rysunek techniczny

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
czarna23zg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2010, 08:15
Lokalizacja: Zielona Góra

rysunek techniczny

#1

Post napisał: czarna23zg » 28 paź 2010, 08:20

Witam.
Mowiąc łopatologicznie : dostałam rysunek techniczny wałka i mam go tak przerobic aby był on technologicznie możliwy do wykonania. Chodzi mi jedynie o podanie konkretnej literatury w której mogę znaleźć informacje o tym.

Z góry dziękuję.



Tagi:


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#2

Post napisał: mdg » 28 paź 2010, 11:10

czarna23zg pisze:dostałam rysunek techniczny wałka i mam go tak przerobic aby był on technologicznie możliwy do wykonania
A mogłabyś go załączyć, bo nie wiem czy trzeba coś konstrukcyjnie przerobić, czy tylko oznaczyć (zwymiarować) rysunek.
Co do literatury, to polecam książki typu "Podstawy konstrukcji maszyn" (dla pierwszego powodu) lub "Graficzny zapis konstrukcji" (dla drugiego powodu).
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


rudolf26
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 22 mar 2007, 22:09
Lokalizacja: Płock

Technologia

#3

Post napisał: rudolf26 » 28 paź 2010, 11:36

Witam!

Jeśli technologia to tylko Meczysław Feld "Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn". Sporo rysunków technologicznych (odpowiednio zwymiarowanych) typowych części maszyn, dużo wiedzy z tego zakresu (łącznie z rozrysowanymi technologiami). Polecam! Na prv podeślę Ci linka do pdf skróconej wersji tej książki.

Pozdro!


Autor tematu
czarna23zg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2010, 08:15
Lokalizacja: Zielona Góra

#4

Post napisał: czarna23zg » 28 paź 2010, 11:44

Link do rys. tech.




[ Dodano: 2010-10-28, 11:46 ]
rudolf26 pisze:Witam!

Jeśli technologia to tylko Meczysław Feld "Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn". Sporo rysunków technologicznych (odpowiednio zwymiarowanych) typowych części maszyn, dużo wiedzy z tego zakresu (łącznie z rozrysowanymi technologiami). Polecam! Na prv podeślę Ci linka do pdf skróconej wersji tej książki.

Pozdro!


Też myślałam nad ta książką, właśnie pobieram owego pdf, ale dzięki.


surmacer
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 19 paź 2010, 09:57
Lokalizacja: Opoczno

Re: rysunek techniczny

#5

Post napisał: surmacer » 28 paź 2010, 23:28

czarna23zg pisze:Witam.
Mowiąc łopatologicznie : dostałam rysunek techniczny wałka i mam go tak przerobic aby był on technologicznie możliwy do wykonania. Chodzi mi jedynie o podanie konkretnej literatury w której mogę znaleźć informacje o tym.

Z góry dziękuję.
Nie bardzo rozumiem w czym jest problem. Detal na rysunku ma podaną technologie materiału wyjściowego, na rysunku widać które powierzchnie nie będą obrabiane (o dziwo czołowe - chropowatość z odkówki). Więcej, linią kreskową zaznaczony jest materiał wyjściowy do obróbki skrawaniem
Podana jest też chropowatość jaka ma być uzyskana w wyniku obróbki i wałek jak zauważyłem nie wymaga szlifowania.

Jedyne czego nie zaznaczono to metoda kucia i ew średnica podziału. Ponieważ nie widzę pochyleń należy domniemywać że podział matrycy jest w średnicy.

Co pozostaje? Dobrać prędkości skrawania (przeliczyć na prędkość wrzeciona) i posuwy i lość przejść i dobrać rodzaje narzędzi.

Za moich czasów projekt poszczególnych etapów (obróbka zgrubna, kształtowa, dokładna, naddatki na ob. cieplno chemiczną) nanosiło się na kolejnych arkuszach rysunkowych, zdejmując kolejne warstwy z materiału wyjściowego. Nie wiem jak to wygląda teraz.


Autor tematu
czarna23zg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2010, 08:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: rysunek techniczny

#6

Post napisał: czarna23zg » 09 lis 2010, 17:10

surmacer pisze:
czarna23zg pisze:Witam.
Mowiąc łopatologicznie : dostałam rysunek techniczny wałka i mam go tak przerobic aby był on technologicznie możliwy do wykonania. Chodzi mi jedynie o podanie konkretnej literatury w której mogę znaleźć informacje o tym.

Z góry dziękuję.
Nie bardzo rozumiem w czym jest problem. Detal na rysunku ma podaną technologie materiału wyjściowego, na rysunku widać które powierzchnie nie będą obrabiane (o dziwo czołowe - chropowatość z odkówki). Więcej, linią kreskową zaznaczony jest materiał wyjściowy do obróbki skrawaniem
Podana jest też chropowatość jaka ma być uzyskana w wyniku obróbki i wałek jak zauważyłem nie wymaga szlifowania.

Jedyne czego nie zaznaczono to metoda kucia i ew średnica podziału. Ponieważ nie widzę pochyleń należy domniemywać że podział matrycy jest w średnicy.

Co pozostaje? Dobrać prędkości skrawania (przeliczyć na prędkość wrzeciona) i posuwy i lość przejść i dobrać rodzaje narzędzi.

Za moich czasów projekt poszczególnych etapów (obróbka zgrubna, kształtowa, dokładna, naddatki na ob. cieplno chemiczną) nanosiło się na kolejnych arkuszach rysunkowych, zdejmując kolejne warstwy z materiału wyjściowego. Nie wiem jak to wygląda teraz.



Widzisz w tym problem iż dostaliśmy specjalnie złe rysunki aby pobawić sie w kontruktorów i tak przerobic ten rysunek aby był on technologiczny i do zrobienia jak najmniejsza ilością narzedzi i operacji ale to sam napewno wiesz bo to logiczne. Problem też jest taki iż wykładowca nie ma zamiaru nikomu nic tłumaczyć ani pomóc aby nas nakierowac. Informacje w Feldzie dużo mi nie dały tak więc "stoję w miejscu" ... :???:


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#7

Post napisał: mdg » 15 lis 2010, 11:24

czarna23zg pisze:Widzisz w tym problem iż dostaliśmy specjalnie złe rysunki aby pobawić sie w kontruktorów i tak przerobic ten rysunek aby był on technologiczny i do zrobienia jak najmniejsza ilością narzedzi i operacji
Powiem tak, jakbym dostał taki rysunek na tokarkę CNC to nie widzę problemu w wykonaniem tego przedmiotu. Nie znalazłem niuansu "nietechnologicznego" który uniemożliwiałby obróbkę. Nie wiem na czym ma polegać zabawa w konstruktora. surmacer, ma rację, trzeba tylko napisać technologię obróbki.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#8

Post napisał: Bri » 16 lis 2010, 10:07

surmacer pisze:Co pozostaje? Dobrać prędkości skrawania (przeliczyć na prędkość wrzeciona) i posuwy i lość przejść i dobrać rodzaje narzędzi.
Nawet tego nie musi robić, pewnie chodzi o zapis w rodzaju:
-Kucie
-mocowanie "szerokim końcem"
-toczenie promienia r30 (pewnie kilka przejazdów)
-toczenie wymiaru fi62 i zwężenia fi55 (jw)
-wykonanie gwintu m60
-wykonanie rowka i faz

Kwestia tylko czy jakieś operacje dzielone są na zgrubne i dokładne itp. choć skoro nie ma żadnych tolerancji na toczenie.

Na pewno to nie jest żaden "specjalnie zły rysunek"

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
czarna23zg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2010, 08:15
Lokalizacja: Zielona Góra

#9

Post napisał: czarna23zg » 16 lis 2010, 12:27

Bri pisze:
surmacer pisze:Co pozostaje? Dobrać prędkości skrawania (przeliczyć na prędkość wrzeciona) i posuwy i lość przejść i dobrać rodzaje narzędzi.
Nawet tego nie musi robić, pewnie chodzi o zapis w rodzaju:
-Kucie
-mocowanie "szerokim końcem"
-toczenie promienia r30 (pewnie kilka przejazdów)
-toczenie wymiaru fi62 i zwężenia fi55 (jw)
-wykonanie gwintu m60
-wykonanie rowka i faz

Kwestia tylko czy jakieś operacje dzielone są na zgrubne i dokładne itp. choć skoro nie ma żadnych tolerancji na toczenie.

Na pewno to nie jest żaden "specjalnie zły rysunek"


Witam, ja już zgłupiałam z tym rysunkiem, powiedział, że mamy go zmienić a już sporo osób mówi iż nie trzeba... :???: w każdym bądź razie procesy muszą być podzielone na zgrubna, kształtującą itp. Muszę dobrać obrabiarkę CNC, narzędzia, zaprojektować taki projekt w AlphaCam-ie i ręcznie następnie porównać. Mam jeszcze jedno pytanko , skoro jest to wał kuty to półfabrykantem będzie pręt walcowany czy co ? Przeglądając obrabiarki na necie wszystkie podajniki prętów w obrabiarkach mają zakresy załóżmy od 10 mm - 40 a u mnie 150 mm jaka obrabiarka za przeproszeniem to ogarnie? Nie znam się na tym temacie wogóle, czytam Felda itp. nie mniej jednak zbyt dużo mi to nie daję a tak jak mówiłam wykładowca nie raczy niczego tłumaczyć ani naprowadzać na dobry tok myślenia. Jeśli ktoś uzna iż chce wszystko pod nos to poprostu niech mi nie odpisuje ;) A i pisałes tu o toczeniu na r 30 i takie tam a co z lewą częścią rysunku gdzie mamy fi 150 ? to pewnie odkuwka ale jak to sie ma do projektowania procesu ?


P.S Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#10

Post napisał: Bri » 17 lis 2010, 06:47

Lewa strona (na to wygląda z rysunku) nie jest poddawana żadnej obróbce. Wykuty element (albo odlany) toczony jest w jednym zamocowaniu na gotowo.
No chyba że rysunek robi nas w konia, i cały element należy wytoczyć z grubszego prętu (fi200 - ale odpadu będzie :) ). Wtedy najpierw wykonywało by się lewą stronę - równanie czoła, toczenie fi150 - potem odcinało z prętu na określoną długość - obracało element w szczękach maszyny i toczyłoby się prawą stronę.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”