Podłączenie sterowania

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Tomek Bernacki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2013, 13:49
Lokalizacja: Górsko

Podłączenie sterowania

#1

Post napisał: Tomek Bernacki » 14 lip 2013, 01:49

Witam wszystkich.

Posiadam płytę główną SSK-MB2, sterownik silnika krokowego MDC860 od kolegi markcomp oraz silnik krokowy 60H86-6008B 3.1 Nm 6A lub 3A także od kolegi markcomp. Do tego moduł zasilacza MZ-01 i transformator TR 420 230/ 2x30V jaki można zakupić u sponsora.

Podłączyłem wszystko wg schematów i dokumentacji jakie otrzymałem.
Zastosowane połączenie to Bipolarne- równolegle prąd 6A
Obrazek
Obrazek

Zasilacz daje napięcie wyjściowe 41V (zmierzone). Mikrokrok na sterowniku pozostawiłem na wartości 1/2. Próbowałem różnych konfiguracji w LinuxCNC, różnych prędkości jednak efekt jest ciągle taki sam: dość głośno piszczący silnik (zdaję sobie sprawę że powinien piszczeć ale chyba nie aż tak...), próbując sterować silnikiem z klawiatury oś silnika kręci się po czym staje i jakby kręciło się w nim dalej coś w srodku dopóki nie puszczę przycisku klawiatury lub też w ogóle się nie kręci. Sytuacja bardzo podobna do tej na filmiku poniżej jednak u mnie zatrzymuje się o wiele szybciej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... MSB8#at=18[/youtube]

Wydaje mi się także że silnik nie "trzyma" wtedy bo można spokojnie ręką przekręcić oś.
Jakie powinny być zatem w miarę optymalne prędkości? Chcę by to spokojnie działało, nie oczekuję by były to jakieś zawrotne prędkości.

Jest to moje pierwsze zetknięcie się z silnikami krokowymi i tym sprzętem obsługującym maszyny cnc, nigdy wcześniej nie widziałem ich nawet na oczy i dlatego proszę o pomoc w czym może tkwić problem. Domyślam się, że być może zestawienie/konfiguracja silnik/sterownik może także być nie odpowiednia dlatego proszę o wyrozumiałość. Jeśli jakichś informacji nie podałem, a są istotne chętnie je podam.

Pozdrawiam
Tomek



Tagi:

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: pascalPL » 14 lip 2013, 02:19

Jaką prędkość dla poszczególnych osi ustawiłeś. Z tego co widać to silnik nie wyrabia takich prędkości, przy małych się kręci, przy dużych się już gubi. Przyspieszenie też może być ciut przy duże. Miałem tak samo u siebie jak na silnikach 0.5Nm 2A chciałem na LinuxCNC przy sterowaniu 1/2 kroku wykręcić ponad 20 mm/s (przy skoku śruby 1.25mm ;) ).

Zrób tak jak polecają na stronie LinuxCNC. Znajdź prędkość przy której już nie gubi ci kroków i się prawidłowo kręci. Dostosuj przyspieszenie tak aby nie było utraty kroków i dla bezpieczeństwa zmniejsz wszystko o 20%.

Możesz zacząć od prędkości 7-8 mm/s i przyspieszenia 300 mm/s^2. A potem zwiększać prędkość, jak już ustalisz prędkość to zwiększasz przyspieszenie. Jak już masz maksymalne parametry, na których działa to zmniejszasz o 20% i powinno być ok.

Napisz coś więcej o śrubie i przeniesieniu napędu. Bo widać że jest raczej bezpośrednie ale rzuć info jaka śruba, jaka nakrętka.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8102
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: tuxcnc » 14 lip 2013, 07:42

pascalPL pisze:Możesz zacząć od prędkości 7-8 mm/s i przyspieszenia 300 mm/s^2.
Jaki sens ma taka wartość przyśpieszenia ?
Mi wychodzi że prędkość 7,5 mm/s suport osiągnie w 25 ms.
Mówiąc bardziej obrazowo, przy takim przyśpieszeniu mógłby rozpędzić się i wyhamować 20 razy w ciągu sekundy.

.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#4

Post napisał: AOLEK » 14 lip 2013, 07:57

Tomek Bernacki pisze:Mikrokrok na sterowniku pozostawiłem na wartości 1/2
zwiększ podział kroków powinno być lepiej.
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: pascalPL » 14 lip 2013, 09:21

tuxcnc pisze:Jaki sens ma taka wartość przyśpieszenia ?
Nie wiem, taka przykładowa pierwsza z brzegu. Jakąś inną proponujesz?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8102
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: tuxcnc » 14 lip 2013, 09:22

AOLEK pisze: zwiększ podział kroków powinno być lepiej.
To nie jest właściwa metoda rozwiązania problemu.
Komputer PC ma ograniczone możliwości generowania impulsów sterujących.
Przykładowo przy base_period=50000 (50 µs) maksymalna częstotliwość impulsów step to 20 kHz.
Ponieważ zwykle używa się silników 200 kroków na obrót, to przy mikrokroku równym 32 uzyskamy maksymalnie 3,125 obr/s czyli 187,5 obr/min.
Praktycznie już mikrokrok równy 8 może ograniczyć możliwe do uzyskania prędkości.
Nic za darmo, jak się chce używać portu LPT, to się trzeba liczyć z ograniczeniami.

.


Autor tematu
Tomek Bernacki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2013, 13:49
Lokalizacja: Górsko

#7

Post napisał: Tomek Bernacki » 14 lip 2013, 13:35

Posiedziałem dziś nad tym trochę i ku mojemu zdziwieniu rozwiązaniem całej mojej bolączki okazało się utworzenie nowej konfiguracji całej maszyny w stepconf, a nie jak dotychczas zmieniałem ustawienia w poprzedniej konfiguracji. Silnik przestał piszczeć po włączeniu zasilania w oknie LinuxCNC, silnik "trzyma" i przy sterowaniu silnikiem z klawiatury też nie ma już żadnych problemów.

Napęd w osi X to paski zębate T5 16mm. Na silnik koło 15 zębów a na osi napędzającej pasek bramy jest koło 60 zębów, czyli przełożenie 1:4

Prędkość maksymalną ustawiłem na razie na 10 mm/s natomiast maksymalne przyspieszenie na 500 mm/s^2. Nie wiem czy to odpowiednie wartości ale mając później trochę więcej czasu potestuję to jeszcze.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i życzę miłego niedzielnego popołudnia :)

Tomek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”