projekt zwijarki do blachy

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
helus7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2011, 16:20
Lokalizacja: Poznań

projekt zwijarki do blachy

#1

Post napisał: helus7 » 11 mar 2013, 12:53

Witam,

chciałbym zaprojektować zwijarkę do blachy o grubości 3 mm, długości roboczej 2050 mm.
Na początek mam takie pytanie jak obliczyć średnice walców ze względów wytrzymałościowych?

z góry dzięki za pomoc,
Pzdr :wink:



Tagi:


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#2

Post napisał: przemyslaw2ar » 19 mar 2013, 00:39

Pozwolę sobie podłączyć się pod zapytanie . Też mam zamiar zbudować zwijarkę do blachy czarnej 3mm (Rm400) L=1050, lecz mnie bardziej interesuje gdzie kupić takowe walce lub ew z czego można je zrobić tzn jaka rurę musiałbym kupić grubość ścianki, gatunek stali, średnicę?

Ja będę tego potrzebował do zawinięcia blach w kręgi o średnicy 800mm i raczej sporadyczne
Google nic mi nie pokazuje lub zadaje złe pytanie


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

Re: projekt zwijarki do blachy

#3

Post napisał: trzasu » 19 mar 2013, 11:44

helus7 pisze:Witam,

chciałbym zaprojektować zwijarkę do blachy o grubości 3 mm, długości roboczej 2050 mm.
Na początek mam takie pytanie jak obliczyć średnice walców ze względów wytrzymałościowych?

z góry dzięki za pomoc,
Pzdr :wink:
Aby przeprowadzić prawidłowe obliczenia trzeba dysponować pewna wiedzą (nabywanie jej czasem trwa kilka lat), nie da się w 3,4 zdaniach napisać jak zaprojektować i wykonać walcarkę, dla osoby która chce zbudować taką maszynę, nie znającej mechaniki teoretycznej najprościej byłoby poszukać gotowego rozwiązania i na podstawie gotowego rozwiązania wyciągnąć pewne wnioski przykład:

http://allegro.pl/zwijarka-walce-3-walo ... 44839.html

dla parametrów które kolega wymienił wyżej widać iż walce winny mieć średnice ok 140 mm dla długości 2,5 m, dla długości ok 2,05 średnica ta może być nieco mniejsza, pytanie czy walce są wykonane z rury grubościennej czy z pełnego pręta tego już na podstawie zdjęcia się nie dowiemy tak samo jak nie dowiemy się (może jest gdzieś tabliczka na maszynie) dla jakiego gatunku blachy jest podana grubość blachy, ale jakieś odniesienie już jest.

Co do liczenia średnicy takiej rury to do tego potrzebujemy informacji jaki jest rozstaw dolnych rolek, nie wiem jak jest w rzeczywistości ale teoretycznie rolka która znajduje się na górze (z możliwością regulacji) powinna mieć średnice większą od rolek dolnych, wynika to z rozkładu sił, teoretycznie rolka górna przenosi 100% obciążenia natomiast obciążenie rolek bocznych to 50% całości, z tego co widzę to w zalinkowanym przykładzie są takie same średnice, ale już w innych nie są sobie równe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”