Wykonanie płytek PCB - proszę o pomoc w wyborze metody

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#31

Post napisał: diodas1 » 23 lis 2007, 02:26

ALZ, Berrrcik21 wyliczył elementy których zamierza użyć przy budowie zestawu trawiarki niczym Mc Gyver. Całkiem możliwe że dysponuje akurat pompką do spryskiwacza perystaltyczną. Wtedy środek trawiący nie ma kontaktu z żadną metalową częścią pompki.Zresztą pompka wirowa stosowana także w spryskiwaczach nie nadawałaby się do tłoczenia powietrza. Jest jednak inny problem. Pompka od spryskiwacza szyb w samochodach nie jest przewidziana do długotrwałej pracy i po kilku (-nastu) minutach spali się w niej silnik. Lepsza jest więc jednak jakaś niedroga pompka powietrza stosowana w akwarystyce. Po drugie rower bez tych dwóch szprych będzie zostawiał nieco "dziwny" ślad.



Tagi:


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#32

Post napisał: berrrcik21 » 23 lis 2007, 08:40

Wiem, że nie nadaje się zbytnio ta pompka, która posiadam (zębatkowa), niestety nie mam innej, chyba będę musiał się wybrac do zoologicznego po jakąś najtańszą zewnętrzną pompkę. Szprych na szczęście nie musiałem z roweru wyciągać ;) A jeśli chodzi o Mc Gyver'a to obejrzałem prawie wszystkie odcinki, nawet po kilka razy :lol: Nie ma to jak robić coś z czego co wydaje się nieprzydatne. Wracam do prasowania ;) Pozdrawiam!
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#33

Post napisał: Inf-el » 23 lis 2007, 09:09

Są ładne wytrawiarki w sklepach ale ceny są w "sposób oczywisty porażające" :
http://www.tme.pl/wytrawiarka-z-systeme ... 41070.html
za 2438 zł brutto.


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#34

Post napisał: berrrcik21 » 03 gru 2007, 00:55

No nareszcie działa forum :)
Za ten czas wykonałem płytki i muszę powiedzieć, że wyszły bardzo dobrze :) Trawiłem w nadsiarczanie sodu i nie wystąpiły żadne podtrawienia, czy ubytki w ścieżkach. Na początku próbowałem prasować w ten sposób, że kładłem płytkę na stole, przykładałem papier z wydrukowanymi ścieżkami i prasowałem przez szmatkę. W miarę dobrze wychodziło, ale zawsze znalazł się jakiś ubytek więc spróbowałem metodą "żelazko do góry nogami" i efekt był o niebo lepszy. Zapewne dlatego, ponieważ na rozgrzana płytkę dopiero kładę papier ze ścieżkami i od razu przykleja się do płytki. Lepiej i dokładniej można docisnąć. Naprawdę polecam tę metodę wszystkim początkującym takim jak ja, gdyż jest naprawdę bardzo prosta i tania przede wszystkim (kartka A4 papieru kredowego - 25gr, wydruk na laserówce - 50gr/str, pół godziny pracy, satysfakcja - bezcenne) ;)
Dzięki za pomoc i pozdrawiam!
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#35

Post napisał: Inf-el » 05 gru 2007, 08:39

Leoo pisze:Może Kolega używa chlorku uwodnionego? Nigdy nie trawiłem dłużej jak 15min.
Dzięki za uświadomienie mi, że przez wiele lat z powodu chyba głupiej pazerności tak się męczyłem. Torebkę chlorku żelaza czy nadsiarczanu sodu (b327) rozpuszcza się wg instrukcji w 1/4 - 1/2 litra wody. Ja w tym 1/2 litra rozpuszczałem 1/3 torebki i tak od lat. Przyśpieszałem trochę podwyższając temperaturę, a górne temperatury instrukcja również ogranicza do 40 st.C. Wczoraj robiłem płytki zgodnie z instrukcją i rzeczywiście trwało to 10-15 minut i bez podtrawień.
Moja metoda nanoszenia ścieżek to ostatnio sitodruk.
Kupiłem aluminiową ramę z siatką 60x50 cm za 120 zł. Zaprzyjaźniona firma sitodrukowa przygotowuje mi siatkę w ciągu 3-4 godzin za 30-50 zł. I mam bardzo dobrej jakości urządzenie do wykonywania dużej ilości płytek małym kosztem.
Przy projektach jednostkowych i mało skomplikowanych może nie warto ale praca jest komfortowa.
Załączniki
scie1.jpg
Fragment płytki trawionej wczoraj przez 12 minut z sitodruku.
scie1.jpg (80.01 KiB) Przejrzano 1231 razy
pojemn3.jpg
pojemnik do trawiuenia o pojemności 1/2 l. kupiony za 25 zł w AGD
pojemn3.jpg (74.58 KiB) Przejrzano 1231 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”