Kucie matrycowe

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Kucie matrycowe

#1

Post napisał: lolo2 » 31 mar 2012, 13:21

Witam,

Poszukuje jakichś ciekawych informacji na temat kucia, a dokładniej na temat konstruowania matrycy.

Musze zrobić projekt na uczelnie jakąś prostą matryce do kucia matrycowego, o krzywoliniowej płaszczyźnie przekroju. Jak to sie mniej więcej robi dla stali?

Powiedzmy że mam jakiś element, rysuje go w 3d np. w inwentorze wkładam go do bryły - sześcianu. Operacja Boolwoska wytnij detal i potem sześcian dziele na połowę względem krzywoliniowej lini podziału. Powiedzmy że chcę kuć jakąś stal (nie wiem jakie są do kucia, zwykła st3 może być?)

Jak się projektuje przestrzenie pod wypływki? Jaka szczelina musi pozostać pomiędzy matrycą górną a dolną, aby wypływka wyciekła. Jaka ta wypływka będzie w zależności od detalu?

Jak zrobić, zaprojektować przygotówkę?

Jak ktoś jest w stanie i może to prosiłbym o jakiś projekt matrycy 3d w PDF chociaż, żebym mógł sobie obejrzeć jak to wszystko wygląda. Ciężko coś w internecie znaleźć.

Przykładowy detal, co którego zamierzam zrobić odkówkę:



Czy ktoś słyszał o kuciu dynamicznym?
Metody wybuchowe mieszankami gazowymi, dynapak, elektrohydrodynamiczne, elektromagnetyczne. Co to jest?

A z ciekawości co to są kolorowe paski przy moim profilu? HP, MP, EXP?



Tagi:


Dragon45
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 19 mar 2011, 22:47
Lokalizacja: Wiocha pod Warszawą

#2

Post napisał: Dragon45 » 31 mar 2012, 19:58

Gościu weź się do samodzielnej pracy,
Pomyśl, zaprojektuj, daj się ocenić,

Pójdziesz do pracy - i co, zero samodzielnego myślenia,


Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#3

Post napisał: lolo2 » 31 mar 2012, 20:26

Dragon45 pisze:Gościu weź się do samodzielnej pracy,
Pomyśl, zaprojektuj, daj się ocenić,

Pójdziesz do pracy - i co, zero samodzielnego myślenia,
Samodzielne myślenie?

Jaki sens wymyślać, coś co jest już wymyślone i "znormalizowane" w pewnych firmach (normy zakładowe itp).

A po drugie kucie to raczej technika doświadczalna - prób i błędów, bazuje na doświadczeniu a nie na wiedzy książkowej. W książce znajdziesz jedynie krążek i kwadrat jak sie kuje.

Najszybciej uczyć sie na przykładzie na projektach, skąd mam wiedzieć jakie szczeliny sie bierze, jakie kąty można uzyskać itp itd. Kilka książek znalazłem w necie dzisiaj pół dnia o wszystkim czytam, ale to i tak kropla w morzu.
W żadnej książce nie będzie o odkuwkach z krzywoliniową linią podziału.

Dlatego sie pytam, bo może jest tu jakiś doświadczony projektant, konstruktor.

Następna sprawa to kucie dynamiczne, wybuchowe, elektromagnetyczne, elektrohydrodynamiczne, takich rzeczy nigdzie nie ma i nigdzie nie znajdziesz. Jedną prezentacje tylko znalazłem.

Zresztą co ja się będę tłumaczył jak ty gorsze pojęcie masz na ten temat niż ja.

Nauczyć samodzielnie to ty sie możesz tabliczki mnożenia.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#4

Post napisał: skoczek » 31 mar 2012, 21:28

Witam serdecznie.
Przeglądałeś książkę "Kucie matrycowe" Piotra Wasiunyka? Jest to bardzo dobra książka o kuciu matrycowym, co prawda niewiele w niej jest wspomniane o wygiętej linii podziału, ale na stronie 148 w tablicy prezentującej podział odkuwek na grupy jest wzmianka że faktycznie takowe się stosuje.

Przedmiot który chcesz odkuć moim zdaniem jest do zakwestionowania przez wykładowcę. Gdybym ja nim był to bym Cię zapytał czemu chcesz robić matrycę o krzywoliniowej linii podziału skoro ten detal można wygiąć bez wypływki, albo gdybyś chciał mieć łuk o większej długości a mniejszym promieniu to wygiąć wstępnie a następnie odkuć na matrycy z prostą linią podziału.
Dlatego jak nie masz pomysłu na inny detal to otwórz tą książkę na 148 stronie (tablica 3.25) i zmodyfikuj odkuwkę która jest zaprezentowana jako przykład kiedy stosuje się matryce z wygiętą linią podziału.

W książce tej masz również wspomniane o szczegółach tworzenia sią wypływki i doborze kształtu rowka na wypływkę.

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#5

Post napisał: lolo2 » 31 mar 2012, 22:11

skoczek pisze: Przedmiot który chcesz odkuć moim zdaniem jest do zakwestionowania przez wykładowcę.
To wykładowca narzucił odkuwkę z krzywoliniową linią podziału i niesymetryczną z materiału innego niż ołów. Mostek i magazynek pod wypływkę też ma być uwzględniony. Oraz oczywiście narysować jaka ma być przedkuwka.

Już lukam do książki,

Na razie wymyśliłem sobie taki przedmiot. Masz krzywą linię podziału i "niesymetryczny" spłaszczony element jest szerszy od kwadratowego uchwytu.

Ale luknę do książki, dzięki za odp.

Obrazek


Secundo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 29 gru 2012, 12:27
Lokalizacja: Polska

Kucie matrycowe

#6

Post napisał: Secundo » 29 gru 2012, 12:44

Cześć
Mam pytanie odnośnie kucia matrycowego i wypływki oraz wszystkiego co z tym jest związane.
A mianowicie, mam do zrobienia pewną pracę w solid edge oraz edge cam ale to później, Moja praca to projekt procesu technologicznego matrycy, a elementem matrycy jest wahacz samochodowy Audi Q7, prowadzący zajęcia powiedział, że to ciekawy przedmiot więc można realizować.
A pytanie mam takie, na jakiej zasadzie dobiera się matrycę do przedmiotu, jak przedmiot jest umieszczony w kostce i odbity to ma być na połowie swojej wielkości czy opuszczony odrobinę niżej? Drugą kwestią jest rowek na wypływkę a mianowicie na jakiej odległości umieszcza się go od wykroju i na jaką głębokość, czy są na to jakieś zależności, wzory czy tablice z normami albo jakieś przedziały, a trzecia kwestia to pochylenia kuźnicze ( skosy matrycowe), czy mogę zrobić jak mi się podoba czy tez muszę skorzystać ze wzorów czy jakiś tabel lub norm, na jakich podstawach tego się dokonuje. Na forach jest mało o tym, a czytam i przeglądam książkę o Kuciu matrycowym Piotr Wasiunyk .
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.


zetmarcin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 19 lip 2009, 01:04
Lokalizacja: Legnica-Wrocław

odn Secundo wahacz

#7

Post napisał: zetmarcin » 15 maja 2013, 11:23

Witam

Jeśli chodzi o wahacze do samochodów kute ze stopów aluminiowych to pracowałem przy tym i powiem że niestety nie jest to takie proste ponieważ:

-sam proces obróbki plastycznej jest dosyć złożony min to kilka etapów obróbki plastycznej przy wahaczu trójkątnym do zawieszenia typu mcpherson
- projektowanie narzędzi opiera się na wstępnym projekcie powstałym na bazie współpracy z ludźmi którzy mają 20 lat doświadczenia jako technolodzy w kuźni (i to nie zawsze wychodzi od razu dobrze)
-następnie symulacja komputerowa kucia każdego etapu (dużo roboty bo do każdej symulacji musi być model przed i po kuciu a i sama symulacja to też dosyć długi proces nawet pomimo specjalnego solvera do tego)
-próbna seria i korekta narzędzi lub wahacza

Narzędzi też są bardzo różne bo np dla prostszych kształtów stosuje się np 1 skomplikowane narzędzie które wykonuje kucie ,wykrawanie, gratowanie jednocześnie
a przy bardziej skomplikowanych kształtach kilka matryc.

Co do wypływki to też jest różnie bo też różne stopy aluminium się stosuje w zależności od wymagań wytrzymałościowych, stosuje się specjalne np zamki dzięki którym można "sterować" wypełnieniem matrycy przez materiał

skosy i pochylenia tak jak w książce ale zawsze należy to dobrze przemyśleć tak żeby wyszła jak najprostsza powierzchnia podziału (najlepiej prostokreślna bo inaczej sprawa może się znacznie skomplikować jeśli chodzi o samo narysowanie matrycy)

Co do zaleceń to niestety obawiam sie że nie znajdziesz nic oprócz tych ogólnych (w książkach np Wasyniuk Kucie matrycowe jest dużo informacji, podstawy projektowania procesu kucia znajdziesz też w Projektowaniu procesów technologicznych Choroszy) ponieważ opierają się one na testach i doświadczeniach zakładu i są one objęte tajemnicą:)

pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”