M542 brak reakcji

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
P107R
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 17 lut 2011, 00:33
Lokalizacja: Barlinek

M542 brak reakcji

#1

Post napisał: P107R » 27 sie 2012, 19:17

Witam, posiadam grawerkę DIY opartą na sterownikach M542 i silnikach * 4.2A 3.0Nm, całość sterowana poprzez PikoCNC. Po miesięcznej przerwie w użytkowaniu dwie z trzech osi przestały odpowiadać na jakiekolwiek bodźce (czy to sterowanie ręczne - jogiem, czy programem). Sterownik Piko jest na pewno dobry - sprawdzone, obarczał bym tutaj sterowniki bo silniki są sprawne również. Czy jest jakiś sposób by je dokładniej sprawdzić nim je odeślę na gwarancję? dziwne jest to że przestały działać dwa na raz! dodam że gdy ruszam zdrową osią napięcie na zasilaczu spada z 32,5V na 32V (przy ruchu G0), gdy manewruję osiami które nie działają napięcie nie spada, ale na jednej osi słychać że pisk silnika się delikatnie zmienia, jakby jakieś napięcie do niego dochodziło. Próbowałem różne kombinacje - zamieniałem wtyczki zarówno zasilania/wyjść jak i wejść i wychodziło na to że jeden sterownik działa, pozostałe nie dają oznak życia. próbowałem też zmniejszać podział mikro krokowy oraz natężenie prądu - bez żadnych rezultatów.
Czy ktoś miał podobny problem? bardzo prosił bym o poradę

Pozdrawiam



Tagi:


einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#2

Post napisał: einstein » 27 sie 2012, 22:24

Metoda eliminacji. W miejsce działającego sterownika wepnij te które działają słabiej.
Sprawdź czy zadziałają. U mnie jedna z osi gubiła krok, obstawiałem padnięty sterownik a poszedł 1 z kanałów z płyty głównej.


Autor tematu
P107R
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 17 lut 2011, 00:33
Lokalizacja: Barlinek

#3

Post napisał: P107R » 28 sie 2012, 08:53

tak przepinałem juz wszystkie kostki. Działał tylko jeden zawsze ten sam. Zapomniałem dodać że zielone lampki zasilania się świecą


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 28 sie 2012, 20:08

M542 same zwykle nie nawalają a już napewno nie dwa na raz , i są bardzo trudne do zepsucia , ale można to zrobić zamieniając bieguny zasilania lub lub podając zbyt wysokie napięcie na wejściowe transoptory.
Jeżeli nic nie było przełączne to trzeba sprawdzić bardzo szczegółowo wszystkie połączenia , powinno pomóc .
A może była w międzyczasie w okolicy burza.


Autor tematu
P107R
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 17 lut 2011, 00:33
Lokalizacja: Barlinek

#5

Post napisał: P107R » 29 sie 2012, 10:42

burze w moim rejonie były wtedy codziennością, ale w drodze od pionu mam dwa wyłączniki zasilania i przynajmniej jeden był napewno wyłączony. No ale kolega mi troche oczy otworzył, spaliło mi w tym czasie router i AP od internetu (które również były odłączone od sieci!).
odeślę je do ekspertyzy i się dowiem bo wszystkie połączenia były dokładnie sprawdzone.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”