taki sposób:

Vref=8*0,05*1.2
Vref=0,48V

Obrazek
Pozdrawiam, Artur


Autor tematu
Rlels12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2015, 08:42
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Rlels12 » 22 sty 2015, 13:43

Trochę zam się na elektronice, mam zaplecze, miernik, stacje lutownicze itp. ale tak nie lubię szukać igły w stogu siana... układ jest z niego wylutowany, a przy tym pady do niego strasznie poniszczone. Najchętniej to bym się wpiął w odpowiednie ścieżki. Teraz kwestia tylko które to ? Zapewne znikoma liczba osób się tym trudniła. Znalazłem schemat, na czerwono zaznaczyłem ścieżki gdzie trzeba się wpiąć , STEP do CLK, a reszta to już analogicznie, zasilanie 5V wziąłbym z chińczyka, przełączniki do kroków też bym mógł wykorzystać, i inne złącza tylko bym ścieżki od nich poucinał i podłączył na kabelkach . Oczywiście gwarancji nie ma czy nie spali mi znów a4988 ale za 10 zł to można spróbować :wink:

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”