Kolokwium-gwint metryczny + wymiarowanie blaszki + przekrój

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
wafeleeeek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 09 maja 2012, 17:28
Lokalizacja: Mikołow

Kolokwium-gwint metryczny + wymiarowanie blaszki + przekrój

#1

Post napisał: wafeleeeek » 19 wrz 2012, 20:41

Witam

Na kolokwium z Rysunku Technicznego miałem problem z jednym zadaniem odnośnie gwintu metrycznego. Konkretnie było dane mniej więcej coś takiego:
Obrazek

I trzeba było tenże gwint metryczny zwymiarować. Obrazek rysowałem z pamięci, być może coś w nim pominąłem, ale chyba tak to wyglądało. Przyznam się szczerze, że pierwszy raz widziałem coś takiego i w zasadzie nie miałem pojęcia jak się do tego zabrać.

Jedyne co wymyśliłem to to:
Obrazek

Z tym że był to strzał rozpaczy na minutę przed końcem czasu. Wartości wymiarów nie mają znaczenia, i tak się wszystko samemu przerysowywało z rzutnika i nikt tego nie mierzył. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś pomógł mi z tym zadaniem, bo jest szansa że coś podobnego pojawi się na poprawie.

I jeszcze mam parę wątpliwości odnośnie wymiarowania blaszki. Na kolokwium jedno zadanie dotyczyło właśnie tego i nie byłem pewien kilku elementów, które zresztą przerysowałem na moją własną żeby wszystko było ładnie widać.
Obrazek

Chodzi o łukowate wcięcie, wcięcie w kształcie odwróconej litery T i ten obrócony prostokąt. Ja to zrobiłbym tak:
Obrazek

Coś tu jest do poprawy? Najbardziej nie jestem pewien tego łukowatego wcięcia i zastanawiam się czy ten prostokąt da się zwymiarować bez używania kąta. Tak jak poprzednio wartości wymiarów tylko po to żeby były.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2012, 21:24 przez wafeleeeek, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#2

Post napisał: rc666 » 19 wrz 2012, 21:10

1. Wymiarowanie gwintu, zle. Nie wiem co jest tam gwintem. Co to jest ta rzerywana linia? Taka uwaga, w technice i w rysunku tech. nie ma cos takiego jak mniej wiecej.
2. Jezeli chodzi o samo "lukowate wyciecie" to nie widze nic zle poza osiami symetrii. Ta co masz narysowana, troche dluzsza powinna byc, conajmniej przez srodek tego luku powinna przechoszic i jeszcze jedna os symetrii powinna byc.
Ale ogolnie, wymiarowanie masz niepoprawnie.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Kolokwium - gwint metryczny + wymiarowanie blaszki

#3

Post napisał: WZÓR » 20 wrz 2012, 15:16

wafeleeeek pisze:... Coś tu jest do poprawy? Najbardziej nie jestem pewien tego łukowatego wcięcia i zastanawiam się czy ten prostokąt da się zwymiarować bez używania kąta. Tak jak poprzednio wartości wymiarów tylko po to żeby były.
Prostokąt zwymiaruj tak (patrz ; przykład).

Obrazek

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
wafeleeeek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 09 maja 2012, 17:28
Lokalizacja: Mikołow

#4

Post napisał: wafeleeeek » 20 wrz 2012, 18:12

Co do tego "gwintu metrycznego" to sam nie jestem pewien tego wszystkiego. Po raz pierwszy widziałem coś takiego, nie do końca ogarniam co czym jest i miałem nadzieję że ktoś z mojego rysunku chociaż skojarzy o co w tym wszystkim chodzi. Wykładowcy nie dam rady złapać i się go o to zapytać a w Internecie i podręcznikach też nic ciekawego nie znalazłem.

rc666, jeszcze jedna oś symetrii przy łukowatym wcięciu powiadasz. Będzie ona pozioma tak i na poziomie dolnej krawędzi?

I jeszcze:
rc666 pisze:Ale ogolnie, wymiarowanie masz niepoprawnie.
Które elementy są do poprawy?


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#5

Post napisał: rc666 » 20 wrz 2012, 19:06

1. Osie symetrii tak jak na obrazku.
2. Wymiarowanie. Podawaj wymiary od dwoch powierzchni np, te dwie zaznaczone na czerwono. Napewno bedzie lepiej.
3. Wymiary. Z kad wziales te wymiary? z kosmosu? Chyba ze to sa fikcyjne wymiary ale i tak nie zachowales proporcji. To lukowate wyciecie powinno byc bardzie na prawo jezeli srodek tego jest 40mm od krawedzi.


Obrazek


wedlug wymiarow ktore podales powstalo cos takiego

Obrazek
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
wafeleeeek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 09 maja 2012, 17:28
Lokalizacja: Mikołow

#6

Post napisał: wafeleeeek » 21 wrz 2012, 21:53

rc666 pisze:3. Wymiary. Z kad wziales te wymiary? z kosmosu? Chyba ze to sa fikcyjne wymiary ale i tak nie zachowales proporcji.
Tak się akurat składa że te wymiary są z kosmosu :grin: Dałem je tylko żeby to jakoś wyglądało, albo gdyby ktoś chciał pomóc a nie chciało mu się rysować to mógłby napisać na przykład "4 do wywalenia" i nie byłoby problemu. Nie sugerujcie się nimi.
rc666 pisze:2. Wymiarowanie. Podawaj wymiary od dwoch powierzchni np, te dwie zaznaczone na czerwono. Napewno bedzie lepiej.
Piszesz to odnośnie tylko łukowatego wcięcia czy też wszystkich problematycznych elementów? No bo wymiarując to wcięcie oparłem się na zaznaczonych przez Ciebie liniach.
W sumie to zauważyłem, że ten wymiar z 40 jest niepotrzebny, bo można go uzyskać dodając promień i odległość lewego krańca wcięcia od krawędzi bazowej.

Obrazek

A odwrócone T? Bo tak patrząc na to "od tyłu" dochodzę do wniosku, że wykonawca dałby radę to zrobić, kwestia tego czy wymiarowanie do końca jest zrobione poprawnie.


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

#7

Post napisał: yacht » 21 wrz 2012, 22:14

tak lepiej
Załączniki
waffelek.jpg
waffelek.jpg (17.88 KiB) Przejrzano 7303 razy


Autor tematu
wafeleeeek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 28
Rejestracja: 09 maja 2012, 17:28
Lokalizacja: Mikołow

#8

Post napisał: wafeleeeek » 24 wrz 2012, 21:37

Znowu zawraca głowę, tym razem chodzi o przekrój przez wałek, przez co dodałem jeszcze jedno słowo do nazwy tematu żeby nie zakładać nowego.

W ramach treningu postanowiłem sobie zrobić przekrój przez ten wałek:

Obrazek

Efekt:

Obrazek

Pierwszy raz robię przekrój przez wałek i pewnie wiele rzeczy jest źle dlatego prosiłbym o sprawdzenie tego. Dla ułatwienia przyjąłem sobie że to co leży na wysokość tej zielonej kreski ma identyczną średnicę. Jakość rysunków nie jest zbyt fajna ale nie mam żadnego specjalistycznego oprogramowania i w zasadzie działam tylko na edytorze do grafiki.

Tak jak poprzednio dokładne wymiary nie mają znaczenia, chciałbym po prostu wiedzieć czy tak ma to w przybliżeniu wyglądać.


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

#9

Post napisał: yacht » 24 wrz 2012, 23:04

Półwidok powyżej osi, półprzekrój poniżej osi, uzupełnić przekrój C-C, reszta OK
Załączniki
0uggO.jpg
0uggO.jpg (16.27 KiB) Przejrzano 6076 razy


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#10

Post napisał: rc666 » 25 wrz 2012, 11:33

Wafeleek,

Nie zrozumiales o czym mowilem. Wlasciwie nic nie poprawiles tylko pogorszyles to.
Te przekroje masz zle.
Powdzenia
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”