#3
Post
napisał: adadur » 15 sty 2024, 09:48
Zadanie a):
Generalnie rzut jest OK. Kolega powyżej zaznaczył otwory gwintowane strzałkami:
- pierwszy z lewej, masz żle umiejscowiony: przesuń go w światło otworu (otwory przenikają się), rysunkowo na przekroju powstanie krawędź z przenikania się dwóch walców - na twoim przekroju nie ma tego bo samowolnie przesunąłeś otwór.
- pierwszy i drugi z lewej, to są otwory gwintowane, czyli w widoku "na otwór" będziesz miał okrąg i na zewnątrz cienką linią 3/4 okręgu (zarys gwintu), w widoku poprzecznym otworu masz dwie linie grube otworu i na zewnątrz dwie linie cienkie zarysu gwintu (kreskowanie przekroju zawsze do lini grubych). Zapoznaj się z zasadami rysowania połączeń gwintowanych (zwróć uwagę na cienkie i grube linie).
Zauważ że rys. z zadania ma urwanie, wprowadź je na swoim rysunku.
Zadanie b)
Wymiarowanie jest fatalne, i na ta chwilę do ocenienia na 1.
Wyobraź sobie ze masz klocek materiału (prostopadłościan), z którego musisz "ujmować" tak materiał aby uzyskać kształt z twego zadania - tym sposobem obierzesz sobie bazy wymiarowania i wymiary które należy umieścić.
- jak kolega też wyżej już zauważył (choć pomylił nazwę, to nie są rowki): wymiary fi50 i fi60 nie są otworami walcowymi, są to otwory "fasolkowe", aby poprawnie je zwymiarować poszukaj rysunku z rowkiem wpustowym pryzmatycznym zaokrąglonym - np. rys. wałka.
Dalszym "wyprowadzeniem wymiarowania" zajmiemy się w kolejnym podejściu.