Rysunek wykonawczy + wymiarowanie- zadanie

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Helviane
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2015, 16:31
Lokalizacja: Polska Południowa

Rysunek wykonawczy + wymiarowanie- zadanie

#1

Post napisał: Helviane » 24 paź 2015, 17:02

Witam. Piszę, gdyż liczę na jakieś rady, jakąś pomoc cokolwiek :(
Moim zadaniem jest sporządzić rysunek wykonawczy i na dodatek z wymiarować go. Mamy pokazać jak najwięcej, ale zarazem zbytnio się "nie narobić".

rysunek


Przepraszam jeśli kogoś urażę tymi rysunkami to tak tylko dla zarysu xP
Moje marne wypociny

Pytania:
1. Rzuty są niesymetryczne więc półprzekrój i półwidok odpadają.
Co można z tym zrobić oprócz przekroju i jakiegoś wyrwania?
2. Lepiej to przedstawić korzystając z rzutu przedniego i bocznego czy górnego i bocznego? a może będzie więcej rzutów?
3. Czy wyrwanie może być przedstawione z całym rzutem tak jak na zdjęciu czy nie?

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję :)

[ Dodano: 2015-10-24, 17:35 ]
Zapomniałam dodać :

Zaznaczone rzuty z przodu, boku i góry

Góra będzie mniej więcej taka



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#2

Post napisał: peritus » 24 paź 2015, 21:57

Wystarczą 3 podstawowe rzuty i poprawne wymiarowanie na tych rzutach.


Autor tematu
Helviane
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2015, 16:31
Lokalizacja: Polska Południowa

#3

Post napisał: Helviane » 25 paź 2015, 01:33

peritus pisze:Wystarczą 3 podstawowe rzuty i poprawne wymiarowanie na tych rzutach.
Bez przekroju po prostu same rzuty?
Wymyśliłam jeszcze coś takiego, ale nie wiem czy się nadają :/
1 i 2 wersja


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#4

Post napisał: peritus » 25 paź 2015, 08:05

Helviane pisze:Wymyśliłam jeszcze coś takiego, ale nie wiem czy się nadają
1 i 2 wersja
Obydwie wersje są błędne...i co to takiego fiR?
Same rzuty...i ich wymiarowanie (zgodnie z zasadami rzutowania i wymiarowania).

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: ASOR » 25 paź 2015, 13:16

Rysunek można zrobić na wiele sposobów, zwymiarować na jeszcze więcej i pewnie każade z tych rozwiązań można skrytykować albo obronić. Pokażę Ci podejście, które moim zdaniem jest stosunkowo proste do zrozumienia i bardzo ułatwia rysowanie. Ale trzeba pamiętać, że rysunek, a szcególnie sposób jego wymiarowania zależą od funkcji i sposobu wykonania części.
Przy tego rodzaju ćwiczeniach najlepiej sobie wypbrazić, że część ma być wykonana ręcznie najprostszymi metodami ślusarskimi - piłka do metalu pilnik, przecinak, wiertarka stołowa. I rysunek ma pozwolić ślusarzowi łatwo wykonać ten detal. Czyli trzeba zacząć od zwymiarowania podstawowego kształtu, a następnie pokazać wszystkie dodatkowe jego modyfikacje.

W Twoim przypadku część jest prostopadłościanem, który ma kilka ścięć oraz jeden otwór. Czyli po pierwsze musisz podać wymiary a,b i m stanąwiące wymiary tego prostopadłościanu. W takim prostopadłościanie należy wykonać skośne ścięcie zwymiarowanie wymiarem c i wykonać wybranie o głębokości d aż do wymiaru e.

Następnie należy wykonać łukowe wycięcie - łuk zaczyna się na wymiarze f a kończy na g i ma promień h.

Kolejna operacja to wykonanie wzdłużnych wycięć o wymiarach i,j oraz i,k.

Ostatnia rzecz to wykonanie otworu o średnicy n i położeniu określonym przez wymiary l i n. Zdublowałem przez pomyłkę literki - oczywiście średnica otworu i jego pionowe położenie to inne "n".

Zwróć uwagę, że wszystkie wymiary podane są od stałych baz. Wyjątek stanowy wymiar wybrania k - założyłem że istotna jest szerokość wybrania a nie jego położenie. Trzeci rzut ( z góry) nie jest tak naprawdę konieczny - można zrobić wyrwanie na rzucie głównym i tam zwymiarować średnicę otworu (lepiej pdawać średnice otworów na przekrojach niż na rzutach czołowych).
Załączniki
image.jpg


Autor tematu
Helviane
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2015, 16:31
Lokalizacja: Polska Południowa

#6

Post napisał: Helviane » 25 paź 2015, 20:40

ASOR bardzo Ci dziękuje nawet nie wiesz jak jestem wdzięczna :) wiem, że dla was to śmieszne, bo jak można sobie nie poradzić z takim "łatwym" rysunkiem w porównaniu z tym co znajduje się na forum czy ogólnie na necie, aż boję się pomyśleć, co mnie jeszcze czeka a na pewno nic miłego :/

A jeśli miałabym zrobić wyrwanie w rzucie głównym (bez potrzeby rysowania górnego rzutowania) to tak powinno to wyglądać? :
1
albo
2

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: ASOR » 25 paź 2015, 22:43

Oba sposoby są OK. Osobiście wybrał bym rozwiązanie 2, bo nie zaciemnia wymiarowania łukowego wycięcia.


Luffy_her
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:15
Lokalizacja: Rybnik

rysunek wykonawczy + wymiarowanie

#8

Post napisał: Luffy_her » 26 paź 2015, 13:46

Witam serdecznie, widzę, że nie tylko ja mam problem z "łatwym" rysunkiem wykonawczym. Podbijam post. Mam do wykonania rysunek wykonawczy, mam na niego kilka pomysłów, aczkolwiek z realizacją tego już nie jest tak łatwo. I może "pomysł"- to za dużo powiedziane... Wiem, że na pewno mój rys. wykonawczy powinien zawierać:
- rzut z przodu (to akurat nie stanowi dla mnie problemu)
- pół widok- pół przekrój (na rzucie z góry jest symetria, stąd wnioskuje, że pół widok- pół przekrój jest najlepszą opcją na pokazanie jak największej ilości elementów, aczkolwiek z narysowaniem tego juz mam problem...)
- podpowiedź tą dostałam od Pana doktora- że powinnam zastosować przekrój stopniowy (zaznaczyłam to różowym długopisem, orientacyjnie, tak jak mi szanowny Pan Dr "pokazał") ale z tym mam równie duży problem jak z pół widokiem- pół przekrojem.
Byłabym bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc, bo z nerwów to już włosy z głowy wyrywam...
http://www.fotosik.pl/zdjecie/423a64dd233f4155
http://www.fotosik.pl/zdjecie/670c1d4bd2f8b3f6

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: ASOR » 26 paź 2015, 21:49

Precinasz poprostu płaszczyzną łamaną przechodzącą przez górny i dolny otwór. Dzięki temu na jednym przekroju, rzutowanym w normalnym kierunku masz pokazane oba otwory. Zwróć uwagę na punkt 1 w którym krawędź otworu spotyka się ze ścianą wybrania, 2 będący najniższym punktem wybrania i leżący na granicy kreskowania i 3 na widocznej w tle części wybrania.

Co do półwidoku to w zasadzie nie jest on konieczny, ale jeżeli jest takie życzenie, to na górnej połowie widoku z góry można pokazać część przeicętą płaszczyzną poziomą przechodzącą przez dolny otwór i oś nacięcie w kształcie „U”.
Załączniki
image.jpg


Luffy_her
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:15
Lokalizacja: Rybnik

#10

Post napisał: Luffy_her » 27 paź 2015, 09:51

Dziękuję za pomoc! Jest nieoceniona :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”