problem z brakiem ruchu w XYZ

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Mariusz.H
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 64
Rejestracja: 29 mar 2005, 21:40
Lokalizacja: Torun

#21

Post napisał: Mariusz.H » 10 sty 2009, 14:21

Kolega ksys napisal że maszyna jest nowa.
Jeżeli jest nowa to trzeba zalożyć że jest sprawna a klopoty z uruchomieniem mogą wynikać z niedokladnego przeczytania instrukcji. Może od tego trzeba zacząć.



Tagi:


Autor tematu
ksys
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 11
Posty: 46
Rejestracja: 07 maja 2008, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#22

Post napisał: ksys » 10 sty 2009, 15:00

jest wg.instrukcji.no ale już po problemie.podpiąłem na krutko pod lpt i działało w miare.dzisiaj dostałem płytke ssk-mb01 i podpinam sterowanie normalnie,bo wczoraj zrobiłem to na kablach od rj45.bedzie sterowana póki co przez turbo cnc lub macha(poki co mam demo)w miedzy czasie możę rozwiąże się problem oryginalnego sterowania.

i pytanie mam do Państwa: jaki program oprocz ncstudio obsługuje maszyne cnc przez port PCI(przez karte na PCI)?
pozdrawiam

Mariusz.H, na bieżąco jestem w kontakcie z sprzedawcą i próbujemy pokolei wszystkiego łącznie z robieniem od nowa formata i systemu więc raczej nie popełniłem błędu żadnego.


Mariusz.H
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 64
Rejestracja: 29 mar 2005, 21:40
Lokalizacja: Torun

#23

Post napisał: Mariusz.H » 10 sty 2009, 17:48

ksys napisał
i pytanie mam do Państwa: jaki program oprocz ncstudio obsługuje maszyne cnc przez port PCI(przez karte na PCI)?
Jaka to jest karta ?
Być może ncstudio jest programem dedykowanym tylko do tej karty i żaden z istniejących nie będzie współpracował.
A czytaniu instrukcji wspomniałem ponieważ jest to częsty błąd rozentuzjazmowanego właściciela.
Czasami jest ważna np kolejność instalacji programu i montażu karty (najpierw program , póżniej karta) , niby banał a może może być ważny.


Autor tematu
ksys
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 11
Posty: 46
Rejestracja: 07 maja 2008, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#24

Post napisał: ksys » 11 sty 2009, 09:08

sprawdzę dzisiaj dokłądnie jaka to karta.
podpiąłem osie xy pod sterownik sskmb01.zainstalowałem demo macha3 i teraz ciekawostka żę jak nie ustawie pinów w programie to pod osia X działa mi oś Z, a oś X wogóle nie działa :/
w demo step2cnc op ustawieniu portów co bym nie nacisnął porusza mi to sią Z w dół tylko.
w turbo cnc nie porusza sie wogóle nic,ale bede próbował uruchomić go z czystego dosa,nie z win2k bo póki co nie działa nic z turba.
do płytki sskmb podpięte są sygnały:DIR i CLK.+5V pozostawiłem z starej instalacji(na schemacie w pierwszym poscie).
sterowanie obrotami również pozostawiłem ze starej płytki bo było sprawne,więc nie kombinowałem,póki co.
Krańcówki mam niemechaniczne(zapomniałem jak one sie nazywają)ale po dojechaniu krańcówka wysyła sygnał +5V do pinów 11-13 w porcie lpt,czyli sterowanie osbywa sie za pomocą sygnału wysokiego.
+12V do płytki wziąłem z zasilacza komputera od stacjii dyskietek,powinno wystarczyć bo tam potrzeba coś koło 500mA.
czy nie pominąłem czegoś?pozdrawiam

[ Dodano: 2009-01-11, 09:13 ]
co do instalacji Panie Mariuszu to ma Pan rację,najpierw instaluje się program,później kartę,ponieważ w tym programie są sterowniki dopiero do tejże karty.
pozdrawiam


Mariusz.H
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 64
Rejestracja: 29 mar 2005, 21:40
Lokalizacja: Torun

#25

Post napisał: Mariusz.H » 11 sty 2009, 11:03

i teraz ciekawostka żę jak nie ustawie pinów w programie to pod osia X działa mi oś Z, a oś X wogóle nie działa
bardzo dobrze że coś działa , reszta to tylko konfiguracja.
Ze startem z dosa bardzo dobry pomysł.
Radzę ściągnąć niezawodny program * , był tutaj
https://www.cnc.info.pl/topics25/* ... ght=*
Program jest freewarowy , trzeba uruchamiać z czystego dosa.
Na początek wyłączyłbym w setupie * krańcówki i ustawił piny tak aby osie "działały" poprawnie.


Autor tematu
ksys
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 11
Posty: 46
Rejestracja: 07 maja 2008, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#26

Post napisał: ksys » 11 sty 2009, 12:01

dziękuje za link,pójdę spróbować zaraz.pozdrawiam

[ Dodano: 2009-01-12, 18:08 ]
sprawdzałęm w turbo cnc,bo nie miałem czasu już,i działają prawidłowo wszystkie osie,ale bardzo wolno.sprawdzałem pod win98 bo nie miałem nic pod reką a to środowisko jest bliskie dosowi,jutro bede miał freedosa,ale już nie miałem czasu zainstalować dzisiaj.jutro rano zaczne próby z tym.musze jescze poszukać jak ustawić silniki żęby pracowały dobrze,bo prędkości rzedu 43mm/min nie są powalające.ale to jutro bede mordować się z tym.
pozdrawiam

[ Dodano: 2009-01-13, 23:49 ]
podpiałem pod dosem maszyne i działa ale...troche nie iem czemu szrpie czasem,jakby chaczyło się coś przy jednostajnym posuwie w osi Y czy X,widać dobrze na załaczonym filmiku
http://rapidshare.com/files/182923704/xj.zip.html
są również tam zdjęcia przedstawiające konfiguracje w dosie.może gdzieś błędy ktoś zobaczy.
pozdrawiam

[ Dodano: 2009-01-14, 14:32 ]
ktos bęzie w stanie pomóc co to i od czego możę być?
pozdrawiam

[ Dodano: 2009-01-14, 14:42 ]
jako ze bardziej problem jest z oprogramowaniem obecnie przenosze rozmowe to wątku tutaj-> https://www.cnc.info.pl/topics50/proble ... .htm#92845

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”