wylaczniki koncowe jak sie podlacza?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

wylaczniki koncowe jak sie podlacza?

#1

Post napisał: kot1979 » 27 gru 2006, 22:25

pytanie moje czy wylaczniki koncowe dla kazdej osi podlacza sie miedzy plyta glowna a sterownikiem silnika ( w miejscu sterowania ruchem step dir)?


Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Tagi:


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: olo_3 » 27 gru 2006, 23:08

kot1979 pisze:pytanie moje czy wylaczniki koncowe dla kazdej osi podlacza sie miedzy plyta glowna a sterownikiem silnika ( w miejscu sterowania ruchem step dir)?
mozesz jasniej lub jakies foto ?

[ Dodano: 2006-12-27, 23:10 ]
tu opisałem jeden ze sposobów
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t ... ea660cabad
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#3

Post napisał: kot1979 » 28 gru 2006, 10:13

chodzi mi o takie wylaczniki , ktore zabezpieczaja maszyne przed wyjechaniem poza pole pracy. I do kazdej osi potrzeba po dwa takie wylaczniki.

Ale jak dobrze wyczytalem to podlacza sie pod pin o nazwie home i masa.


Nie wiem jeszcze do czego sluzy wejscie na plycie glownej o nazwie +limit i -limit?
Plyta glowna to opto-bob.
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl


fenix3627
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 171
Rejestracja: 01 lut 2006, 15:54
Lokalizacja: Szczytno

#4

Post napisał: fenix3627 » 28 gru 2006, 11:11

Wejścia limit są dedykowane właśnie pod krańcówki a home do ustawiania miejsca "zerowego" maszyny ale można tak podłączyć że krańcówki będą robiły jednocześnie za home


kameleon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 07 lis 2006, 21:18
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: kameleon » 28 gru 2006, 21:43

najprościej wszystkie krańcówki podłączyć pod reset równolegle :wink:
Janusz

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 gru 2006, 23:26

Nigdy w życiu razem! Nie będzie można ustalać pozycji Home maszyny!

Zasada jest taka - krańcówki ma obsługiwać program sterujący (Mach, KCam, STEP2CNC). Każdą z nich podłączasz pod inny pin sterujący portu LPT. Masz więc odpowiedź - nie pod sterowniki osi, a do "płyty głównej". I najlepiej jest żeby to były wyłączniki zamontowane na początku osi, krańcówki zera, nie max (chociaż zawsze można je zduplikować). Popatrz na rysunek poglądowy udostępniony przez kol. Chaosa na stronie:

Bardzo istotną opcją wykorzystywaną często na początku pracy jest opcja HOME - czyli przesunięcie wszystkich osi (zwykle 3) do krańcówek (w STEP2CNC kolejno: oś X, oś Y, ośZ) a następnie odsunięcie do stałej pozycji, którą nazywamy pozycją HOME maszyny. Jest to pozycja referencyjna i powinna być ustawiana przy każdej ważnej pracy. Dopiero od niej należy zaczynać frezowanie. Dlaczego tak? - bo w razie złamania narzędzia czyzaniku napięcia jesteśmy w stanie nie zdejmując materiału ze stołu kontynuować prawidłowo rozpoczętą pracę.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: olo_3 » 29 gru 2006, 00:34

Piotr Rakowski pisze:Nigdy w życiu razem! Nie będzie można ustalać pozycji Home maszyny!
w machu można, bez problemu (pisalem o tym w linku)
Piotr Rakowski pisze:Każdą z nich podłączasz pod inny pin sterujący portu LPT
tak, ale braknie pinow
Piotr Rakowski pisze: I najlepiej jest żeby to były wyłączniki zamontowane na początku osi, krańcówki zera, nie max
najlepiej jest na 2 końcach osi
Piotr Rakowski pisze:Jest to pozycja referencyjna i powinna być ustawiana przy każdej ważnej pracy. Dopiero od niej należy zaczynać frezowanie. Dlaczego tak? - bo w razie złamania narzędzia czyzaniku napięcia jesteśmy w stanie nie zdejmując materiału ze stołu kontynuować prawidłowo rozpoczętą pracę.
Tak, ale nie do końca maszyna ma jeszcze punkt zerowy narzędzia i materiału ten drugi jest bardziej ważny (tu jeszcze zależy od programisty jak rozwiąże problem)
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 gru 2006, 20:31

Tak, ale nie do końca maszyna ma jeszcze punkt zerowy narzędzia i materiału ten drugi jest bardziej ważny (tu jeszcze zależy od programisty jak rozwiąże problem)
Tak, masz rację. Z tym brakiem pinów można zgłupieć. Najlepiej byłoby zrobić jednak sterownik mieszany, w którym jakiś "drobny" mikroprocesor obsługiwałby krańcówki, ustawianie narzędzia i STOP. Wtedy np. na jednym pinie możnaby zrobić całą logikę pinów krańcowych. Na drugim pinie możnaby zrobić ustawianie narzędzia i będzie "cacy".

Myślę o zrobieniu takiego "mieszanego" sterownika do mojego oprogramowania STEP2CNC.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#9

Post napisał: olo_3 » 29 gru 2006, 20:39

Jak by ktoś wykonał taka płytę (czyli cos w rodzaju plc) na przykład 20-40 wej/wyj i dołączył oprogramowanie (może nawet makra) to myślę ze znalazłoby się kilku chętnych zapłacić uczciwe pieniądze.

Wyobraź sobie (proszę kolegi ;)) sytuacje jak ktoś ma 6 krancowek 4 referencyjne, 12 narzędzi, i czujnik wys. narzedzia, falownik, 2pompy wody i hydraulikę :(

szkoda tylko ze nie bedzie umiwersalna :(
Pozdr.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 gru 2006, 20:53

Myślę, że dobrze że powstaje mój program STEP2CNC, bo dzięki temu można będzie dostosować jego możliwości do potrzeb większości z nas. W podstawowej wersji będzie kompatybilny ze standardowym ustawieniem pinów (P2-P9), ale będzie można zrobić ustawienia specyficzne dla tego właśnie sterownika.

Myślę, że w kwestii tego sterownika powinniśmy powspółpracować. Co Kolega na to?

Proszę o bliższe informacje np. na PW o tym, jak dokładnie widziałby Kolega wspoółpracę z tymi krańcówkami i włącznikami (rodzaj responsu, ustawień itd.).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”