Sprawdzenie rysunku technicznego

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
owcabb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 31 sie 2011, 19:00
Lokalizacja: bielsko

Sprawdzenie rysunku technicznego

#1

Post napisał: owcabb » 31 sie 2011, 19:05

Witam, koledzy,
mam prośbę, otóż potrzebuje aby ktos doradził mi co mam źle w moim projekcie z grafiki inżynierskiej.
Plik w załączniku;)

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam Damian

http://www.ryszardborowiec.strefa.pl/projekt.dwg



Tagi:


robos7
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 26 lip 2011, 19:31
Lokalizacja: Mikołów

#2

Post napisał: robos7 » 09 wrz 2011, 21:54

W rysunku wałka pokrętła to brakuje Ci wymiaru gabarytowego, wtedy zniknie Ci jeden z tych wymiarów, które masz aby nie zamknąć łańcucha wymiarowego no i brakuje Ci średnicy wałka i łba. Jak wymiarujesz fazę to musisz mieć co najmniej dwa wymiary, także oprócz kąta musi być albo szerokość fazy albo średnica. Wałek z tuleją mimośrodową ten sam problem z fazą. Do tego jak masz przekrój to w środku nie ma żadnych krawędzi tylko jednolity materiał. Jak tuleja jest mimośrodowa to by się przydał jakiś wymiar określający jej położenie.

Awatar użytkownika

Zaharov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 18 maja 2011, 22:49
Lokalizacja: Stąd

#3

Post napisał: Zaharov » 13 wrz 2011, 01:16

ja dorzucę moje spostrzeżenia
Złożeniowy:
- brak numeracji części
- brak wymiarów gabarytowych
- jeżeli to na dole jest przekrojem to oznacz go na górnym a jeżeli jest to rzut to niepotrzebne kreskowanie wałka
- tak czy siak średnice dolne nie pokrywają się z górnymi (poprowadź linie od krawędzi
dolnego przekroju do góry i nie wszystkie krawędzie Ci się pokrywają
- średnica sworzia tulejki zaciskowej na dolnym rzucie jest mniejsza niż na górnym (popracuj nad tym rzutem (przekrojem)

wałek z końcówką mimośródową zamień na "wałek z końcówką mimośrodową"
- krawędzie w obu rzutach nie pokrywają się (więc to nie są rzuty)
- na "rzucie" 1 średnica elementu dolnego wynosi 70mm a na "rzucie" 2 ok 50mm (skąd to?) chyba że jest to "elipsa"
- czy rzut 1 nie jest przypadkiem przekrojem? jeżeli tak to oznacz przekrój na obu
- skoro jest to przekrój lub wyrwanie (całkowite choć raczej tak nie powinieneś robić) to krawędź fazowania w górnej części powinna być niewidoczna
- skoro detal jest wykonany z 2 elementów to znów należy je ponumerować,
- kreskowanie obu elementów powinno się różnić od siebie
- nie masz podanego sposobu łączenia obu elementów
- na rzucie 1 oznaczyłeś otwór o średnicy 8 a zaznaczyłeś promień (średnica jest = 16)
- skoro średnica otworu = 16mm to jak zmieścisz do niego wałek pokrętła który ma średnicę znacznie większą? (skoro mniejsza średnica = 17S7)
- na rzucie 1 elementy są koncentryczne na 2 już niekoniecznie co zresztą potwierdza i neguje rysunek złożeniowy (zdecyduj się czy jest to walec czy elipsa)
- skoro wszędzie oznaczasz niewidoczne otwory linią przerywaną to pozostań konsekwentny i na rzucie 2 też narysuj zarys otworów
- wysokość fazy
- na rzucie 2 dodałbym wymiar podfrezowania w dolnym elemencie (niby pokrywa się z osią wałka ale na pierwszy rzut oka widać że umieszczony jest mimośrodowo to skąd wiadomo jak są położone względem siebie przez co tracisz wymiar pod frezowania.

tulejka zaciskowa z powierzchnią radełkowaną
- wymiar 14mm powinien stanowić prawię połowę średnicy 30mm zatem na oko widać że coś nie gra
- skoro oznaczasz fazę 2x45 to średnica fi28 wydaj się zbędna
- nie wiem co oznacza przy opisie materiał ulepszony? to jest uwaga czy dalszy ciąg nazwy detalu? bo jeżeli materiał to napisz jaki i poddany jaki i oznacz obróbkę np. cieplną, cieplno-chemiczną lub chemiczną

sworzeń tulejki zaciskowej
- wciśnięcie takiego sworznia może spowodować pewne trudności, proponuję sfazować krawędzie (oczywiście niekoniecznie, dla chcącego nic trudnego)

Zabezpieczenie wałka pokrętła
- jestem ciekaw jak osadzisz zabezpieczenie na wałku skoro średnica wałka = 17S7 a średnica wewnętrzna zabezpieczenia = 19
- zastanawiam się również jak 24-19 daje grubość ścianki 5mm bo 24-(5x2)=14mm
- tak czy owak przewymiarowałeś te 2 rzuty

wałek porkętła zamień na wałek pokrętła
- z wymiaruj fazowanie
- średnicę zewnętrzną zabezpieczenia
- średnicę wałka
- zamknąłeś łańcuch wymiarowy dla długości (lepiej by to wyglądało gdybyś podał całą długość + wysokość "zabezpieczenia"

Brakuje rysunku na końcówkę mimośrodową
i pewnie wiele rzeczy których nie wypatrzyłem.
Musisz jeszcze popracować nad tym rysunki i będzie GIT
powodzenia



-
Jeżeli Ci pomogłem kliknij: POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”